Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Na vječni počinak danas će biti ispraćeno 50 žrtava genocida

Tabuti su u Potočare stigli prekjuče, kada su se porodice i građani u suzama opraštali od najmilijih.

U hali bivše Fabrike akumulatora izloženi su tabuti sa posmrtnim ostacima Bošnjaka, a koji će danas naći svoj posljednji smiraj na kolektivnoj dženazi u Potočarima.

Sve žrtve koje će se ukopati ove godine, s izuzetkom devet žrtava koje su ekshumirane iz masovne grobnice na lokalitetu Dobro Polje kod Kalinovika koja je otkrivena u junu 2021. godine, ekshumirane su iz masovnih grobnica koje su otkrivene tokom ranijih godina, neke od njih čak 1997. i 1999. godine, kao što su Liplje i Pilica.

Jedan broj žrtava ekshumiran je iz masovnih grobnica koje su pronađeni u Kamenici, dolini smrti tokom 2001, 2007, 2008. godine. Posmrtni ostaci nekih žrtava pronađeni su u dvije ili čak tri masovne grobnice, podsjeća magazin Buka.

Tabuti su u Potočare stigli prekjuče, kada su se porodice i građani u suzama opraštali od najmilijih.

U predvečernjim satima juče je u Potočare stiglo i više od tri hiljade učesnika “Marša mira 2022.” nakon trodnevnog pješačenja kako bi prisustvovali obilježavanju 27. godišnjice genocida počinjenog u julu 1995. godine u Srebrenici.

Oni su u petak ujutro krenuli iz Nezuka prema Potočarima kod Srebrenice, trasom kojom su Srebreničani u ljeto 1995. godine pokušavali doći do slobodne teritorije, odnosno do Tuzle ili Kladnja.

Na čelu kolone, kao i prethodnih godina, nalazili su se oni koji su preživjeli genocid počinjen na području Srebrenice.

Prije dolaska učesnika “Marša mira”, u Potočare je stiglo i oko 400 bajkera iz Bihaća, Sarajeva, Goražda i još nekih gradova BiH, te iz nekih evropskih zemalja.

Oni su do Srebrenice putovali tri dana kako bi 11. jula prisustvovali kolektivnoj dženazi.

Snage Vojske Republike Srpske (VRS) su tokom genocida u Srebrenici u julu 1995. godine ubile oko 8.000 muškaraca i dječaka u Srebrenici i okolini. Do sada je identifikovana i ukopana 6.671 osoba.

Za te je zločine do sada osuđeno 47 osoba na više od 700 godina zatvora.

Zločin u Srebrenici iz jula 1995. godine, jedini je na prostoru bivše Jugoslavije pred međunarodnim i domaćim sudovima okarakterisan kao genocid.

Radovan Karadžić, prvi predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS), osuđen je u Hagu pravosnažno na kaznu doživotnog zatvora za genocid u Srebrenici, kao i zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH.

Na doživotnu kaznu na istom sudu za genocid je osuđen i glavni komandant VRS-a, Ratko Mladić.

Osuđeni su i Ljubiša Beara, bivši načelnik za sigurnost Glavnog štaba (GŠ) Vojske Republike Srpske (VRS), Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik komandanta za obavještajno-sigurnosne poslove GŠ VRS-a, te Vujadin Popović, načelnik sigurnosti Drinskog korpusa VRS-a.

Vlada Federacije BiH proglasila je 11. jul Danom žalosti u ovom entitetu, dok dan žalosti nije proglašen u drugom entitetu, Republici Srpskoj, odnosno u cijeloj državi.

Brojne delegacije dolaze daans u Potočare.

Najavljen je dolazak Marije Pejčinović – Burić, generalne sekretarke Savjeta Evrope.

Dunja Mijatović, komesarka za ljudska prava je već u Potočarima, gdje učestvuje na panelu Heroine Srebrenice.

Najavljeno je da će u ime Evropskog parlamenta doći zastupnici Natalie Loiseau, Havijer Nart, Katarina Rinzema i Karen Melkior.

Dolazi i brojna delegacija Njemačke koju predvodi Ajdan Ozoguz potpredsjednica Bundestaga, kao i Adis Ahmetović, član Bundestaga. Najavljeno je i prisustvo Ane Luhrman, državne ministrice za Evropu i klimu pri njemačkom Ministarstvu vanjskih poslova, kao i Manuela Sarazina, specijalnog izaslanika Savezne vlade Njemačke za zapadni Balkan.

Delegaciju UN-a predvodi Alice Nderitu, zamjenica generalnog sekretara UN-a i specijalni savjetnik generalnog sekretara UN-a za prevenciju genocida.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve