Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Turska gradi nosač dronova

Analiza američkog Naval News iz aprila ove godine govori potrebi gradnje hibridnog ratnog broda koji može rasporediti sve vrste bespilotnih sistema, pružiti dalekometnu vazdušnu i brodsku vatrenu podršku kopnenim snagama,  ostati prisutan i dostupan svakodnevno i obavljati više zadataka u mnogim područjima ratovanja.

Samo dvije zemlje otvoreno govore o potrebi i planovima za izgradnju ovakvog plovila. Prve su Sjedinjene Američke Države, za koje je ovo prirodna razvojna faza, te Republika Turska, poslije isključenja iz programa F-35 aviona.

“Plovilo koje nosi avione je neophodno. Ova plovila biće izgrađena po planu koji se vrlo razlikuje od onoga koji se trenutno koristi. Prije svega, paluba će biti očišćena od svih prepreka – biće ravna, što je moguće šira bez ugrožavanja nautike. Linije trupa i izgledaće kao polje za slijetanje” – napisao je 1909. Francuski inovator Clément Ader u djelu L'Aviation Militaire.  Zaista, već u septembru 1914. porinut je privi funkcionalni nosač aviona, koji je bio aktivan učesnik Galipoljske bitke već u januaru naredne godine. Svoj značaj nosači aviona posebno su pokazali na Pacifiku tokom Drugog svjetskog rata, te od tada predstavljaju jednu od okosnica vojne dominacije Sjedinjenih Američkih Država.

Analiza američkog Naval News iz aprila ove godine govori potrebi gradnje hibridnog ratnog broda koji može rasporediti sve vrste bespilotnih sistema, pružiti dalekometnu vazdušnu i brodsku vatrenu podršku kopnenim snagama,  ostati prisutan i dostupan svakodnevno i obavljati više zadataka u mnogim područjima ratovanja. Ipak samo dvije zemlje otvoreno govore o potrebi i planovima za izgradnju ovakvog plovila. Prve su Sjedinjene  Američke Države, za koje je ovo prirodna razvojna faza, te Republika Turska, poslije isključenja iz programa F-35 aviona, piše Politicki.

Kina i američka mornarica i marinski korpus znaju da domet F-35B aviona 1239 km, što ga stavlja u domet protivbrodskih balističkih projektila kao što je kineski DF -21 ispaljen s kamiona Transporter Erector Launcher (TEL).  Da budemo precizniji, najnovija raketa DF- 21D mogu pogoditi američki ratni brod uz sjevernu obalu ostrva Java u Indoneziji.  Jedini, optimalan, način da se ovakva odbrana optereti i prezasiti jeste upotreba velikog broja dronova. Kratos XQ-58A “Valkyrie”  dron ima domet  bez presedana, leti 2.128 nmi (3.941 km) u jednom smjeru ili po 1.275 milja do i od mete, smještajući ga odmah izvan PLAC-ovog DF-21 sistema. Ipak, za djelovanje potreban je brod sposoban da nosi i štiti veći broj dronova. BAE Systems’ UXV i Naval Group “Ocean Avenger” su potencijalni kandidati. Oba broda su još u fazi razrade koncepta.

Republika Turska, s druge strane, polagala je velike nade u razvoj F-35B aviona, koji bi polijetao s broda Anadolu. Nakon isključenja iz ovog programa 2019. godine u ovoj zemlji odmah su se okrenuli traženju alternativnih rješenja. Pošto je Turska namjenska industrija jedan od lidera u proizvodnji bespilotnih letjelica usvojena je odluka da se krene u stvaranje prvog nosača dronova. Veoma jednostavna metoda, koja koristi sistem vitla i remenice s pramčanom rampom, mogla bi pomoći turskoj mornarici da transformiše svoj novi brod u bazu za bespilotne letjelice.

Selçuk Bayraktar je, u govoru na Gebze tehnološkom univerzitetu, izjavio da se razvoj Bayraktara TB3, koji je opisan kao stariji brat Bayraktar TB2, nastavlja. Spominjući da će Bayraktar TB3 UCAV biti platforma s fiksnim krilima dizajnirana za postavljanje na brod.  Selçuk Bayraktar je naveo da će platforma imati sposobnost da ostane u zraku jako dugo. Bayraktar je rekao da u svijetu još nije razvijena letjelica sa spomenutom sposobnošću. Takođe je naveo da će platforma, koja će biti opremljena municijom, imati mogućnost polijetanja i slijetanja na brod LHD klase, prenosi Defence Turk.

TB3 UCAV, koji će biti raspoređen na brodu, imaće uzletnu masu od 1450 kg, prema specifikacijama koje je predstavio Selçuk Bayraktar. Pored toga, očekuje maksimalno vrijeme leta od 24 sata, dok će krila biti sklopiva. Prvi let Bayraktar TB3 UCAV očekuje se 2022. godine.

Potencijalne prednosti nosača aviona prema analizi Naval News tima:

  • Djelovanje kao komandni centar  i osigurajte “naoružanog nadzor” za LPD-17 i lake amfibijske ratne brodove (LAW)
  • Pružanje vatrene podrške projektilima, potencijalnim hipersoničnim i dalekometnom paljbom iz VLS ćelija i topa kalibra 155 mm nezavisno o fregatama, razaračima i krstaricama
  • Osiguranje kontinuirano dostupne i prisutne uzletno-sletne staze i platformu za slijetanje za bespilotne letjelice i plavnu palubu za morska i podzemna plovila nezavisna o nosačima, ratnim brodovima, morskim bazama i amfibijskim brodovima
  • Prošireni prostor za komandu, medicinsku stomatološku podršku, teretanu, objekte za hranu, administraciju, održavanje, usluge i logistiku za LAW i male brodove
  • Omogućavanje brzog odgovora bliže žarišta širom svijeta
  • Djelovanje kao matično plovilo za buduća bespilotna plovila kao što je bespilotni površinski brod MARTAC MANTAS T38 (USV)
  • Biti dovoljno mali i jeftin da se može graditi u velikim količinama.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve