Evropska unija će razmotriti mogućnost obuke vojnika u Ukrajini “ako budu ispunjeni neophodni politički i operativni uslovi” prema dokumentu Evropske službe za spoljne poslove (EEAS) u koji je briselski portal Politiko imao uvid.
O dokumentu su juče raspravljali ambasadori Političko-bezbjednosnog komiteta, a očekuje se da će biti i na agendi neformalnih sastanaka ministara spoljnih poslova i odbrane članica EU u Briselu, 29. i 30. avgusta.
EEAS je preporučio produženje mandata misije EU za vojnu pomoć Ukrajini (EUMAM) za dvije godine, do 15. novembra 2026. godine, kao i da se razmotri mogućnost održavanja „obuke bliže ukrajinskim granicama“.
U dokumentu se navodi da je potrebna dodatna sveobuhvatna analiza kako bi se u potpunosti procijenili rizici i prednosti sprovođenja obuke na ukrajinskoj teritoriji.
Politiko piše da je predsjednik Francuske bio otvoren za ideju o obuci vojske u Ukrajini, što je podržala i Litvanija, ali da neke druge članice, kao što je Njemačka, strahuju da bi to povećalo tenzije s Rusijom i ugrozilo živote zapadnih vojnih instruktora poslatih u Ukrajinu.
O tim zabrinutostima se govori i u dokumentu Strateški pregled EUMAM Ukrajina, datiranom 22. jula.
„Veoma je vjerovatno da bi vojno prisustvo EU na ukrajinskom tlu Rusija shvatila kao provokaciju“, navodi se u dokumentu i dodaje da „nije izvodljivo“ za EU da zaštiti instruktore poslate u Ukrajinu.
Zahtjev za obuku vojnika u Ukrajini poslao je Kijev, a u dokumentu se navodi da ukrajinska vlada smatra da je to „brže, isplativije i logistički lakše“, a da je druga opcija da obuka bude sprovodena u susednim zemljama Ukrajine.
U okviru misije EUMAM, pokrenute u novembru 2022, do sada je obučeno oko 60.000 ukrajinskih vojnika, uglavnom u Poljskoj i Njemačkoj.