Nedjelja, 5 Maja, 2024
Rubrika:

Ubistva, ranjavanja, seksualno nasilje, otmice – rekordan broj zločina nad djecom

Najviše mladih u opasnost su doveli sukobi Izraela i Palestine, u Kongu i Somaliji, a Unicef je takođe izrazio zabrinutost zbog položaja mladih na Haitiju, u Nigeriji, Etiopiji, Mozambiku i Ukrajini

Dječiji fond Ujedinjenih nacija (Unicef) zabilježio je tokom prošle godine najveći broj “teških prekršaja” nad djecom, uključujući regrutovanje, ubistva i ranjavanja, seksualno nasilje, otmice i napade na škole i bolnice.

Najviše mladih u opasnost su doveli sukobi Izraela i Palestine, u Kongu i Somaliji, a Unicef je takođe izrazio zabrinutost zbog položaja mladih na Haitiju, u Nigeriji, Etiopiji, Mozambiku i Ukrajini.

Zamjenik izvršnog direktora Unicefa Omar Abdi rekao je pred Savjetom bezbjednosti Ujedinjenih nacija (UN) da je prošle godine zabilježeno više od 27.000 teških prekršaja, u odnosu na 24.000 prethodne godine, a to je ujedno i najviši zabilježen broj od 2005. godine, otkad se prave izvještaji.

Takođe je bilo najviše konfliktnih situacija u svijetu – 26.

Od izrade izvještaja, rekao je Abdi, izbio je i „ozbiljan sukob“ u Sudanu zbog čega je raseljeno više od milion djece, a UN imaju informacije da je više stotina djece ubijeno i povrijeđeno.

On je takođe rekao da zbog posljednje eskalacije Unicef očekuje povećanje broja ugožene palestinske djece.

Vlada i strane u sukobu, dodao je, ne ispunjavaju svoje obaveze kada je riječ o zaštiti djece i potrebna je „značajna i nedvosmislena akcija“.

U svom godišnjem izvještaju Savjetu UN krajem prošlog mjeseca, generalni sekretar Antonio Gutereš stavio je rusku vojsku na godišnju crnu listu UN zemalja koje krše prava djece u sukobima zbog ubijanja dječaka i djevojčica i napada na škole i bolnice u Ukrajini.

Nije, međutim, stavio i Izrael za teško ugrožavanje bezbjednosti više od 1.100 palestinske djece, od čega je 54 ubijeno.

Specijalna izaslanica UN-a za položaj djece u oružanim sukobima Virdžinija Gamba izjavila je pred Savjetom da je tokom 2022. godine zabilježeno 27.180 nasilnih činova nad 18.890 djece, uključujući 8.620 ubijenih ili povrijeđenih, 7.622 regrutovanih od strane vlada ili oružanih grupa.

Njih 3.985 je oteto, a 1.165, od čega su skoro sve bile djevojčice, bilo je silovano, primorano na brak ili seksualno ropstvo ili seksualno zlostavljano.

Ujedinjene nacije su takođe zabilježile napade na 1.163 škole i 647 bolnica, više nego 2021. godine, dodala je.

Oružane grupe odgovorne su za 50 odsto teških prekršaja, dodala je i istakla da su vlade glavni počinioci ubistava i povređivanja djece i napada na škole i bolnice.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve