Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Samit G7: Rusija da kazni odgovorne za sajber napade, Kina da dozvoli istragu o porijeklu kovida

Treći dan samita u Kornvolu

Grupa sedam najrazvijenijih država svijeta (Kanada, Francuska, Njemačka, Italija, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Države – G7) zatražila je od Rusije da preduzme mjere protiv onih koji su unutar njenih granica odgovorni za sprovođenje sajber napada i pribavljanje novčanih otkupa.

“Potrebno je da Moskva prekine destabilizujuće ponašanje i zloćudne aktivnosti, kao i da pokrene istragu o upotrebi hemijskog oružja na svom tlu”, istaknuto je u saopštenju lidera G7 nakon trodnevnog samita održanog u Britaniji.

Ta pitanja našla su se u centru pažnje nakon sajber napada na kompaniju “Kolonijal pajplajn”, jednog od najvećih distributera nafte u SAD, kao i ometanja poslovanja na području Sjeverne Amerike i Australije američkog distributera mesa JBS USA.

„Pozivamo sve države da hitno identifikuju i prekinu rad kriminalnih mreža unutar svojih granica – I kazne odgovorne za njihove postupke”, navodi se u saopštenju.

Istovremeno, poziv na istragu upotrebe hemijskog oružja uslijedio je pošto je kritičar Kremlja Aleksej Navaljni u Njemačkoj liječen zbog, kako su utvrdili njemački ljekari, trovanja agensom novičokom

Takođe, lideri G7 su u saopštenju između ostalog, izrazili zabrinutost zbog konstantnih napada bjeloruskog režima na ljudska prava.

Od Kine je zatražena istraga porijekla koronavirusa.

“Pozivamo na pravoremenu, transparentnu, stručnu i na naučnoj osnovi zasnovanu istragu stručnjaka Svjetske zdravstvene organizacije o porijeklu druge faze Kovida 19”, ukazano je u dokumentu.

Takođe, traži se i poštovanje prava, sloboda i visokog stepena autonomije Hong Konga.

Lideri G7 pružili su podršku održavanju Olimpijskih igara u Japanu – što kako su ukazali predstavlja znak globalnog jedinstvo u prevazilaženju posljedica Kovida 19.

Takođe, usaglasile su se da će se obavezati na brži razvoj tehnologija i politika koje će omogućiti smanjenje proizvodnje uglja nesmanjenje kaloričnosti – uključujući i ukidanje državne podrške proizvodnji te vrste energenta do kraja 2021.

U saopštenju objavljenom nakona samita održanog u Britaniji, potvrđeno je da će biti povećano finansiranje koje bi trebalo da doprinese smanjenju štetne emisije gasova i pomogne prelasku na korišćenje čistije energije.

„Upotreba uglja za proizvodnju električne energije najveći je uzrok emisije gasova koji uzrokuju efekat staklene bašte. Naglašavamo potrebu prestanka ulaganja u proizvodnju uglja nesmanjene kaloričnosti i obavezujemo se da ćemo do kraja 2021. okončati direktnu državnu proizvodnji električne energije od termalnog uglja”, ukazano je u saopštenju G7.

Precizirano je da će se države obavezale da će se usredsrediti na upotrebu tehnologija kojima se više vodi računa o životnoj sredini.

“Usredsredićemo se na ubrzanje napretka u elektrifikaciji i upotrebi baterija, korišćenju vodonika i izolovanja ugljenika. Razvijanju aero i brodskog saobraćaja bez emisije štetnih gasova vodoniku, hvatanju ugljenika, upotrebi i skladištenju, vazduhoplovstvu i brodarstvu bez emisije štetnih gasova”, navedeno je u saopštenju sedam najrazvijenijih država svijeta čiji samit je završen u Britaniji.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve