Srijeda, 22 Maja, 2024
Rubrika:

Šljuka: Fiktivni dug nastao jer su me poreznici iz Pljevalja zaduživali na svoju ruku

U saopštenju UPC PJ Pljevlja se, između ostalog, navodi da je preduzetnik Alija Šljuka prestao sa obavljanjem djelatnosti 23. septembra 2004. godine, te da nije uplaćivao poreske obaveze po rješenjima poreskog organa

Preduzetnik Alija Šljuka, u demantu na saopštenje Uprave prihoda i carina, poručuje da nijednom nije dobio obavještenje o prispjelim obavezama niti poziv da te obaveze izmiri. Tvrdi da je “fiktivni dug nastao jer su me poreznici iz Pljevalja zaduživali na svoju ruku i bez ijednog papira”.

Podsjećamo, u saopštenju UPC PJ Pljevlja se, između ostalog, navodi da je preduzetnik Alija Šljuka prestao sa obavljanjem djelatnosti 23. septembra 2004. godine, te da nije uplaćivao poreske obaveze po rješenjima poreskog organa.

“Skoro pa da se radujem što su mi svojim saopštenjem dali priliku da ga demantujem, da javnost i sve poreske obaveznike upoznam sa stručnošću, profesionalnošću i arogancijom pojedinih službenika a što sam imao priliku da osjetim na svojoj koži u prostoj želji da ostvarim svoja Ustavom zagarantovana prava i ništa više. U samom naslovu saopštenja UPiC, odnosno službenik koji je pisao saopštenje iskazuje pored svoje nekorektnosti, veliku dozu nepismenosti i nepoznavanja prava. Navodi da su „zahtjevi Alije Šljuke neosnovani i nezakoniti“! Poštovani građani a posebno Vi koji imate posla sa UPiC, molim Vas povedite računa i ne podnosite „nezakonite“ zahtjeve državnim organima”, istakao je Šljuka.

U svom saopštenju, navodi on, UPiC iznosi datum prestanka djelatnosti iako u svojoj dokumentaciji ne posjeduje odjavu.

“Dalje tvrde da su nakon datuma odjave ostale neizmirene obaveze te da sam više puta upozoravan da izmirim prispjeli dug. Odgovorno tvrdim da nijednom nisam dobio obavještenje o prispjelim obavezama niti poziv da te obaveze izmirim”, tvrdi Šljuka.

U Područnoj jedinici Pljevlja, kako je kazao, tražio je da mu daju na uvid dostavnice kako bi se “uvjerio u njihovu tvrdnju ali mi nisu dozvolili uvid u dokumentaciju”.

“Na tvrdnje UPiC da su zbog neodazivanja da platim prispjele obaveze uspostavili hipoteku nad mojom imovinom, zatražio sam na uvid dostavnice kojim su mi eventualno dostavili rješenje o hipoteci, nisu mi omogućili uvid a pošto i dalje tvrde da imaju dostavnice a ja ih nisam potpisao bio sam prinuđen da Osnovnom državnom tužiocu u Pljevljima podnesem krivičnu prijavu kako bi utvrdili ko je potpisao dostavnice”, pojasnio je on.

Šljuka kaže i da je u posjedu priznanica o izvršenoj gotovinskoj uplati u prostorijama Područne jedinice Pljevlja, uplatnice potpisane od službenice koja je zadužena za obradu njegovog predmeta a “koja je svog muža penzionisala”.

“Novac koji sam dao prilikom uplate i za koji mi je izdata priznanica, zamislite nije završio na mojoj kartici, završio je ko zna gdje i ko zna u čijem džepu. Priznanice sam namjeravao da pokažem direktoru UPiC ali on se nije udostojio ni da me primi, na hodniku ni da me pozdravi sa dobar dan”, rekao je preduzetnik.

Prema njegovim riječima, jedina tačna konstatacija UPiC u saopštenju je da je, kaže, u dva navrata 02.03.2023. i 09.03.2023. godine uplatio novac “koji mi je prikupila grupa građana kako bi mi pomogli da ostvarim pravo za penziju i ja im se na ovaj način zahvaljujem”.

“Novac sam uplatio iako smatram da nisam dužan, po nagovoru službenice PJ Pljevlja koja je obrađivala moj predmet i koja je svojom rukom popunila uplatnice, upisala iznos i broj računa (te uplatnice sa njenim rukopisom čuvam). Kada sam donio dokaz o uplati ta ista službenica mi je rekla da su se čuli sa Podgoricom – Centralom i da moram da uplatim još novca koji ja nemam a i koji nisam dužan. Fiktivni dug je nastao jer su me poreznici iz Pljevalja zaduživali na svoju ruku i bez ijednog papira”, dodaje u saopštenju.

Ističe da je “o svim nezakonitostima u obradi mog predmeta i nekorektnosti zaposlenih u Područnoj jedinici Pljevlja” obavještavao direktora UPiC, gospodina Bulajića od kraja januara do danas slanjem 14 mejilova.

