Srijeda, 1 Maja, 2024
Rubrika:

Marojević optužio Glušicu da je ometala postupak njegovog izbora: S poštovanjem koje ne zaslužujete

Marojević je u tom obraćanju zamolio da se pokrene procedura njegovog razrješenja, s nadom da neće trajati koliko i procedura oko imenovanja

Sveštenik dr Nikola Marojević u dopisu koji je nedavno uputio predsjednici Upravnog odbora, prof. dr Rajki Glušici, a u kom je podnio ostavku, naveo je, između ostalog, da je ona učestvovala u proceduri odugovlačenja da se on naimenuje za člana tog tijela.

Marojević je u tom obraćanju zamolio da se pokrene procedura njegovog razrješenja, s nadom da neće trajati koliko i procedura oko imenovanja.

– U čijem ste odugovlačenju i te kako uzeli učešća. O onome što je sa Vaše strane pratilo pomenuto neću trošiti riječi, samo upućujem na misao onog na čijem ste jeziku doktorirali, od sebe čuvati druge, to je imperativ za sve nas. Nisam siguran da se može na Vas primijeniti, kao ni na jedan dio Vaših ostrašćenih kolega – napisao je Marojević.

Glušica nije željela da komentariše ovaj slučaj.

– Nemam komentar – rekla je ona za Pobjedu.

Marojević je u dopisu naveo da je razlog ostavke lične prirode, ,,zbog riječi date onima koji ne drže do svoje“.

– Upravo to što sam, između ostalog, i pravoslavni sveštenik (a što me nije kandidovalo za članstvo u UO, što dobro znate) Vas je dodatno zaštitilo da u svoju odbranu nijednu jedinu riječ ne uputim, naročito na Vaš račun, a imao sam šta reći i Vama i ostalima. S poštovanjem, koje ne zaslužujete – zaključio je sveštenik Marojević.

Marojeviću je nedavno na elektronskoj sjednici Upravni odbor potvrdio mandat, da, po odluci Vlade, bude njihov član u tom tijelu. On je ubrzo nakon toga podnio ostavku.

Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić predložila je Marojevića za člana Upravnog odbora, a Vlada potom to i uvažila. Bratić je navela tada da ga predlažu za tu funkciju u skladu sa propisima. Dio akademske javnosti je, međutim, oštro reagovao. Tražili su da se povuče to rješenje.

Prema pisanju sajta Matice srpske, Marojević je doktor bogoslovskih nauka i đakon Saborne crkve Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću.

Piše i da je glavni urednik časopisa „Smisao“, Odjeljenja za društvene nauke Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori, te da su mu oblasti interesovanja: pastirsko bogoslovlje, hrišćanska pedagogija, hrišćanska antropologija.

Profesorica Fakulteta političkih nauka Univerziteta Crne Gore Olivera Komar rekla je da u sekularnoj državi sveštenom licu nijedne vjerske zajednice nije mjesto u Upravnom odboru državnog Univerziteta, posebno ne kao predstavniku Vlade.

Izborom Marojevića Vlada je počinila najgrublji atak na sekularni karakter države Crne Gore i autonomiju ove visokoškolske ustanove, poručio je tada i profesor ETF-a UCG Veselin N. Ivanović. Očekivao je da se u ovaj slučaj Skupština uključi i reaguje, jer je, podsjetio je on, Skupština osnovala Univerzitet.

Akademik CANU prof. dr Slobodan Backović precizirao je da je Vlada naimenovanjem Marojevića pogazila član Ustava o odvojenosti države i vjerskih zajednica. Marojević, rekao je on, ne može biti angažovan u državnom poslu i instituciji jer je njegova vjerska zajednica odvojena od države.

– Nešto slično se desilo 2005. i kod naših susjeda kada je kao predstavnik svih crkava i vjerskih zajednica tada episkop Porfirije, na prijedlog Skupštine, izabran za člana Saveta Republičke radio-difuzne agencije, da bi ga Savet 2008. izabrao za svog predsjednika. Vlada Crne Gore, sa zakašnjenjem od dvadeset godina, ,,kopira“ odnos države i crkve u susjednoj državi – istakao je tada Backović.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
gagi
29.03.2022-19:25 19:25

Sve u svemu Marojevic je smrad ka Gojko Perovic,a Rajka Glusica “stara blanja”pukla potpuno,ostade joj samo okvir,ma nije se stedjela ne,karatrna samo tako.