Utorak, 8 Oktobra, 2024
Rubrika:

Politiko: Zapad finansira Putinove vojnike sve većom kupovinom ruskog goriva

Analiza, koja će uskoro biti javno predstavljena od strane Centra za istraživanje energije i čistog vazduha i Centra za proučavanje demokratije, utvrdila je da su isporuke benzina, dizela i drugih proizvoda napravljenih od ruske sirove nafte porasle u posljednjim mjesecima zahvaljujući uvozu iz samo tri turske rafinerije.

Zemlje koje se protive Moskvi sve više novca troše na jeftinu naftu dobijenu iz ruske nafte, piše Politiko.

Zapadni saveznici su u prvoj polovini 2024. godine kupili za oko dvije milijarde dolara goriva proizvedenog od ruske nafte, koristeći rupu u sankcijama koja omogućava Moskvi da plaća svoje vojnike u Ukrajini, pokazuje izvještaj u koji je Politiko imao uvid.

Analiza, koja će uskoro biti javno predstavljena od strane Centra za istraživanje energije i čistog vazduha i Centra za proučavanje demokratije, utvrdila je da su isporuke benzina, dizela i drugih proizvoda napravljenih od ruske sirove nafte porasle u posljednjim mjesecima zahvaljujući uvozu iz samo tri turske rafinerije.

Ovi uvozi su tehnički legalni zbog poznate ruke u sankcijama. Dok su EU i njeni zapadni saveznici davno zabranili skoro sve uvoze ruske nafte, zemlje i dalje mogu kupovati gorivo ruskog porijekla ako je prvo obrađeno u drugoj zemlji, kao što je Turska.

Prema izvještaju, Turska — kao i zapadne kompanije koje od nje kupuju — sve više koristi ovu takozvanu rupu u rafiniranju, uprkos ponovljenim apelima Ukrajine da se ona zatvori.

Samo u prvoj polovini 2024. godine, EU, SAD, Velika Britanija i drugi zapadni saveznici kupili su gorivo u vrednosti od oko dvije milijarde dolara proizvedenog od ruske nafte u tri turske rafinerije, pokazuje izveštaj. U međuvremenu, Turska je iskoristila popuste od 5 do 20 dolara po barelu od Moskve, povećavši svoje kupovine iz Rusije godišnje za 34 odsto u 2023. i ogromnih 70 odsto ove godine.

„Kada EU uvozi benzin iz Turske, on je 10 procenata jeftiniji nego da dolazi iz Saudijske Arabije“, rekao je Vaibhav Raghunandan, analitičar Centra za istraživanje energije i čistog vazduha. „Ali ti uštede se uopšte ne prenose na potrošače; jedini koji imaju koristi su kompanije i trgovci. Neko zarađuje ogroman novac na ovoj trgovini, ali to nisu obični ljudi.“

Dok su zvaničnici EU i SAD-a branili aranžman sankcija, tvrdeći da on uskraćuje Moskvi „rafinersku premiju“ na njene fosilne goriva, industrija fosilnih goriva ostaje ”lifeline” za rusku ratnu mašineriju. Prema analizi, porezi koje Moskva prikuplja na gorivo prodato zapadnim zemljama omogućili bi Rusiji da regrutuje dodatnih 6.200 vojnika mjesečno za borbu u Ukrajini.

Zapadne zemlje takođe ne mogu tvrditi da nijesu svjesne pravog porijekla goriva.

Prema autorima izvještaja, jedna od turskih rafinerija, Star Aegean u vlasništvu Azerbejdžana, zavisi 98 procenata od ruske sirove nafte, pri čemu oko 73 procenata svojih zaliha dolazi od ruskog energetskog giganta Lukoil, koji je pod sankcijama SAD-a. Ipak, skoro devet od deset barela iz te rafinerije odlazi zapadnim saveznicima koji podržavaju Ukrajinu.

Cijeli tekst čitajte na sajtu Politika.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve