Četvrtak, 13 Juna, 2024
Rubrika:

Pažin: Poziv na dijalog sa SPC uvijek otvoren

“Kada je riječ o načinu na koji je uknjižena Srpska pravoslavna crkva devedesetih godina u katastar ne treba ni od toga praviti neku mistifikaciju”, kazao je Pažin.

On je to kazao na sjednici Odbora za ljudska prava na kojoj je saopšteno da će preporučiti parlamentu da usvoji Predlog zakona o vjerskim zajednicama, jer je to odlučeno glasovima članova tog skupštinskog tijela iz vladajuće većine, dok poslanici Demokratskog fronta, koji su insistirali da se taj akt povuče, nijesu prisustvovali glasanju.

“Kada je riječ o načinu na koji je uknjižena Srpska pravoslavna crkva devedesetih godina u katastar ne treba ni od toga praviti neku mistifikaciju”, kazao je Pažin. Da bi, dodaje on, neko mogao da se poziva na svoje pravo svojine, moraju i kumulativno biti ispunjena dva uslova.

“Jedan je postojanje punovažnog pravnog osnova. To može biti neki ugovor o kupoprodaji, ugovor o poklonu, to može biti akt nasljeđivanja, to može biti neka odluka državnog organa ili sudska odluka”, objašnjava Pažin.

Pored toga, ističe on, mora biti ispunjen i drugi osnov koji se tiče upisa u katastar nepokretnosti.

“Ako nedostaje jedan od ova dva kumulativna uslova onda pravno poredak naprosto mora otvoriti pitanje pravne valjanosti takvoga upisa. To je tako po pravu, i u ranije važećem pravnom sistemu i u sada važećem pravnom sistemu”, kazao je Pažin.

Ističe da ne postoji nikakva loša namjera, posebno ne prema bilo kojoj vjerskoj zajednici u ovom konkretnom slučaju prema crkvi.

“Nego postoji potreba za pravnom sigurnošću. To je ustavna obaveza Vlade na kojoj Vlada mora da istraje. Pravna sigurnost je najvažniji aspekt vladavine prava“, rekao Pažin.

On je kazao da svugdje u svijetu, a ne samo u Crnoj Gori, pravna lica stiču pravni subjektivitet upisom u odgovarajući javni registar.

“Nije moguće postojanje pravnih lica bez upisa u odgovarajući pravni registar. Ne razumijem zašto SPC godinama ne želi da bude upisana u javni registar”, pita se Pažin.

Na dijalog smo, kaže on, pozivali u kontinuitetu, spremni smo na dijalog i sada, i kada zakon bude usvojen.

“Posljednji put kad smo se sreli u Mitropoliji već smo imali utvrđen tekst zakona, već smo imali mišljenje Venecijanske komisije. Vaš stav je bio da se, i pored toga što smo stigli u tu fazu donošenja zakona, vratimo na početak. Vaš je stav bio da ne želite da razgovarate o ispunjavanju preporuka Venecijanske komisije ukoliko nećemo prije toga raspravljati o zakonu o restituciji crkvene imovine ili makar istovremeno… Ali mi smo smatrali da bi to bio korak nazad u donošenju zakona”, kazao je on.

Dodao je da je veoma pažljivo pročitao 92 stranice prigovora Mitropolije crnogorskoprimorske Srpske pravoslavne crkve i da se samo mali, minoran, dio primjedbi odnosi na preporuke Venecijanske komisije te da su primjedbe koje se odnose na preporuke Venecijanske komisije uvršetene u tekst inoviranog Predloga zakona. Ako neka vjerska zajednica ima dokaze o imovini, država će to priznati.

Ministar za ljudska i manjinska prava Mehmed Zenka kazao je da je Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti usklađen sa najvišim međunarodnim standardima i svim preporukama Venecijanske komisije.

“Riječ je o veoma liberalnom zakonskom tekstu, koji svima u Crnoj Gori, dakle i vjernicima i onima koji to nijesu, garantuje najviši stepen prava i sloboda. Ovim zakonom Vlada ispunjava obavezu da na podustavnom nivou ovaj veoma važan aspekt ljudskih prava bude adekvatno uređen modernim zakonom, koji će zamijeniti stari zakon iz 1977. godine, koji je još na snazi“, pojasnio je Zenka.

Podsjetio je da prilikom utvrđivanja Predloga zakona Vlada nije žurila, već ga je dugo i pažljivo pripremala.

“Nacrt zakona je pripremljen još 2015. godine. U okviru javne rasprave koja je uslijedila resorno ministarstvo je primilo i razmotrilo na stotine komentara. Samo u prošloj godini održano je sedam okruglih stolova, uz učešće akademske zajednice, vjerskih organizacija i nevladinog sektora”, kazao je Zenka.

Potpredsjednik Vlade Zoran Pažin je kazao da je namjera bila da se razgovara o svakoj preporuci Venecijanske komisije pojedinačno i da je za to odvojeno dovoljno vremena.

“Spremni smo bili nekoliko dana o tome da razgovaramo. Međutim, vaš stav je bio veoma jasan po tom pitanju. Naše je bilo da poštujemo vaš stav. Moje je bilo da o tome obavijestim Vladu. Nakon toga ponovo sam se obratio mitropolitu, zatražio još jednom da ipak sjednemo, da ipak razgovaramo o ispunjavanju preporuka Venecijanske komisije. Vidim da me gledate začuđenim pogledom, obavio sam telefonski razgovor s mitropolitom, možda Vas nije s tim upoznao, u to ne ulazim – dakle, nakon svega ponovo sam ponudio dijalog i ponovo sam dobio isti odgovor. To je sve što smo mi mogli sa naše strane da uradimo da bismo imali kvalitetan dijalog. I da budem posve jasan: Ni sada ne bježimo od dijaloga. I zakon kada se usvoji, kakav god bio njegov sadržaj, a sadržaj zakona zavisi od poslanika koji će raspravljati o predloženom tekstu zakona, biće potrebno razgovarati. To je taj otvoreni i kontinuirani dijalog koji pominje i Venecijanska komisija. Spremni smo na taj dijalog”, naglasio je Pažin.

Sjednici Odbora, koja je trajala skoro pet sati, prisustvovali su i predstavnici Vlade, vjerskih zajednica i institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.

Perović: Mitropolija priznaje i poštuje državu Crnu Goru

Predstavnik Mitropolije crnogorsko- primorske, Gojko Perović kazao je da se slaže sa mišljenjem poslanika DF-a o pozivanju CPC na sjednicu Odbora. Perović je kazao da su njihovi prigovori isključivo pravno-proceduralne prirode.

„Ja kao pravoslavni Crnogorac poštujem ovu državu, i želim da ima najbolje moguće zakone, i da se Ustav ove zemlje poštuje“, istakao je on.

Perović je kazao da sveštenici MCP poštuju državu Crnu Goru i vjeruju u njen državno-pravni kontinuitet, iako nije uvijek bila pod istim imenom i granicama.

„Ovu državu priznaju sve članice Ujedinjenih nacija, i ja bih bio van pameti ako bih preko ove dvije činjenice ja improvizovao neku treću“, rekao je.

On i naglasio da SPC priznaju sve pomjesne autokefalne pravoslavne crkve.

“Evropska komisija je preporučila da vodimo dijalog, a ne da vršimo tajne sastanke iza zatvorenih vrata kao i sastanke predstavnika vlasti sa određenim vjerskim grupama. Dakle otvoren, inkluzivan i transparentan razgovor”, kazao je Perović.

On dodaje da je nedavno poslanik u Skupštini Crne Gore kazao da je Vlada sa svim vjerskim zajednicama postigla dogovor osim sa SPC koja je relikt prošlosti i koju treba pustiti da izumre.

“Sve se ovo dešava u atmosferi u kojoj je predsjednik države kazao da će on ili njegova partija obnoviti crkvu. E, u takvoj atmosferi pričamo”, ističe Perović.

Kako dodaje, juče je stigao jedan nezakonit papir koji spori uknjiženje jedne crkve. Perović dodaje da Vlada ovdje želi da se o zakonima o imovini raspravlja pred organima koji su njima podređeni, a ne pred sudovima. Perović navodi da je tužno razgovarati o Predlogu zakona jer će isti već za svega tri dana biti u Skupštini.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve