Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Šema milionera: Malta ignoriše istragu EK – lako do zlatnog pasoša

Bogati aplikanti potpisuju ugovore vrijedne milion eura, a zauzvrat dobijaju malteške pasoše poslije kvalifikacionog perioda od 12 mjeseci, pokazalo je tajno snimanje ekipe Gardijana, što će još više alarmirati Brisel nakon ovonedjeljnog curenja podataka jedne od najvećih svjetskih firmi za posredovanje oko pasoša.

Vlada Malte nastavila je da prodaje pasoše multimilionerima koji imaju minimalne veze sa državom, pokazala je tajna istraga koju je sproveo britanski list Gardijan. To rade, iako je pokrenut postupak Evropske komisije.

Bogati aplikanti potpisuju ugovore vrijedne milion eura, a zauzvrat dobijaju malteške pasoše poslije kvalifikacionog perioda od 12 mjeseci, pokazalo je tajno snimanje ekipe Gardijana, što će još više alarmirati Brisel nakon ovonedjeljnog curenja podataka jedne od najvećih svjetskih firmi za posredovanje oko pasoša.

Iz e-mail podataka i dokumenata iz Henlei&Partners , do kojeg je došla Fondacija Dafne Karuana Falicija (nazvana po ubijenoj novinarki sa Malte, 2017. godine), a u koji su imali uvid novinari Gardijana i još nekih medija, otkriva se koliko bogatih Rusa, Kineza i Saudijaca dolaze na Maltu po takozvani “zlatni pasoš”.

Mnogi zakupljuju apartmane, kako bi dokazali da imaju boravište na Malti, a onda napuštaju objekte ostavljajući ih prazne.

Sa ciljem da utvrde da li se nastavilo sa izdavanjem pasoša, tajni Gardijanov novinar je išao u martu na Maltu, predstavljajući se kao savjetnik ruskog multimilionera koji želi da kupi državljanstvo za sebe i njegovu porodicu.

U video snimku sa dva operativca Henlei & Partners, uključujući i Dominika Voleka, nadležnog za klijente i član izvršnog vijeća firme, reporteru je rečeno da bogati aplikanti za pasoš Malte treba da borave samo tri nedjelje u zemlji, što je kompanija ocijenila da je dovoljno za maltešku vladu da demonstrira da aplikant ima “dobre veze” sa Maltom kako bi dobio pasoš.

Klijenti Henlei & Partners se trude da uspostave “suvi minimum” povezanosti sa Maltom, kako bi dobili pasoš.

Neki klijenti nikad ne koriste objekte koje su iznajmili, čak i tokom rijetkih posjeta Malti.

Volek je rekao: “Slušajte, da budem iskren, mnogi klijenti odsjednu u hotelima jer ne žele da čiste i kuvaju“.

“Klijentima kažemo da urade minimum, a to kažemo jer pod originalnim programom (za dobijanje državljanstva) ne postoji regulativa kojom se određuje koliko vremena treba da provedu”, dodao je Volek.

On je dodao da dalje “aplikant i njegova supruga treba da provedu najmanje tri nedjelje na Malti tokom narednih 12 mjeseci”.

“Ali u namjeri da ostvarite dobre veze sa zemljom, vlada želi da odrasli aplikanti provedu najmanje tri nedjelje na Malti. To se može učiniti tokom jedne posjete. Kada uradimo aplikaciju za boravište na početku, odrasli aplikanti treba da dođu i daju biometrijske podatke. Neki od naših klijenata to urade tokom prve posjete i provedu tri nedjelje, a onda napuste zemlju i kasnije se vrate po pasoš”, objašnjava Volek.

Iz Henlei & Partners objašnjavaju da dodatne veze sa Maltom se mogu ostvariti učlanjenjem u teretanu, uzimanjem ugovora za mobilni telefon ili donacijom lokalnoj zajednici, i da će onda i kompanija i država voditi računa o aplikantima.

Portparol je rekao da “ništa u Volekovim komentarima nije neetički, proceduralno netačno ili suprotno zakonima i regulativama Malte.”

“Ne postoji legalna osnova u zakonu Evropske unije kojom se određuje koje su to “veze” koje aplikant mora da ima da bi postao državljanin u bilo kojoj državu EU; što se tiče zakona EU, sve ostaje isključivo na svakoj državi da odluči pojedinačno”, kazao je portparol H&P.

Kompanija je takođe pokazala dokumente tajnom novinaru rekavši da za 888.000 eura, aplikant može da dobije pasoš Malte za 12 mjeseci.

Troškovi uključuju ulaganje od 750.000 eura u Maltu, iznajmljivanje malteške imovine na godišnjem nivou koja nije ispod 16.000 eura za 12 mjeseci, a onda još pet godina (rentiranja) nakon “polaganja zakletve na vjernost”.

Na kraju, neophodna je i donacija od 10.000 eura u registrovanu nevladinu organizaciju (društvo), bilo da je sportska, kulturna, naučna, filantropska ili umjetnička.

Na to treba dodati troškove Henlei & Partners od više od 100.000 eura, plus ostale troškove koji se tiču aplikaciju, pa totalan ceh za porodicu od dvoje odraslih i dva djeteta košta oko 1,2 miliona eura.

U oktobru je Evropska komisija pokrenula postupak o eventualnoj povredi procedura protiv Kipra i Malte tražeći formalno da im dostave način na koji daju državljanstvo.

Komisija je optužila Maltu da prodaje državljanstvo EU pojedincima koji nemaju pravu vezu sa zemljom.

“Evropske vrijednosti se ne prodaju”, rekla je Ursula fon der Lajen, predsjednica EK, dok malteška vlada negira bilo kakve sumnjive postupke i tvrdi da zemlja ima konačnu odluku ko može dobiti pasoš – i da se podnosioci zahtjeva strogo provjeravaju.

Nakon što su svjetski mediji objavili tajno istraživanje Gardijana objavljeno je da Henlei & Partners sa Antigva je pokrenula likvidaciju, čak iako njena matična kompanija – Henlei & Partners – poriče umiješanost u skandal sa zlatnim pasošima.

Razlozi koji stoje iza te odluke nisu poznati.

Međutim, izvor iz Vašingtona navodi da su Henlei & sa Antigve i Barbude bili pod više istraga u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama.

Neimenovani izvor kaže za RealNews da vjeruje da su na pomolu optužnice povezane sa skandalom na Malti.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve