Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Putinov odgovor Zapadu koji se dugo čekao: Obustavlja se izvoz ruske nafte

Uredba, objavljena na vladinom portalu i web stranici Kremlja, predstavljena je kao direktan odgovor na ''neprijateljske radnje koje su u suprotnosti s međunarodnim pravom od strane Sjedinjenih Država i stranih država i međunarodnih organizacija koje im se pridružuju''

Ruski predsjednik Vladimir Putin iznio je danas dugo očekivani odgovor Rusije na uvođenja gornje granice cijena ruske nafte, potpisujući dekret kojim se zabranjuje isporuka sirove nafte i naftnih derivata od 1. februara na pet mjeseci nacijama koje nameću gornju granicu.

Grupa sedam velikih sila, Evropska unija i Australija dogovorile su se ovog mjeseca o ograničenju cijene ruske sirove nafte od 60 dolara po barelu od 5. decembra zbog ruske agresije na Ukrajinu.

Uredba, objavljena na vladinom portalu i web stranici Kremlja, predstavljena je kao direktan odgovor na “neprijateljske radnje koje su u suprotnosti s međunarodnim pravom od strane Sjedinjenih Država i stranih država i međunarodnih organizacija koje im se pridružuju”.

“Zabranjene su isporuke ruske nafte i naftnih derivata stranim pravnim licima, pod uslovom da je u ugovorima o tim isporukama direktno ili indirektno predviđena upotreba mehanizma fiksiranja maksimalnih cijena”, navodi se u uredbi, posebno se pozivajući na Sjedinjene Američke Države i druge strane države koje su nametnule gornju granicu cijena.

U dekretu, koji uključuje klauzulu koja dozvoljava Putinu da poništi zabranu u posebnim slučajevima, stoji: “Ovo stupa na snagu 1. februara 2023. i primjenjuje se do 1. jula 2023.”

Od 1. februara će biti zabranjen izvoz sirove nafte, ali datum zabrane naftnih derivata odredit će ruska vlada i mogao bi biti i nakon tog datuma.

Gornja granica cijena, neviđena čak ni u vremenima Hladnog rata između Zapada i Sovjetskog Saveza, ima za cilj osakaćivanje ruske državne blagajne i vojnih napora Moskve u Ukrajini.

Ministar finansija Anton Siluanov izjavio je u utorak da bi budžetski deficit Rusije mogao biti veći od planiranih 2% BDP-a u 2023., uz gornju granicu cijene nafte koja bi smanjila prihode od izvoza, što je dodatna fiskalna prepreka za Moskvu jer troši mnogo na svoju vojnu kampanju u Ukrajini.

Međutim, neki analitičari kažu da će ograničenje imati mali neposredni uticaj na prihode od nafte koje Moskva trenutno zarađuje.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve