Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Što velika pobjeda Borisa Džonsona znači za Brexit?

Nakon velike pobjede Konzervativne stranke na izborima u Velikoj Britaniji Boris Johnson moći će sprovesti Brexit pod vlastitim uslovima. Očekuje se da će se drugo čitanje zakona, potrebnog za Brexit prije 31. januara, naći na dnevnom redu parlamenta u roku od sedam dana, piše The Guardian

Nakon velike pobjede Konzervativne stranke na izborima u Velikoj Britaniji Boris Johnson moći će sprovesti Brexit pod vlastitim uslovima. Očekuje se da će se drugo čitanje zakona, potrebnog za Brexit prije 31. januara, naći na dnevnom redu parlamenta u roku od sedam dana, piše The Guardian.

foto Rojters

Trka da se završi s Brexitom već je započela

Trka da se završi s Brexitom već je započela prijedlogom donjem domu parlamenta da se sastane u subotu prije Božića i Domu lordova da se sastane između Božića i Nove godine. Nova vlada trebala bi se sastati ovog utorka, 17. decembra, dok bi kraljičin govor trebao biti u četvrtak.

To znači da bi najraniji termin za drugo čitanje zakona o Brexitu mogao biti petak, 20. decembra, ili ponedjeljak, 23. decembra. Raspored je još uvijek prilično nategnut i daje Džonsonu samo 15 ili 16 radnih dana da se izglasa zakon.

Nikki Da Costa, direktor pravnih poslova u Downing Streetu, procijenio je da je potrebno 37 dana da zakon o Brexitu prođe u donjem domu parlamenta.

“Neće biti zabavno raditi na ovako kompleksnom zakonu u mjesec dana, ali moguće je”, izjavila je Brigid Fowler, istraživačica iz Hansard Societyja.

Johnson može očekivati amandmane o trgovini sa Sjevernom Irskom

S ovolikom većinom u parlamentu nijedno veće sporno pitanje iz prošlosti ne bi se trebalo naći Džonsonu na putu. No ipak može očekivati neke amandmane, sasvim sigurno onaj o trgovini sa Sjevernom Irskom te o tranzitnom periodu produžetka odluke. Preduzetnici u Sjevernoj Irskoj tražiće pravne garancije za nesmetanu trgovinu preko Irskog mora.

Što se tiče tranzicijskog perioda, jednokratni zahtjev za prodžetak od godinu dana ili dvije mora biti podnijet do 1. jula. Kako stoji u prijedlogu zakona, odluku o produžetku odobrava donji dom parlamenta. No to se ne odnosi i na odluku o tome da neće tražiti produžetak.

I EU parlament mora ratifikovati dogovor o Brexitu

No to nije sve. I Evropski parlament mora ratifikovati dogovor o Brexitu. On ima zakazane dvije plenarne sjednice tijekom januara – 13. u Strasbourgu te 29. i 30. u Bruxellesu.

Što se tiče pregovora o novom trgovinskom dogovoru i budućim odnosima, pretpostavlja se da bi oni mogli početi 1. februara, no to nije baš vjerovatno. Naime, u stavu 4. zakona o Brexitu stoji da se “nijedan ministar ne može upustiti u pregovore o budućim odnosima s EU-om osim (…) ako donji dom parlamenta nije odobrio izjavu o ciljevima pregovora”.

Vlada ima 30 radnih dana nakon Brexita da donese izjavu o tome što želi u sljedećoj rundi pregovora.

Osim toga, mora se oformiti i zajedničko tijelo sastavljeno od predstavnika EU-a i Velike Britanije koje će nadgledati cjelokupni dogovor o povlačenju, uključujući protokol Sjeverne Irske.

Takođe, moraju se osnovati i posebna tijela koja će se baviti načinom uspostavljanja trgovine dobrima između Sjeverne Irske i Velike Britanije. Oni prema zakonu mogu biti osnovani na dan kad se ratifikuje zakon o Brexitu.

IzvorIndex

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve