Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

RSE: Ruski digitalni autoritarizam

Nikolaj Svanidze, novinar i član Ruske građanske komore, opisao je zakone kao "varvarske" koji će "zastrašiti novinare da slobodno govore i pišu"

Za razliku od prvobitne ideje o internetu kao “univerzalan(osti) bez totaliteta” (Pierre Levy), kojim se brišu granice prostora i vremena, kao nikada u dosadašnjoj istoriji, svjedoci smo “balkanizacije” ove “mreže svih mreža”, kako je još nazivaju. “Digitalnu demokratiju” sve više ugrožava “digitalni autoritarizam”. S druge strane, umjesto pospješivanja saradnje među državama, internet je sve učestalije sredstvo “digitalne subverzije” sa opasnošću da jednoga dana izbije i “sajber rat”.

Foto: Reuters

Posljednji primjer za to je usvajanje zakona u Rusiji koji omogućava vlastima da blokiraju internet stranice i kažnjavaju odgovorne za širenje “lažnih vesti” i materijala koji se smatraju uvredljivim za državu ili javnost.

Predsjednik Vladimir Putin je ranije izjavljivao da je teško kontrolisati internet. Međutim, pošto se suočava sa padom popularnosti, kritičari smatraju da novim zakonima pokušava da stavi pod svoju kontrolu sajber prostor kako bi onemogućio djelovanje političkih protivnika, u trenutku kada postoje dokazi o obmanjujućim informacijama koje Rusija širi internetom.

Pod krinkom sprečavanja “ekstremističkih” materijala, na udaru su ne samo oni koji postavljaju (post) takve sadržaje već ih i “lajkuju” (like) ili “dijele”, odnosno “šeruju” (share).

Pojedincima poput Dmirija Semjonova iz grada Čeboksari u centralnom dijelu zemlje se čak desilo da budu dva puta kažnjeni za isto djelo. Prvi put jer je podijelio “ekstremistički” sadržaj na društvenim mrežama. Drugi put je kažnjen po istoj optužbi da je “distribuirao ekstremistički material” zato što je objavio na svom nalogu vijest da je prethodno kažnjen za šerovanje “ekstremističkog” sadržaja.

U ovim zakonima nije precizirano šta se smatra “lažnim vestima”. To će biti prepušteno tužiocima i državnim regulatornim tijelima da utvrde, što, po riječima kritičara, podsjeća na sovjetsko vrijeme kada se išlo u zatvor zbog izrečenog mišljenja, tako da se na udaru mogu naći i satirični memovi jer oni koji dobro poznaju Vladimira Putina kažu da ne voli šale na njegov račun.

Nikolaj Svanidze, novinar i član Ruske građanske komore, opisao je zakone kao “varvarske” koji će “zastrašiti novinare da slobodno govore i pišu”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve