Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Zašto proces od izbora do inauguracije predsjednika SAD, traje toliko dugo

Dvadeseti amandman, ratifikovan 1933., za novi datum inauguracije odredio je 20. januar. Predsjednički izbori i dalje se održavaju početkom novembra

Iako mnoge demokratije prilično brzo imenuju nove lidere, u SAD-u prelazni period traje čak, 11 nedjelja. Koliko god to izgledalo sporo, kraće je od četiri mjeseca koja je Ustav prvobitno ostavio za predaju vlasti sa postojećeg na novog predsjednika.

Prvobitni period između novembra i marta između predsjednika dizajniran je u 18. vijeku, kada je prenos informacija i transport ljudi širom zemlje, predstavljalo spor proces. Za razliku od mnogih parlamentarnih demokratija, gdje se članovi Vlade često biraju iz parlamenta, članovi koji žive i rade u glavnom gradu, a politički talenat u SAD-u rasprostranjen je na ogromnoj teritoriji.

Poteškoće koje su Sjedinjene Države doživjele u toku Velike depresije, pomogle su u ubijeđivanju lidera, da skrate proces podnošenja zakletve, bilo kojem novoizabranom predsjedniku, ukidajući prvobitni četvoromjesečni period ‘šepave patke’ na manje od tri mjeseca. (Termin ‘šepava patka’ odnosi se na izabranog zvaničnika čiji je nasljednik već izabran. Takva osoba je u politički oslabljenom položaju.)

Dvadeseti amandman, ratifikovan 1933., za novi datum inauguracije odredio je 20. januar. Predsjednički izbori i dalje se održavaju početkom novembra.

”Potrebno je vrijeme da se sastave kabinet i čitav najviši nivo Vlade”, rekao je Jeffrei A. Engel, direktor Centra za predsedničku istoriju sa Južnog metodističkog univerziteta.

”Svaki put kada je izabrana nova predsjednička administracija, na tortu morate da nanesete glazuru. Torta je stalna birokratija, (glazura predstavlja nove imenovane i članove kabineta). Kao što svaki pekar zna, glazuru možete nanijeti za 30 sekundi, ali to ne izgleda sjajno.”

Još jedan razlog zbog kojeg su SAD zadržale, tromjesečni prelazni period između predsjednika je taj, što umjesto da o izborima odlučuje pobjednička stranka, Izborni kolegijum je taj, koji zvanično bira predsjednika SAD nedjeljama nakon održanih izbora. Iako to znači da predsjednici ne mogu odmah da preuzmu dužnost, proglašeni pobjednik može od odlazeće administracije dobiti sredstva za tranziciju i brifinge.

”Amerikanci cijene prelazno vrijeme, jer nacionalni praznik, Dan zahvalnosti pada ubrzo nakon izbora, a ga prate Božić, Hanuka i drugi zimski praznici”, rekla je Elizabeth B. Goldsmith, profesor na državnom univerzitetu Florida.

SAD se takođe razlikuju po tome što je predsjednik i šef vlade i šef države. (Zamislite da istovremeno zamijenite i britanskog premijera i kraljicu.)

Koliko god ležerno izgledala tranzicija moći, prelazak u Bijelu kuću je tako brz, da zahtijeva taktički tim državnih službenika.

Odlazeći predsjednik obično napušta svoj dom u Beloj kući na inauguraciji, a novi predsjednik se useljava nekoliko sati kasnije. Goldsmith je kazao, da stotine zaposljenih počinju raditi u cik zore, tako da su 132 sobe privatne rezidencije i javni prostori spremni za novog predsjednika.

”Ide se u veliku akciju”, rekao je Goldsmith, stručnjak za američke domove. ”Raspremaju krevete, vade četkice za zube. Mnogo se toga događa iza kulisa.”

IzvorCdM

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve