Atletika: Crna Gora sedma na Kipru

Na Kipru je završeno ekipno prvenstvo Evrope, treće grupe, na kojem je nastupilo 16 zemalja sa oko 600 takmičara.

Atletska reprezentacija Crne Gore nakon prvog i drugog dana u 40 disciplina (dvadest u muškoj i 20 u ženskoj konkurenciji) ostvarila je izuzetan uspjeh sa osvajanjem sedmog mjesta sa 318 bodova.

U ekipnom plasmanu prvo mjesto osvojila je Srbija sa 558, drugo Kipar sa 525, a treće Moldavija sa 465 bodova, čime su te tri selekcije izborile plasman u drugu grupu. Posljednje 16. mjesto pripalo je Kosovu sa 78 bodova. Crnogorska atletska reprezentacija, iako na ovom šampionatu bez učešća povrijeđenog Darka Pešića koji je natupao u pet discipline i Kristine Rakočević koja je takođe nastupala u dvije discipline, kao i Slađane Perunović koja zbog bolesti nije bila u mogućnosti da nastupi u više disciplina, sa podmlađenim sastavom ostvarila je izuzetan rezultat.

Najvrednije rezultate od crnogorskih atletičara ostvarili su prvog dana takmičenja Tomaš Đurović u bacanju kugle koji je osvojio treće mjesto sa rezultatom 20,20 metara, ostavivši iza sebe juniorskog svjetskog šampiona i evropskog četvrtoplasiranog takmičara u dvorani ”Mensura Pezera֧” iz Bosne i Hercegovine. Takođe drugog dana prvenstva izuzetan rezultat ostvarila je Marija Vuković u skoku uvis koja nije imala prave konkurencije i rezultatom 1,90 metara ubjedljivo osvojila prvo mjesto. Danijel Furtula, iako je bio povrijeđen, osvojio je drugo mjesto.

Drugog dana takmičenja Ognjen Marsenić postavio je rekord Crne Gore za mlađe juniore u disciplini 200 m sa rezultatom 22,47 i Amir Papazi rekord Crne Gore za mlađe seniore u bacanju koplja sa rezultatom 62,66 m.

Crnogorski atletičari postigli su tri nova crnogorska rekorda i osam ličnih rekorda i osvajanjem sedmog mjesta u ekipnoj konkurenciji veliki uspjeh.

Prvo mjesto osvojila je Marija Vuković (190 cm), Furtula je bio drugi u disku (57,97 m), četvrti je bio Dragan Pešić u skoku s motkom (4,35), a četvrta je bila i Ana Bošković u bacanju kugle (12,36).

Zapažena je bila Ljiljana Matović, koja je bila šesta u dalju (5,57), a šesto mjesto osvojila je i Maša Bubanja (100 metara prepone). Šesti je bio i Amir Papazi (koplje), sa rezultatom 62,66 metara, koji je ostvario crnogorski rekord za mlađe seniore. Osma je bila Vesna Pavlićević na 5.000 metara (20:53,20), koja je kao i na 3.000 metara, ostvarila lični rekord i pokazala izuzetnu formu. Osma je bila Ana Bošković u bacanju kladivu (37,47 metara), baš kao i Dragan Pešić u trci na 110 metara prepone (15,76).

Deveta mjesta osvojili su Ognjen Vojvodić (troskok) 13,27 metara, te Kristina Dubak u trci na 200 metara (25,45), deseto mjesto pripalo je ženskoj štafeti 4×400 metara (Amina Suljević, Marija Živković, Andrea Matković, Kristina Bubak) 4:08,20, dok je 11. mjesto osvojila muška štafeta (Danilo Vujičić, Filip Vujadinović, Emir Ćatović, Ognjen Marsenić), baš kao Slađana Perunović koja je nastupila na 1.500 metara (5:24.47) i Nemanja Đurišić (3.000 metara stipl) 12:45,65. Vasilije Šćepanović nastupio je na 3.000 metara i bio12, kao Ognjen Marsenić, koji je nastupio na 200 metara (22,47), dok je Petar Veljić bio 13. na 800 metara (2:05.42).