“Ni na jedan mail nisam dobio odgovor niti instrukciju, uputstvo kome da se obratim. U poslednjem mailu koji sam poslao gospodinu Bulajiću, dan prije nego sam započeo štrajk u holu Centrale UPiC, zamolio sam direktora Bulajića da me primi na razgovor i iskazao sam spremnost da mu ukažem na sve ove nezakonitosti, usmeno oči u oči. Računao sam na korektnost i razumijevanje čovjeka koji platu prima iz državne kase, ali dobio sam maltretiranje i čuo ga kako kritikuje portire što me nisu izbacili napolje i što su dozvolili da prenoćim u holu UPiC. Više puta su pozivali policiju koja u odnosu na mene nije imala postupanja jer sam svoje negodovanje iskazivao mirnim štrajkom glađu”, rekao je Šljuka.

Na kraju, kazao je da je “direktor pribjegao novoj taktici i poslao mu je dok sam štrajkovao službenicu koja se prestavila kao glavna poreska inspektorka”.

“I koja mi je obećala pomoći i naložiti službenicima u Pljevljima da mu daju na uvid svu traženu dokumentaciju ako prekinem štrajk i pođem za Pljevlja. Čim sam pošao za Pljevlja, pola sata nakon toga UPiC je dala saopštenje puno neistina i omalovažavanja mene kao poreskog obaveznika koji im daje platu”, tvrdi Šljuka.

Prema njegovom mišljenju, Uprava prihoda i carina vrlo često u javnost izlazi sa podacima koliko je naplatila poreza i doprinosa u prethodnom periodu, a onda “radi analize koliko je to u odnosu na neki prethodni period i uvjek je, kao po pravilu naplata bolja od neke prethodne iz navodno rekordne godine”.

Na ovaj način analitički i sistematski, navodno dobrom naplatom Uprava prihoda i carina, smatra Šljuka, poreskim obaveznicima i svom nadležnom Ministarstvu finansija „maže“ oči.

“Do sada nismo nijednom čuli, a ispravite me ako griješim, koliko godišnje Uprava prihoda i carina otpiše zastarjelog potraživanja. Nismo čuli ni zbog čega Uprava prihoda i carina dozvoljava da nastupi zastara potraživanja. Zbog čega dug koji nije mogla naplatiti nisu obezbjedili kao što je to u mom slučaju urađeno, pa je dug od 4.500 eura obezbjeđen hipotekom.

Nikada nismo čuli da je rađena analiza da li su poreski obaveznici kojima se radi otpis ili koji imaju velike dugove u rodbinskoj ili prijateljskoj vezi sa službenicima Uprave prihoda i carina koji rade naplatu, kao što je u mom slučaju da moj predmet obrađuje službenica čiji suprug ima dug (zajedno sa svojom radnicom) blizu 50.000 eura a ta službenica iz PJ Pljevlja je uspjela penzionisati svog supruga i njegovu zaposlenu. I o ovoj nezakonitosti mailom sam upoznao gospodina Bulajića ali pošto on nije reagovao da spriječi ili sankcioniše tu nezakonitost ja sam ODT u Pljevljima podnio krivičnu prijavu i potpisao je pod punom moralnom, materijalnom i krivičnom odgovornošću”, rekao je Šljuka.

Dug je, ističe, vjerovatno nastao pošto je predmet sklonjen u neku fioku gdje čeka da zastari a dužnik, u ovom slučaju suprug od zaposlene u Upravi prihoda i carina, “službenice koja je obrađivač mog predmeta nije se čak javio ni za reprogram što znači da nema namjeru da vraća dug”.

“A što bi ga i vraćao kad će brzo zastariti a dužnik vež više od godinu dana uživa u zasluženoj penziji”, dodao je.

Ovo, smatra on, treba da znaju svi poreski obaveznici a “ja sam u više navrata direktora UPiC gospodina Bulajića upoznao sa ovim nezakonitostima kojim on ne pridaje važnost jer zaboga, radi se o državnom novcu”.

“Obzirom da njega to ne zanima, bio sam prinuđen da ODT u Pljevljima podnesem krivičnu prijavu i opišem nezakonitosti sa punim imenom i prezimenom izvršilaca. Ujedno, pozivam Specijalnog državnog tužioca da izvrši provjere iz svoje nadležnosti (imenovana lica, direktor i pomoćnici direktora) da li u radnjama („nečinjenjem“) odgovornih lica u Centrali Uprave prihoda i carina ima elemenata bića krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti. Da li ćemo ovaj put gledati film hapšenje poreznika zbog nezakonitog povraćaja pdv-a ili ovaj put zbog nezakonitog otpisa ostaje nam da sačekamo kontrolu SDT-a a mi zvizdači do tada da zviždimo i preživljavamo”, upitao je Šljuka.

Iznenađuje, kaže, stav i tišina iz Ministarstva finansija da izvještaje “koje im servira Bulajić ne provjeravaju”, ne traže da se dopune sa podacima o otpisu, koliko je novca otpisano, kome i zbog čega je moralo doći do otpisa.

“U Ministarstvu bi se trebali zapitati na koji način se radi otpis državnog novca, da li za to postoji procedura, da li otpis utvrđuje komisija ili pojedinac, da li se prije otpisa utvrđuje odgovornost službenika koji nije svojom mjerom prekinuo period zastare… i još mnogo tog ali koga briga, zaboga radi se o novcu svih nas, građana ove lijepe Crne Gore”, naglašava preduzetnik.

Šljuka je pozvao poreske obveznike iz Pljevalja i Žabljaka da provjere svoj status kod poreske uprave kako “ne bi došli u moju ili ne daj bože goru situaciju”. Poručuje da je siguran da “neću biti sam u ovoj priči”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve