Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

UŽIVO Putin i Si zaključili višesatne razgovore u Moskvi, nastavak sjutra; Norveška: Ukrajini isporučeno osam tenkova Leopard 2

Kineski predsjednik Si Đinping boraviće u državnoj posjeti Rusiji od 20. do 22. marta na poziv ruskog predsjednika Vladimira Putina, a fokus će biti na daljnjem razvijanju partnerskih odnosa između dviju zemalja, objavio je u petak Kremlj. Geolocirani snimci objavljeni 19. marta pokazuju da su ukrajinske snage izvele uspješan kontranapad jugozapadno od Ivanivske, koji se nalazi šest kilometara zapadno od Bahmuta, i potisnule ruske snage dalje od ključnog autoputa u tom području, objavio je Institut za proučavanje rata.

Danas je 388. dan rata u Ukrajini, razvoj događaja pratite uživo na Portalu Aktuelno.

22:24 Zelenski se zahvalio na američkoj pošiljci s naoružanjem vrijednoj 350 miliona dolara

21:16 Završio sastanak Putina i Xija, nastavak sjutra

Sastanak ruskog predsjednika Vladimira Putina i kineskog kolege Xi Jinpinga završili su u ponedjeljak nakon gotovo četiri i po sata i nastaviće se sutra, javile su ruske agencije.

“Kineski vođa napustio je Kremlj”, objavila je novinska agencija TASS, opisujući njihov sastanak kao neslužbeni. “Razgovori Putina i Xija ukupno su trajali gotovo četiri i po sata.”

TASS navodi kako je Putin izašao na ulicu ispratiti kineskog kolegu, dodajući da su kratko popričali u Xijevom automobilu i rukovali se na rastanku.

“Sjutra će se čelnici ponovno sastati”, navodi TASS. Putin je ranije danas, na početku sastanka koji je prenosila televizija rekao Xiju da je razmotrio prijedloge Kine o rješenju sukoba u Ukrajini, dodajući da će imati priliku razgovarati o idejama Pekinga.

Cilj sastanka u Moskvi je dalje jačanje ekonomskih veza sa saveznikom kojeg Moskva smatra protivtežom zapadu, ali i promociju uloge Pekinga kao mogućeg posrednika u postizanju mira u Ukrajini. Xi je prvi strani čelnik koji se sastao s Putinom otkad je Međunarodni krivični sud (ICC) izdao nalog za njegovim hapšenjem zbog deportacije ukrajinske djece tokom invazije. Moskva je nalog prozvala “jasno neprijateljskim činom”, a Peking je rekao da je nalog odraz dvostrukih standarda.

Kijev od ovog posjete očekuje da Kina iskoristi svoj uticaj na Rusiju kako bi okončala rat u Ukrajini. “Očekujemo od Pekinga da iskoristi svoj uticaj na Moskvu kako bi ona okončala svoj agresivni rat protiv Ukrajine”, rekao je u ponedjeljak portparol ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova Oleg Nikolenko.

Xi je istakao da kineski prijedlog za postizanje mira u Ukrajini odražava globalni stav.

“Složeni problemi nemaju jednostavna rješenja”, napisao je Xi u članku za Rosijskaju Gazetu. Ukrajina i njeni zapadni saveznici poručuju da bilo kakav mir mora uključivati potpuno povlačenje ruskih jedinica i poštovanje ukrajinskog teritorijalnog integriteta, tj. poštovanje međunarodnog prava. U međuvremenu se u Bahmutu, na istoku Ukrajine, još od ljeta i dalje vode žestoke borbe. Za sada je to najduža i najkrvavija bitka u ovom ratu.

20:39 Zvaničnik ukrajinske obavještajne službe kaže da trenutno nema dokaza da Kina isporučuje oružje Rusiji

Trenutno nema dokaza da Kina isporučuje oružje Rusiji, rekao je u ponedjeljak ukrajinski obavještajni zvaničnik Andrej Jusov iz ukrajinske obavještajne službe, prenosi CNN.

Zapadni čelnici izrazili su skepticizam prema potencijalnoj ulozi Kine kao mirotvorca i njenoj neutralnosti.

19:27 – Norveška: Ukrajini isporučeno osam tenkova Leopard 2

Norveška je objavila da je Ukrajini isporučila osam tenkova “Leopard 2”, što je doprinos koji bi zajedno s tenkovima iz drugih zemalja mogao biti “odlučujući” za nadolazeću ukrajinsku kontraofanzivu.

Skandinavska zemlja u februaru je objavila da će Ukrajini dati osam svojih zastarjelih “Leoparda 2A4”.

Osim tenkova, Norveška se obavezala Kijevu osigurati do četiri vozila za podršku, municiju i rezervne dijelove.

18:43 – Šef Vagnera upozorava ruskog ministra na planiranu ukrajinsku ofanzivu

Šef ruske plaćeničke grupe Vagner Jevgenij Prigožin u pismu je upozorio ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua da Ukrajina planira ofanzivu kojom želi odsjeći Wagnerove borce od glavnog dijela ruskih snaga na istoku Ukrajine.

Tvrdi da je ofanziva planirana za kraj mart ili početak aprila.

18:30 Rusija prijeti prekidom važnog sporazuma

Rusija neće ponovno obnoviti sporazum o sigurnom izvozu žitarica preko Crnog mora osim ako Zapad ne ukloni neke od sankcija, objavilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova.

Kremlj želi da se deblokira uvoz poljoprivrednih mašina, da se odmrznu strana imovina i računi poljoprivrednih firmi te da se ruskoj državnoj poljoprivrednoj banci Rosselkhozbank vrati pristup finansijskom sistemu SWIFT.

Ugovor o žitu obnovljen je u subotu i ističe 18. maja.

Cijena prirodnog plina pala je danas na evropskom tržištu na najniži nivo od jula 2021. godine kliznuvši nakratko ispod 40 eura po megavatsatu (MWh) zahvaljujući slabijoj potražnji na pragu proljeća.

16:52 Ukrajina: Sa Rusijom pregovori nisu mogući nakon naloga za hapšenje Putina

Savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihajlo Podoljak u ponedjeljak je rekao da ne može biti pregovora s Moskvom nakon naloga za hapšenje koji je Međunarodni krivični sud (ICC) izdao za ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Podoljak je na Twitteru objavio da se Rusija ne može vratiti u svjetsku politiku u svom predratnom statusu i da sankcije koje su sprovedene protiv Moskve ne mogu biti ukinute sve dok Putin predstavlja zemlju, prenijela je Anadolija.

16:47 Američki zvaničnici: SAD će poslati novu vojnu pomoć Ukrajini vrijednu 350 miliona dolara

SAD je spreman najaviti novu pomoć Ukrajini od 350 miliona dolara u oružju i opremi, saopštili su u ponedjeljak američki zvaničnici.

Najava novog paketa pomoći stiže u vrijeme žestokih borbi ukrajinskih i ruskih snaga za kontrolu nad Bahmutom.

Pomoć će se sastojati od velike količine raznih vrsta municije, o čemu će detalji biti objavljeni tokom dana, prenijela je Beta, pozivajući se na AP.

Zvaničnici koji su željeli ostati anonimni izjavili su da će pomoć stići iz zaliha Pentagona što će omogućiti da brže stigne na front.

SAD je Ukrajini dosad poslao više od 32,5 milijarde dolara vojne pomoći.

16:42 Prigožin: Ukrajinci nam spremaju kontraofanzivu krajem mjeseca

Jevgenij Prigožin, kontroverzni šef ruske privatne vojne grupe Bahmut, poručio je da njegove snage kontrolišu 70 procenata grada Bahmuta.

„Ukrajinska vojska planira kontraofanzivu velikih razmjera, krajem mjeseca ili početkom aprila. Plan im je da bočnim napadima odsijeku snage Vagnera od odstatka ruske vojske“, tvrdi Prigožin.

Vagner vrši opsadu Bahmuta još od kraja januara, sa snagama koncentrisanim na sjeveru, jugu i istoku grada. Borbe u centru grada vode se već duže od sedmice.

16:41 Kineski predsjednik ‘uvjeren’ da Rusi podržavaju Putina

Kineski predsjednik Si Đinping rekao je ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu da je “uvjeren” da on (Putin) uživa podršku ruskog naroda uoči predsjedničkih izbora zakazanih za iduću godinu.

“Znam da će sljedeće godine biti još jedni predsjednički izbori u vašoj zemlji”, rekao je Si Putinu.

“Zahvaljujući vašem snažnom vodstvu, Rusija je postigla značajan napredak u postizanju prosperiteta zemlje posljednjih godina. Siguran sam da će vas ruski narod snažno podržati u vašim dobrim nastojanjima.”

Si je takođe nazvao Putina svojim “dragim prijateljem”, a Putin je upotrijebio isti izraz za svog gosta.

16:09 Putin sa Sijem: Na kineske predloge gledam s poštovanjem

Na sastanku u Kremlju, Putin je kineskom predsjedniku Siju Đinpingu rekao da je pogledao kineske predloge za rješenje ukrajinskog sukoba i da ih gleda s poštovanjem.

Govoreći na neformalnim razgovorima na početku Sijeve državne posjete Moskvi, Putin je takođe rekao da je Rusija “pomalo zavidna” na brzom razvoju Kine u posljednjim decenijama.

15:34 Kijev: Očekujemo da Kina pritisne Rusiju da prekine rat u Ukrajini

Kijev očekuje da Kina iskoristi svoj uticaj na Rusiju kako bi okončala rat u Ukrajini, rekao je portparol ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova Oleh Nikolenko.

“Ukrajina pomno prati posjetu kineskog predsjednika Rusiji”, rekao je Nikolenko Reutersu nedugo nakon što je kineski čelnik Si Đinping stigao u Moskvu na razgovore s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

“Očekujemo od Pekinga da iskoristi svoj uticaj na Moskvu kako bi ona okončala svoj agresivni rat protiv Ukrajine”, dodao je on.

15:28 Danilov: Svaki mirovni plan treba da počne povlačenjem Rusije

Svaki mirovni plan mora da počne povlačenjem Rusije sa okupiranih teritorija Ukrajine, poručuju iz Kijeva.

Kako prenosi CNN, Sekretar ukrajinskog Savjeta za nacionalnu bezbjednost i odbranu Aleksij Danilov izjavio je da je za uspješnu primjenu kineskog „mirovnog plana” neophodno da Moskva obnovi ukrajinski „suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet”.

Šef diplomatije EU Žozep Borelj najavio je za danas postizanje dogovora o zajedničkoj nabavci municije za Ukrajinu.

13:00 Institut za rat: Tempo Rusije usporava, Putin se plaši ukrajinske kontraofanzive

U nedjeljnom izvještaju, Institut za proučavanje rata navodi da moguća ukrajinska kontraofanziva kod Bahmuta izaziva sve veću zabrinutost za Rusiju.

„Tempo ruskih ofanzivnih operacija širom bojnog polja je usporen posljednjih nedjelja, što sugeriše da se ruska proljećna ofanziva u Donbasu možda bliži svojoj kulminaciji.

Ukrajinski zvaničnici su ukazali da značajni ruski gubici u blizini Vuhledara ozbiljno ometaju sposobnost ruskih snaga da sprovode dalje ofanzivne operacije u regionu Donjecka.

Ruski predsjednikVladimir Putiniskoristio je svoju prvu posjetu Mariupolju da se predstavi kao umiješani vojskovođa usred straha od moguće buduće ukrajinske kontraofanzive na jugu Ukrajine“, piše Institut, prenosi Index.hr.

13:56 Šta Ukrajina kaže o Đinpingovoj posjeti Rusiji?

Portparol ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova Oleg Nikolenko rekao je da Kijev očekuje da Kina iskoristi svoj uticaj na Putina kako bi okončala rat.

“Ukrajina pažljivo prati posjetu kineskog predsjednika Rusiji”, rekao je Nikolenko u izjavi za Reuters.

“Očekujemo da će Peking iskoristiti svoj uticaj na Moskvu kako bi ona okončala agresivni rat protiv Ukrajine.”

Dodao je da je Kijev spreman uključiti se u “bliži dijalog” s Kinom kako bi se vratio mir, ali da svako rješenje mora uključivati potpuno povlačenje ruskih trupa i poštivanje teritorijalnog integriteta Ukrajine.

13:40 Ruski istražni komitet: Otvoren krivični postupak protiv Međunarodnog krivičnog suda

Ruski istražni komitet saopštio je su otvorili krivični postupak protiv tužioca i sudija Međunarodnog krivičnog suda.

Za taj potez su se odlučili zbog naloga tog suda, kojim se traži hapšenje ruskog predsjednika Vladimira Putina zbog optužbi za ratne zločine, prenosi Rojters.

13:32 Kuleba traži još municije

Ukrajinski ministar vanjskih poslova, Dmitro Kuleba, pozvao je na više municije za Kijev “što je prije moguće” dok se ministri EU sastaju u Briselu kako bi pokušali finalizirati plan snabdijevanja njegove zemlje prijeko potrebnim.

Foto: AP/Carolyn Kaster, Pool

Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku, Žosep Borelj, traži odobrenje za predlog da se osigura milijarda eura za podsticanje zemalja članica da obezbijedi granate iz vlastitih zaliha. Cilj EU-a je ove godine Ukrajini obezbijedi milion granata kalibra 155 mm.

13:23 Institut za rat: Tempo Rusije usporava, Putin se plaši ukrajinske kontraofanzive

U nedjeljnom izvještaju, Institut za proučavanje rata navodi da moguća ukrajinska kontraofanziva kod Bahmuta izaziva sve veću zabrinutost za Rusiju.

„Tempo ruskih ofanzivnih operacija širom bojnog polja je usporen posljednjih nedjelja, što sugeriše da se ruska proljećna ofanziva u Donbasu možda bliži svojoj kulminaciji.

Ukrajinski zvaničnici su ukazali da značajni ruski gubici u blizini Vuhledara ozbiljno ometaju sposobnost ruskih snaga da sprovode dalje ofanzivne operacije u regionu Donjecka.

Ruski predsjednik Vladimir Putin iskoristio je svoju prvu posjetu Mariupolju da se predstavi kao umiješani vojskovođa usred straha od moguće buduće ukrajinske kontraofanzive na jugu Ukrajine“, piše Institut, prenosi Index.hr.

13:02 Kineskog predsjednika dočekao zamjenik ruskog premijera Dmitrij Černišenko

Po dolasku u Moskvu Đinping je poručio da su Kina i Rusija ‘dobri susjedi i pouzdani partneri‘, piše Tass.

Prema njegovim riječima, Peking je spreman, zajedno s Moskvom, ‘da čuva svjetski poredak utemeljen na međunarodnom pravu‘.

12:56 Kineski predsjednik Si Đinping stigao u Moskvu

Kineski predsjednik Si Đinping 20. marta je stigao u trodnevnu posjetu Moskvi gdje će se sastati sa Vladimirom Putinom. Kineska vlada nije iznijela detalje o tome šta Si namjerava da ostvari tokom posjete Moskvi.

Foto: Tass

12:20 Ruskim medijima zabranjeno da koriste Apple iPhone-a

Ruskim medijima zabranjeno je korišćenje Apple iPhone-a iz bezbjednosnih razloga. Prvi zamjenik šefa predsjedničke administracije Sergej Kirijenko rekao je da su telefoni ranjivi na zapadne obavještajne agencije.

Telefoni moraju biti odbačeni do 1. aprila, piše Komersant.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da ne može da potvrdi izvještaj, ali da pametni telefoni i onako ne mogu da se koriste u zvanične svrhe.

11:06 Danas važan sastanak EU o snabdijevanju Ukrajine artiljerijskim granatama

Asošiejted pres prenosi da će se ministri Evropske unije sastati danas kako bi pokušali da finalizuju plan za snabdijevanje Ukrajine artiljerijskim granatama, popunjavanje sopstvenih nacionalnih zaliha i jačanje odbrambene industrije Evrope.

Ministri spoljnih poslova i odbrane 27-članog bloka razgovaraće o planu na zajedničkoj sjednici u Briselu. Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba trebalo bi da izvještava o najnovijim dešavanjima u ratu i da iznese vojne potrebe svoje zemlje.

10:41 Britanski obavještajci: Rusi imaju velike uspjehe kod Avdijevke

Britansko ministarstvo odbrane objavilo je svoj dnevni obavještajni brifing o situaciji u Ukrajini.

„Tokom protekle tri nedjelje, ruske snage su sve više napredovale oko grada Avdijevke u Donbasu koji je pod kontrolom Ukrajine. Avdijevka je na prvoj liniji sukoba u Donbasu od 2014. godine; grad je sada u velikoj mjeri uništen. Taktički, situacija je sličana onooj u većem gradu Bahmutu. Ukrajinske snage nastavljaju da organizuju odbranu, ali njihove linije snabdijevanja na zapadu su sve više ugrožene ruskom operacijom opkoljavanja”, pišu Britanci.

10:01 Peking o nalogu za Putinovo hapšenje: MKS treba da zauzme “pravedan stav”

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je u da Međunarodni krivični sud (MKS) treba da zauzme “pravedan stav” kao odgovor na pitanje o odluci MKS-a da izda nalog za hapšenje ruskog predsjednika Vladimira Putina.

“Kina će nastaviti da preuzima objektivnu i pravednu ulogu u ukrajinskoj krizi i igra konstruktivnu ulogu u mirovnim pregovorima, rekao je portparol Vang Venbin novinarima na redovnoj konferenciji.

9:42 MKS traži još novca za gonjenje navodnih zločina ruskih snaga

Međunarodni krivični sud traži još sredstsva za gonjenje navdnih ruskih ratnih zločina u Ukrajini

Ministri pravde iz preko 40 zemalja sastaju se danas u Londonu kako bi razgovarali o prikupljanju sredstava za Međunarodni krivični sud za suđenje ruskih ratnih zločina u Ukrajini, prenosi Gardijan.

Konferenciju zajednički organizuju Vlada Velike Britanije i Holandije, a dolazi nakon što je MKS u petak izdao nalog za hapšenje Putina zbog, kako se tvrdi, organizovane otmice djece iz Ukrajine u Rusiju.

Karim Kan, tužilac Međunarodnog krivičnog suda, tražiće više novca jer budzet MKS-a nije povećan iako, naglašava, ima 40 istražitelja koji rade u Ukrajini.

8:55 Medvedev: Odluka MKS-a imaće užasne posljedice po međunarodno pravo

Nekadašnji ruski predsjednik i aktuelni zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti Ruske Federacije Dmitrij Medvedev smatra da će odluka Međunarodnog krivičnog suda (MKS) da izda nalog za hapšenje predsjednika Rusije Vladimira Putina imati užasne posljedice po međunarodno pravo.

Dmitrij Medvedev

“Nuklearne sile odlučile su da sude predsjednku države koja ne učestvuje u radu MKS-u po istom osnovu kao SAD i druge zemlje“, napisao je Medvedev u objavi u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram.

“Posljedice po međunarodno pravo biće monstruozne”, ocenio je Medvedev.

7:46 – Poljski ambasador: Ako se Ukrajina ne obrani, Poljska će morati ući u rat

Jan Emerik Rościszewski, poljski ambasador u Francuskoj, rekao je u intervjuu za francusku televiziju LCI kako bi moglo doći do situacije u kojoj bi Poljska morala ući u rat.

“Ili će Ukrajina odbraniti svoju nezavisnost ili ćemo morati ući u ovaj sukob. Zato što će naše glavne vrijednosti, koje su temelj naše civilizacije i naše kulture, biti ugrožene. Stoga nećemo imati izbora nego ući u sukob”, rekao je on.

7:34 – SW: Ukrajinske snage izvele lokalizovani kontranapad jugozapadno od Bahmuta

Geolocirani snimci objavljeni 19. marta pokazuju da su ukrajinske snage izvele uspješan kontranapad jugozapadno od Ivanivske, koji se nalazi šest kilometara zapadno od Bahmuta, i potisnule ruske snage dalje od ključnog autoputa u tom području, objavio je Institut za proučavanje rata.

Sergij Čerevati, portparol istočne divizije oružanih snaga Ukrajine, rekao je da su ruske snage izvele 25 napada u području Bahmuta 19. marta, ali su ruske snage vjerovatno samo osigurale “marginalne dobitke”.

7:21 – BBC potvrdio identitet 17.000 ruskih vojnika ubijenih u Ukrajini

Koristeći otvorene izvore, BBC Rusija je zajedno s ruskim nezavisnim medijem Mediazona utvrdio imena 17.375 ruskih vojnika koji su poginuli u ratu u Ukrajini. Mediji poimenično prebrojavaju mrtve.

Trećina svih tih gubitaka uključivala je ljude koji nisu bili povezani s vojskom prije invazije – dobrovoljce, mobilizovano osoblje, zarobljenike i članove privatnih vojnih kompanija. Od početka 2023. ubijeno je, prema nalazima, najmanje 1000 ljudi koji su trebali da služe kaznu u ruskim zatvorima. BBC i Mediazona kažu da je prema najkonzervativnijim procjenama Rusija u Ukrajini možda izgubila oko 35.000 ljudi. Istovremeno, ukupni nenadoknadivi gubici Rusije, koji uključuju ranjene, poginule i nestale, mogu iznositi najmanje 157.500 ljudi.

6:57 – Si dolazi na sastanak s Putinom

Kineski predsjednik Si Đinping boraviće u državnoj posjeti Rusiji od 20. do 22. marta na poziv ruskog predsjednika Vladimira Putina, a fokus će biti na daljnjem razvijanju partnerskih odnosa između dviju zemalja, objavio je u petak Kremlj.

“Dvojica čelnika razgovaraće o tematskim pitanjima daljnjeg razvoja sveobuhvatnih partnerskih odnosa i strateškoj saradnji Rusije i Kine”, saopštio je Kremlj.

Posjetu je potvrdilo i kinesko ministarstvo vanjskih poslova.

“Cilj posjete je dodatno produbiti bilateralno povjerenje”, kazao je portparol ministarstva Vang Venbin, dodavši da će kineski šef države s Putinom  razmijeniti mišljenja o ključnim međunarodnim i regionalnim pitanjima.

Tokom posjete bitće potpisano više bilateralnih dokumenata.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve