Subota, 11 Maja, 2024
Rubrika:

Hrvatska slavi Dan državnosti

Ovogodišnji Dan državnosti obilježava 32. godišnjicu konstituisanja prvog demokratskog i višepartijskog parlamenta

Hrvatska danas slavi Dan državnosti, prisjećajući se 30. maja 1990. godine, kada su, nakon decenije komunističke vladavine, postavljeni temelji modernog Sabora i potvrđena njegova istorijska uloga u očuvanju hrvatske državnosti. Ovogodišnji Dan državnosti obilježava 32. godišnjicu konstituisanja prvog demokratskog i višepartijskog parlamenta.

Povodom Dana državnosti i 30. godišnjice međunarodnog priznanja Republike Hrvatske, premijer Andrej Plenković i predsjednik Sabora, Gordan Jandroković položiće vijence na Spomenik domovini na Trgu Stjepana Radića.

Montaža naoružanja i opreme HV-a na zagrebačkom Jarunu

Na zagrebačkom Jarunu od 10 do 21 sat biće održan Taktičko-tehnički zbor naoružanja i opreme Hrvatske vojske i pokazne vježbe pripadnika HV-a, koje će obuhvatiti prelete aviona Hrvatskog ratnog vazduhoplovstva.

Državni samit na zavičajnoj misi

Povodom Dana državnosti, zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić predvodiće misu za domovinu u bogomolju bl. Alojzija Stepinca na Kaptolu, kojoj će prisustvovati i državni vrh. Prenos mise može se pratiti na Prvom programu HTV-a.

O Hrvatskom saboru

U parlamentu je 30. maja 1990. godine bila prevelika gužva za sve poslanike i goste.U radnom dijelu sjednice najprije je izabrana Komisija za izbor i imenovanja na čijem je čelu bio Ivan Milaš, na čiji predlog je i rukovodstvo prvog višestranačkog parlamenta. je bio izabran. Za predsejdnika je izabran Žarko Domljan, a za potpredsjednike Ivica Percan, Stjepan Sulimanac i Vladimir Šeks.

Za predshednika Izvršnog vijeća Sabora izabran je Stipe Mesić, a za predsjednika Predsjedništva Socijalističke Republike Hrvatske Franjo Tuđman. On se obratio prisutnima i istakao da je kroz svoju dugu istoriju „Hrvatski narodni sabor bio čuvar suvereniteta hrvatskog naroda u odnosu na druge nacionalne i državne zajednice“.

Prvi saziv je imao 351 poslanika i tri vijeća: opštinski, udruženi rad i društveno-politički savjet. Većinu, 207 od 351 mandata, imao je HDZ, Savez komunista Hrvatske – Stranka demokratskih promena 107, Koalicija narodnog sporazuma 21, Srpska demokratska stranka pet, dok je 13 mandata pripalo nezavisnim i predstavnicima nacionalne manjine.

Parlament iz ’90-ih. radio je nešto više od dvije godine, a u avgustu 1992. održani su izbori za Zastupnički dom Hrvatskog sabora, novi Sabor je imao samo jedan dom i znatno manje poslanika, 138. Bez obzira, a uz to, okolnosti u rata, prvi saziv donio je istorijske odluke o hrvatskom suverenitetu i nezavisnosti i prekidu državnopravnih veza sa SFRJ, kao i „Božićni ustav“.

Izvorhrt

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve