Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Izvještaj GRECO-a za Crnu Goru: Visok stepen neispunjenih preporuka u oblasti sudija

Do kraja prošle godine, kako se navodi u izvještaju, Crna Gora je u potpunosti ispunila osam od 11 preporuka GRECO (72,7 odsto), jedna preporuka je djelimično ispunjena, a dvije preporuke ostaju neispunjene

Crna Gora spada u grupu država koje imaju najveći procenat neispunjenih preporuka u pogledu sudija – podaci su iz godišnjeg izvještaja Grupe države za borbu protiv korupcije (GRECO) o ispunjavanju njihovih preporuka za 2020. godinu.

Procenat neispunjenih preporuka o oblasti sudija od 66,7 odsto skoro je nepromijenjen u odnosu na 2019. godinu. Ove godine najveći procenat neispunjenih preporuka imale su Turska (83 odsto), Irska (80 odsto), Švajcarska (75 odsto), te Austrija i Francuska (koje imaju po 67 odsto, kao Crna Gora).

Do kraja prošle godine, kako se navodi u izvještaju, Crna Gora je u potpunosti ispunila osam od 11 preporuka GRECO (72,7 odsto), jedna preporuka je djelimično ispunjena, a dvije preporuke ostaju neispunjene.

Crna Gora je među državama sa visokim procentom ispunjavanja preporuka u oblasti parlamentaraca, odnosno 75 odsto preporuka je u potpunosti primijenjeno, a 25 odsto djelimično.

Crna Gora je i među 14 država koje su u potpunosti ispunile sve preporuke koje se odnose na tužioce (u toj grupi su i Albanija, Bugarska, Danska, Estonija, Finska, Njemačka, Irska, Malta, Holandija, Norveška, Švedska, Švajcarska i Ujedinjeno Kraljevstvo).

FOTO: GRECO

Korupcija u pandemiji

Predsjednik GRECO-a Marin Mrčela navodi da je važno da se u vanrednom stanju sve odluke i procedure kreiraju i sprovode transparentno, sa integritetom i odgovornošću.

Žali što u nekim državama članicama postoje „upadljivi pokušaji“ izvršne i/ili zakonodavne vlasti da napadne, zastraši ili potčini pravosuđe.

“Kada razmatramo mjere za sprečavanje korupcije moramo imati na umu da borbu protiv korupcije ne bismo smjeli smatrati odvojenom ili čak protivnom nezavisnosti sudstva. Prvo je neophodno za drugo, i obrnuto”, istakao je Mrčela.

Generalna sekretarka Savjeta Evrope Marija Pejčinović Burić naglasila je da u izazovnim vremenima sa kojima se suočavamo vlade treba da pojačaju napore kako bi obezbijedile da sve politike i akcije usmjerene na rješavanje javnog zdravlja i ekonomske krize ispunjavaju antikorupcijske standarde.

“Adekvatni zakonski i institucionalni okviri za borbu protiv korupcije nisu dovoljni. Moramo da vidimo kako se ovi standardi efikasno primjenjuju u praksi, a vlade moraju da djeluju transparentno i sa odgovornošću”, smatra Pejčinović-Burić.

Do kraja 2020. zemlje članice GRECO u potpunosti su usvojile 38,73 odsto preporuka za prevenciju korupcije u oblasti parlamentarizma, sudstva i tužilaštva.

Preporuka sa najnižim stepenom ispunjenja odnosile su se na parlamentarce (samo 29,81 odsto je u potpunosti implementirano), zatim sudije (41 odsto) i tužioce (46,98 odsto).

Izveštaj GRECO razmatra mjere za sprečavanje korupcije u zemljama članicama u četvrtoj rundi ocjenjivanja – koja se tiče parlamentaraca, sudija i tužilaca – i petoj rundi ocenjivanja, koja je usredsređena na centralne vlade – uključujući najviše izvršne funkcije i agencije za sprovođenje zakona.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve