Evroliga: Budućnost posustala u zadnjoj četvrtini

Desetkovani Podgoričani odlično su parirali litvanskom šampionu, ali u samoj završnici gosti nisu našli prava rješenja u napadu pa je 17. poraz u elitnom takmičenju bio neminovan.

Košarkaši Budućnost Volija izgubili su u Kaunasu od Žalgirisa 84:76 u utakmici 23. kola Evrolige.

Susret u prepunoj Žalgirio areni pamtiće se po debitantskom nastupu talentovanog 15-godišnjeg Fedora Žugića, koji je dobio šansu u posljednjem minutu i tako ušao u istoriju elitnog takmičenja kao najmlađi igrač.

Debitovao je i američki centar Devin Vilijams. Imao je nekoliko loših postavljanja u odbrani, ali to je oprostivo s obzirom da je tek nedavno pojačao ekipu. Zabilježio je 10 poena i osam skokova za 27 minuta.

Tok utakmice:

Kraj, 84:76 za Žalgiris.

Repeša daje šansu Fedoru Žugiću. Ulazi talentovani mladić i ispisuje istoriju Evrolige kao najmlađi igrač koji je kročio na parket.

Još jedan smušen napad Budućnosti. Domaći imaju loptu i +8 na 52. sekunde do kraja.

Vokap donosi Žalgirisu velikih 80:72. Još još minut i po do kraja.

Luda trojka Erla Klarka u važnom momentu – 72:70 za domaće.

Preokret. Trojka Vokapa poslije izgubljene lopte Podgoričana. Vodi domaćin 69:67. Tajm-aut Repeše.

Sjajni Kol ne staje. Nova njegova trojka, +3 za Budućnost – 64:67.

Treća četvrtina:

Fantastični Kol trojkom zaključuje ovu dionicu za vođstvo Budućnosti 62:60. Plej Podgoričana je u ovih deset minuta postigao čak 16 poena, ukupno ima 21. Dejvis sa 17 predvodi Žalgiris.

Koš, a zatim i povreda Kotija Klarka. Morao je Amerikanac da izađe iz igre. Nedugo zatim pogodak Erla Klarka za potpuni preokret – 56:57.

I dalje su Podgoričani blizu domaćinu. Žalgiris je na 54:51. Kol je sada prvi košgeter “plavih” sa 14 poena.

Razigrao se Žalgiris u napadu, ali odolijeva Budućnost i drži priključak – 51:46.

Poluvrijeme:

Na polovini meča Žalgiris – Budućnost 39:36. Popustio je ABA šampion u drugom kvartalu, “zeleni” su u jednom momentu imali +10, ali na kraju, poslije trojke Gordića, zadovoljavajućih tri poena minusa. Dejvis sa 9 i Vajt sa 8 predvode domaće, kod “plavih” 12 pogodaka Džeksona.

Strahovito zakucavanje Milaknisa za dvocifrenu razliku – 39:29.

Minut odmora nije urodio plodom. “Plavi” nižu greške, Žalgiris to surovo kažnjava – 34:25. Ponovo tajm-aut trenera Budućnosti.

Pogodak Ulanovasa, pa zatim Vajta. Žalgiris je na 29:25, tajm-aut zove Repeša.

Džekson je već na deset poena. Koš Francuza za 25:25 u 13. minutu utakmice.

Prva četvrtina:

Košem Vokapa sa zvukom sirene Žalgiris je dobio prvu dionicu sa 20:18. Dosta promašaja na obje strane. Ekipa iz Kaunasa je bez pogođene trojke, dok su Podgoričani ubacili dva dalekometna hica. Vokap ima pet poena kod Žalgirisa, kod gostiju po pet poena imaju Kol i Džekson.

I dalje domaćin u blagoj prednosti 14:11. Tompson je promašio dva bacanja da uveća zalihu.

Mali zaostatak Budućnosti na sredini uvodne dionice. Žalgiris vodi 11:7, poslije mini serije od 6:0. Podgoričani su uveliko izašli iz bonusa.

Počeo je meč u Žalgirio areni. Sjajna atmosfera je na tribinama. U startnoj postavi Budućnosti je Devin Vilijams, posljednje pojačanje “plavih”. Odmah je i pogodio svoj prvi šut.

Podsijetimo Podgoričani su u ovom meču bili znatno oslabljeni.

U timu se  izostali braća Šehović, Suad i Sead, kao i Petar Popović koji su nastupali za našu reprezentaciju u predposljednjem kolu kvalifikacija za Mundobasket.

Sokoli su u Kijevu savladali Ukrajinu rezultatom 74:76.