Moto GP: Kvartararo rekordom do pola na otvaranju sezone

Vozač Petronas Jamahe Fabio Kvartararo startovaće sa pol pozicije na Velikoj nagradi Španije kojom počinje ovogodišnji Moto GP šampionat.

Kvartararo, Foto: Bjbikers.com

Mladi Francuz je u Herezu postavio novi rekord staze u vremenu od 1:36.705 minuta na putu do najboljeg kruga u kvalifikacijama kojim je za 139 hiljaditinki pobijedio Maverika Vinjalesa iz fabričkog tima Jamahe. Njima dvojici će se u prvom redu na startu trke, u nedjelju od 14 časova pridružiti aktuelni šampion Mark Markes.

Kvartararo je do pol pozicije, jubilarne desete u karijeri, došao sjajnim krugom u samom finišu kvalifikacija, a njegovi rivali nijesu imali ni priliku da ga nadmaše. Prethodno je Vinjales imao takođe odličan krug, i to pošto je ključnu razliku napravio u poslednjem sektoru, ali bolje od toga nije mogao. Markes je bio samo 18 hiljaditih delova sekunde iza svog sunarodnika, a 93 hiljaditinke ispred Frančeska Banjaje na Pramak Dukatiju.

Upravo Italijan je bio najprijatnije iznenađenje kvalifikacija, a završio ih je ispred svog timskog kolege Džeka Milera, koji je u poslednjim trenucima završio van staze. Australijanac je za jednu hiljaditinku bio brži od Kala Kračloua, koji će zauzeti šesto mjesto na startu. Sedma pozicija rezervisana je za Pola Espargara, koji vozi za KTM, ispred Andree Dovicioza na Dukatiju i vozača Suzukija Aleksa Rinsa.

Doviciozo i Rins su imali padove u samom finišu kvalifikacija, isto kao Miler, a čini se da je Španac najteže prošao, pošto se držao za ruku. Deseto mjesto zauzeo je Franko Morbideli na drugoj Petronas Jamahi, a slijedili su ga devetostruki svjetski šampion Valentino Rosi i drugi vozač Suzukija Đoan Mir.

Kroz prvi dio kvalifikacija dalje su, inače, prošli Espargaro i Rins, a prvi ispod crte bio je Bred Binder, najbolji među ovogodišnjim debitantima, koji će startovati kao 13. Južnoafrikanca su slijedili Danilo Petruči na Dukatiju, drugi vozač LCR Honde Takaki Nakagami, Aleš Espargaro na Dukatiju i Migel Oliveira koji vozi za Teh3 KTM:

Bredli Smit, koji mijenja suspendovanog Andreu Janonea, imao je 18. vrijeme, slijedio ga je dvojac Avintije koji čine Tito Rabat i Žoan Zarko, dok će prošlogodišnji šampion Moto2 Aleks Markes svoju prvu trku u kraljevskoj klasi započeti sa 21. pozicije. Posljednje mjesto u kvalifikacijama zauzeo je Iker Lekuona, koji je jedan od trojice debitanata, ali iza sebe već ima jednu trku u najjačoj klasi, pošto je vozio na zatvaranju prošle sezone u Valensiji.