Utorak, 7 Maja, 2024
Rubrika:

Bivši radnici Montenegro Airlinesa blokirali saobraćajnicu, traže povezivanje staža i neisplaćene zarade

Radnici bivšeg nacionalnog avioprevoznika su poručili da u decembru 2020. nije kao preko koljena donesena odluka da mu se više ne pruža pomoć, Montenegro Airlines AD Podgorica bi ove godine slavio svoj 28. rođendan

Bivši zaposleni Montenegro Airlinesa MA kao što su i najavaili blokirali su danas na pola sata saobraćajnicu ka aerodromu Podgorica. Oni su sa protesta poručili da traže povezivanje staža i neisplaćene zarade.

Radnici bivšeg nacionalnog avioprevoznika su poručili da u decembru 2020. nije kao preko koljena donesena odluka da mu se više ne pruža pomoć, Montenegro Airlines AD Podgorica bi ove godine slavio svoj 28. rođendan.

“Umjesto toga, 28. aprila ove godine navršiće se godina kako je nazivu nacionalne kompanije Crne Gore pridružena fraza „u stečaju“. Bez pretenzija da se uđe u analizu dalekosežnih posljedica tog nadasve nepromišljenog poteza, danas želimo da podsjetimo javnost, a naročito predstavnike vlasti, da je ta naprečac donesena odluka rezultirala gubitkom oko 300 radnih mjesta, ostavivši isto toliko porodica bez izvora zarade i života dostojna čovjeka”, kazala je Dubravka Đurić.

Tražili su, kako je istakla, bivši zaposleni u više navrata da im se isplate plate koje im se duguju od oktobra 2020.

“Tražili su od vlade da im obezbijedi povezivanje radnog staža od oktobra 2017. godine, jer upravo je država ta koja je godinama žmurila na oba oka na ono zbog čega je na kraju i uveden stečaj u kompaniji”,navela je Đurić.

Podsjetila je da je Vlada u martu prošle godine obećala da će „biti odvojen odvojen određen novac za socijalno davanje zaposlenima, kojima bi im se koliko toliko poboljšao njihov materijalni status.

“I ponovi vlada u decembru prošle godine da se radi na „pripremi zakona za isplatu novca radnicima Montenegro Airlines-a“. Prođe i godina, a od obećanja ništa, pa se okupismo danas da opet tražimo isto. Da podsjetimo sadašnju, i da podsjetimo vladu koja se formira, ili treba da se formira, da je pitanje zaostalih sedam zarada bivših zaposlenih Montenegro Airlines-a i dalje neriješeno. Da podsjetimo da zbog nepovezane gotovo četiri godine radnog staža jedan dio naših kolega i koleginica ne mogu da ostvare pravo na penziju. I, umjesto da danas uživaju makar u penziji, kad nijesu mogli do ostvarivanja te penzije da dostojanstveno rade i zarađuju, dovijaju se na razne načine da sebi obezbijede iole pristojan život”, rekla je Đurić.

Još nije kasno za pomoć države

Bivši zaposleni MA Srđan Habić kazao je da se od uvođenja stečaja u tu kompaniju nije se sjedjelo skrštenih ruku.

“Svjesni da je prizemljenjem aviona i pokušajem gašenja kompanije nepovratno izgubljena nematerijalna vrijednost firme, koja je mnogo veća od vrijednosti materijalne imovine, kao što su slotovi, članstvo u međunarodnim organizacijama, prisustvo u globalnoj mreži rezervacionih sistema, sertifikovano osoblje… i svjesni svih ograničenja zbog takve teške „osakaćenosti“, krenulo se u obnavljanje djelatnosti i infrastrukture koji su prvenstveno potrebne novoosnovanoj aviokompaniji”, naveo je Habić.

Cilj je, kako je naveo, bio da se formira jedno održivo pravno lice koje bi se lako moglo ponuditi novom investitoru i na taj način stvorili uslovi da se namire povjerioci, u prvom redu zaposleni i država.

“Ali, onda su se, neočekivano, od državnih organa i državnih firmi, počele nizati razne zabrane i naredbe. Prvo je Ministarstvo odbrane naredilo iseljenje službe keteringa iz objekta vojne kasarne na aerodromu, koji je MA godinama unazad zakupljivao, i iz koga je izlazilo na desetine hiljada obroka dnevno. Zbog toga je MA u stečaju morao stopirati potpisivanje ugovora sa međunarodnom kompanijom koja širom svijeta ima svoja predstavništva za pružanje usluga keteringa u avio saobraćaju. Time je onemogućeno otvaranje najmanje 20 radnih mjesta za bivše zaposlene u službi keteringa Montenegro Airlines-a, a država direktno i indirektno uskraćena za veliku dobit, kroz zakup, zarade i poreze na dohodak zaposlenih, PDV na usluge i ostalo”, naveo je Habić.

Takođe, kako je rekao, opstrukcijama od strane resornih ministarstava su doprinijeli i pojedini mediji, koji su prenosili iskrivljenu sliku o našoj situaciji iz nama nepoznatih razloga, i time od nas tjerali potencijalne partnere i dio stručnih lica.

“Montenegro Airlines se tako našao u zemlji čuda, gdje logika gotovo da i ne postoji, i u kojoj se radnja odvija kao u snu, i to onom najgorem. Zato pozivamo državu da zastane i sagleda koliku štetu indirektno pričinjava sebi time što štetu direktno nanosi MA u stečaju. Montenegro Airlines je i dalje živ, iako u teškom položaju, i država je još uvijek na vrijeme da mu pomogne tako što će prestati da mu odmaže. A dobrobit će biti u korist svih povjerilaca, pa samim tim i države”, poručio je Habić.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve