Petak, 3 Maja, 2024
Rubrika:

Čelebić: Policijske evidencije i ograničavanje slobode kretanja

Po konstituisanju novog saziva Skupštine Crne Gore, kako napominje, Savjet će predložiti Odboru za ljudska prava i slobode da organizuje posebnu nacionalnu debatu o ovoj tematici

Savjet za građansku kontrolu rada policije u svom radu ima žalbe građana koje se odnose na neobrazložena ograničavanja slobode kretanja zbog evidencija koja se vode u Upravi policije.

Iza žalbi, kako je saopšteno iz Savjeta, stoje crnogorski i strani državljani koji imaju primjedbe “na tretman prilikom prelaska državne granice i zabranu ulaska u Crnu Goru” a sve zbog evidencija koje o njima vodi Uprava policije.

“Prilikom prelaska državne granice, određeni građani su izloženi dugotrajnom čekanju a sve zbog evidencija i naznaka u njima od strane crnogorske policije. Stranim državljanima je bez obrazloženja i dokaza, čak ni pod oznakom tajnosti, zabranjen ulazak u zemlju jer su prepoznati kao smetnja po unutrašnju bezbjednost Crne Gore”, navodi se u saopštenju koje potpisuje predsjednik Savjeta Zoran Čelebić.

U ranijem periodu, kako podsjeća, Savjet je sprovodio i situaciona testiranja, na samim graničnim prelazima, koja su, kaže, “u potpunosti potvrdila navode građana, a pokazala da Uprava policije u pisanoj komunikaciji ne saopštava činjenice”.

Uprava policije, po njegovim riječima, obično je saopštavala da joj nije poznato za takav tretman na granici i da ne stoje navodi o postojanju određenih ograničenja.

“Prethodno rukovodstvo Uprave policije, kao po pravilu, nije odgovaralo na zahtjeve građanskog nadzora da razjasni i obrazloži svoju postupanje i praksu, što značajno ograničava smisao i efikasnost pokrenutih postupaka kontrole”, dodao je Čelebić.

Po konstituisanju novog saziva Skupštine Crne Gore, kako napominje, Savjet će predložiti Odboru za ljudska prava i slobode da organizuje posebnu nacionalnu debatu o ovoj tematici.

“Uz učešće predstavnika sudske vlasti, Ministarstva unutrašnjih poslova, unutrašnje i građanske kontrole policije, institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, Advokatske komore, civilnog društva i akademske zajednice kako bi se podstaklo poboljšanje policijske prakse i postavilo da ista, u svakoj situaciji, bude u skladu sa standardima Evropskog suda za ljudska prava”, zaključio je Čelebić.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve