Utorak, 14 Maja, 2024
Rubrika:

Klinički centar podržao kampanju Pođi na kontrolu: Ružičasti oktobar – Mjesec borbe protiv karcinoma dojke

O značaju redovnih preventivnih pregleda, govori činjenica da je karcinom dojke izlječiv u 90 odsto slučajeva ukoliko se otkrije na vrijeme, saopštili su iz Kliničkog centra

Institut za onkologiju Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) podržao je kampanju NVO „Brini o sebi“ pod nazivom „Pođi na kontrolu“, koja se organizuje tokom oktobra mjeseca povodom prevencije karcinoma dojke. Karcinom dojke je najčešća maligna bolest kod žena širom svijeta, dok su preventivni pregledi najefikasniji način za smanjenje broja oboljelih, a time i smrtnosti od karcinoma dojke. O značaju redovnih preventivnih pregleda, govori činjenica da je karcinom dojke izlječiv u 90 odsto slučajeva ukoliko se otkrije na vrijeme, saopštili su iz Kliničkog centra.

Kampanja se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja Crne Gore, uz podršku Instituta za onkologiju u okviru Kliničkog centra Crne Gore, dok su i ove godine partneri kampanje agencija Vision Event, kompanija Hoffmann-La Roche Ltd, Crnogorski Telekom i skoro 30 privatnih ordinacija širom Crne Gore.

“Aktivnosti oktobarske kampanje usmjerene su na podizanje svijesti kod žena o brizi o sebi, o značaju preventivnih pregleda kroz redovne kontrole, veću informisanost o bolesti kroz edukacije, a sve u cilju smanjenja broja oboljelih žena i otkrivanje potencijalnih promjena u ranoj fazi. S obzirom na činjenicu da je kod žena često oboljenje i karcinom grlića materice, namjera kampanje je motivisati sve žene da obavljaju i redovne ginekološke preglede”, naveli su u saopštenju.

Osim komunikacije koja je usmjerena na samu prevenciju, značajan dio ovogodišnje kampanje biće usmjeren na žene koje se liječe od karcinoma dojke, kao i ostalih vrsta karcinoma, u cilju destigmatizacije pacijentkinja i promjene svijesti u javnosti o samoj bolesti. Tim povodom, ovogodišnji slogan kampanje je „Tu smo za tebe!“.

„U Crnoj Gori se možemo pohvaliti dostupnošću savremenih terapija za pacijentkinje oboljele od karcinoma dojke, koje su napravile značajan pomak u liječenju – produžile su preživljavanje pacijenata uz očuvan ili poboljšan kvalitet života i značajno smanjile povratak bolesti. Rana dijagnostika i dostupnost inovativnih terapija za različite vrste kancera dojke su dvije ključne komponente za smanjenje stope umiranja od ove bolesti“, istakla je direktorka Instituta za onkologiju KCCG, dr Sanja Lekić.

Mr Milena Raspopović, psihološkinja i psihoterapeutkinja u Institutu za onkologiju KCCG, istakla je značaj psihološke podrške osobama oboljelim od karcinoma.

“Saznanje da osoba boluje od raka neminovno predstavlja šok i za nju samu i za njene najbliže. Stiče se utisak gubitka kontrole nad sopstvenim životom i sveprisutne neizvijesnosti. Osoba prolazi kroz faze nevjerice, negacije, malodušnosti da bi došla do faze suočavanja sa bolešću i pomijeranja fokusa na raspoložive načine liječenja i borbe. U sklopu reakcije na saznanje o malignoj bolesti javljaju se emocije kao što su strah, ljutnja, tuga. Uloga psihologa u radu sa oboljelima od raka je da im pomognu da prihvate sva ta emocionalna stanja kao normalnu reakciju na neuobičajenu okolnost, da osjete slobodu da ispolje sopstvene emocije, kao i da im pomognu da u sopstvenom liječenju zauzmu proaktivni pristup, a da pritom uz liječenje ne zaborave da žive život. Psihološka podrška na Institutu za onkologiju obuhvata individualni rad u ambulantnim i hospitalnim uslovima, grupe podrške u hospitalnim uslovima, kao i rad sa članovima porodice oboljelog.“

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve