Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Snouden: Prate nas na svakom koraku

Snouden je u intervjuu njemačkom nedjeljniku Špigel rekao da bi bilo pogrešno posmatrati uspon političara poput Donalda Trampa, Borisa Džonsona ili desničarske Alternative za Njemačku samo kao „privremeno odstupanje od političke norme“

Čovjek koji je raskrinkao masovnu prismotru od strane američkih službi sada upozorava na jačanje internet-koncerna. Snouden je govorio za više njemačkih listova, rekavši između ostalog da se nada azilu u Njemačkoj.

Foto Gettyimages

Već je šest godina prošlo otkako je Edvard Snouden (36) otkrio kako američke i druge zapadne službe prisluškuju gotovo sve i svakog. Danas Snouden upozorava da će demokratski pokret u Hongkongu biti ugušen istim metodama – obuhvatnom prismortom.

Snouden je u intervjuu njemačkom nedjeljniku Špigel rekao da bi bilo pogrešno posmatrati uspon političara poput Donalda Trampa, Borisa Džonsona ili desničarske Alternative za Njemačku samo kao „privremeno odstupanje od političke norme“.

„Svuda su političari i preduzetnici shvatili da mogu da iskoriste tehnologiju kako bi uticali na svijet na jednom višem nivou“, rekao je poznati uzbunjivač.

On smatra da je tehnički razvitak interneta postao opasnost: „U svijetu totalne prismotre u kojem bi se svako kršenje zakona bez izuzetka gonilo – svi ljudi bi bili kriminalci“, rekao je Snouden, tražeći obustavljanje „masovnog prikupljanja podataka“.

To ne važi samo za tajne službe već i za koncerne kakvi su Fejsbuk i Gugl. Bivši američki obavještajac kaže da se u prvom koraku ljudima mora pojasniti „koliko smo praćeni na svakom koraku“. „I ako niko ne razvije neke alternative, onda ću ih prokleto ja sam razviti“, rekao je on za Špigel.

Nova knjiga u prodaji

Međutim u Sjedinjenim Državama je Snouden optužen za izdaju. U pokušaju da 2013. iz Hongkonga stigne u Ekvador, zaustavljen je na moskovskom aerodromu pošto su SAD poništile njegov pasoš. Snoudenu je u Rusiji odobren azil koji trenutno teče do sljedeće godine.

„Bilo bi mi drago da sam dobio političku zaštitu od Njemačke i Francuske i tamo podnio zahtjev za azil. Ali su tamošnje vlasti tražile razloge da me odbiju“, rekao je Snouden u intervjuu listu Velt. On je uvjeren da bi Njemačka danas mogla da mu odobri azil bez velikih posljedica po odnose Berlina i Vašingtona.

Edvard Snouden je uvjeren da će jednog dana moći da se vrati u SAD. Optužba da je ugrozio nacionalnu bezbednost je u međuvremenu „implodirala“, rekao je on.

Razlog što je najpoznatiji svjetski uzbunjivač ponovo prisutan u njemačkoj štampi je njegova nova knjiga „Permanent Record“ koja će se naći u prodaju u utorak.

IzvorDW

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve