Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Medojević: Crna Gora je među prvih šest zemalja po pitanju gojaznosti djece

Sve je veći broj, kako isitiče, porodica koje zapadaju u nemaštinu, jer se broj nezaposenih lica u Crnoj Gori uvećava

Crna Gora je među prvih šest država u Evropi kada je u pitanju gojaznost djece, saopštila je predsjednica Banke hrane, Marina Medojević.

“Pitamo se da li nadležni znaju da se većina porodica koja živi u zoni siromaštva bazično hrani namirnicama od brašna, krompira i tjestenine jer su najjeftinije a koje direktno doprinose gojaznosti. Često ni tih namirnica nema dovoljno, te se roditelji odriču svog obroka u korist djece”, navela je ona.

Sve je veći broj, kako isitiče, porodica koje zapadaju u nemaštinu jer se broj nezaposenih lica u Crnoj Gori uvećava. Cijena prehrambenih namirnica, naglasila je, učestalo se povećavaju, a pomoći države skoro da nema.

“Narodne kuhinje postoje u svim većim gradovima i formiraju se ne rijetko liste čekanja za obrok. Broj humanitarnih akcija namijenjenih liječenju i nabavci hrane za djecu, su skoro pa svakodnevna pojava što ukazuje da država nema adekvatan odgovor”, dodaje Medojević.

Prema njenim riječima, gojaznost djece je posljedica ishrane koja je ne rijetko izazvana lošim životnim standardom.

“Roditelji djecu hrane najjeftinijim namirnicama kako bi bila sita, luksuz je misliti na zdravu hranu. U velikom problemu su mlade majke koje ne mogu da doje djecu pa se ne rijetko odlučuju za razblaženo kravlje mlijeko koje ne pogoduje bebama. Država nije ništa učinjela da porodicama u stanju socijalne potrebe pomogne, da hrana za bebe bude pristupačnija”, istakla je predsjednica Banke hrane.

Jedan od načina da se djeca zaštite od, kako kaže, “loše” hrane pune praznih kalorija visoke energetske vrijednosti je da se uvede zdrava užina u školama, koja bi osim koristi djeci donijela i dobrobit lokalnim proizvođačima voća, sokova, povrća, mlijeka, mesa, jaja.

“Način da se djeci koja žive u porodicama sa nižim standardom pomogne da se zdravije hrani je besplatna podjela zdravih namirnica na nedjeljnoj bazi u socijalnim samoposlugama, za koje se Banka hrane zalaže dugi niz godina”, navela je ona.

Važno je, ističe Medojević, i obrazovati mlade roditelje i djecu o zdravoj ishrani što je zadatak medija i obrazovnog sistema.

“Gojaznosti vodi ka psihološkim, kadiovaskularnim, problemima sa dijabetesom i ostalim zdravstvenim nedaćama. Podizanje javne svijesti o problemu gojaznosti doprinosi da se smanje ozbiljni zdravstveni problemi djece ali i odraslih ukoliko prati konkretna pomoć u prevazilaženju problema, za kategorije lica u stanju socijalne potrebe”, zaključuje Medojević.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

2 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Fuj
06.02.2022-19:50 19:50

Ko je ovaj?

!!!
06.02.2022-21:33 21:33

Haha,sin kao i otac širi u guzice no u ramena i ona se nasla da prica o gojaznost i.