Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Peru: Treći predsjednik u sedmici

Peruanski poslanici u ponedjeljak su izabrali centrističkog tehnokratu za trećeg predsjednika zemlje u nedjelju dana

Novi predsjednik Perua, treći u nedjelju dana, izabran je u nadi da će zemlju izvesti iz duboke političke krize koje se nadovezala na pandemiju i veliki ekonomski pad, ali će biti suočen s Kongresom zemlje koji je i doveo do političkih previranja kada je opozvao popularnog predsjednika koji je tražio reforme i borbu protiv korupcije, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svjetskih medija.

Peru: Treći predsjednik u sedmici

Peruanski poslanici u ponedjeljak su izabrali centrističkog tehnokratu za trećeg predsjednika zemlje u nedjelju dana, s nadom da će zemlji vratiti političku stabilnost poslije višednevnih previranja koji su uznemirili investitore i poljuljali vjeru u državne institucije, piše Fajnenšl tajms.

Fransisko Sagasti, 76-godišnji inženjer i bivši zvaničnik Svjetske banke, dobio je 97 glasova u peruanskom Kongresu, dok je protiv njegovog izbora bilo 26 poslanika.

On će zamijeniti Manuela Merina koji je stupio na funkciju predsjednika države kao predsjedavajući Kongresa pošto je to tijelo 9. novembra uz optužbe za korupciju opozvalo popularnog predsjednika Martina Viskaru.

Viskara, koji nije imao snažnu podršku partija, razljutio je poslanike svojom antikorupcijskom kampanjom, navodi Fajnenšel tajms i ukazuje da su ankete pokazivale da većina Peruanaca vjeruje da su političari u Kongresu djelovali protiv Viskare uglavnom kako bi sebe spasili od istraga.

Nejasno je, međutim, da li će Sagasti iz centrističke Ljubičaste partije, koja je jedina glasala protiv opoziva Viskare čime je i izbjegla bijes naroda, u Kongresu imati dovoljnu podršku da vlada u izuzetno nestabilnoj atmosferi do predsjedničkih izbora sljedećeg aprila.

Dvije osobe su poginule dok su mnogi povrijeđeni u protestima na kojima su desetine hiljada demonstranata, od kojih su mnogi mladi, negodovali zbog uklanjanja Viskare, prenosi BBC.

Demonstranti optužuju Kongres za izvođenje “parlamentarnog puča”, navodi BBC, dodajući da je Viskara (57) uživao podršku mnogih glasača zbog pokušaja reformi.

Politička kriza u Peru se nadovezala na ozbiljan ekonomskim pad izazvan pandemija COVID-19, ukazuje BBC. Iako je Peru uveo jedne najstrožih ograničenja u Latinskoj Americi da bi zaustavio širenje korona virusa, broj zaraženih i dalje brzo raste.

Dosad je u Peruu, prema Univerzitetu Džon Hopkins, zabilježeno oko 935.000 zaraza i više od 35.000 smrtnih slučajeva, čime je treći na svijetu po stopi smrtnosti na 100.000 ljudi.

Izbor Sagastija pozdravili su mnogi Peruanci koji su protekle nedjelje izašli na ulice u najvećoj političkoj krizi u posljednje dvije decenije, ukazuje Volstrit džurnal, dodajući da su demonstranti željeli da Kongres za predsjednika izabere poslanika koji je bio protiv opoziva i koji nije ukaljan korupcionaškim skandalima.

Sagasti je rekao da je opoziv Viskare pet mjeseci prije predsjedničkih izbora neodgovoran potez dok je Peru suočen s pandemijom i ekonomskom krizom. Sada, kako ukazuje američki list, njega čekaju ti izazovi dok se očekuje da zemlji vrati političku stabilnost.

U srži nemira u Peruu su tenzije zbog korupcije, ističe AP. Svaki živi bivši predsjednik je osumnjičen ili optužen, najviše u velikom skandalu Odebreht u kojem je brazilski građevinski gigant priznao da je političarima davao milione u zamjenu za unosne ugovore o javnim radovima.

Pored toga, 68 od 130 članova Kongresa je pod istragom zbog raznih zločina – od pranja novca do ubistava.

Viskara je, kako navodi AP, privukao legije pristalica svojim naporima da to promijeni. Prošle godine je raspustio Kongres, reformisao način izbora sudija i pokušao da ukine poslanicima imunitet od krivičnog gonjenja, ali nije imao nijednu stranku za podršku u Kongresu i stalno je bio uz sukobu s njegovim članovima.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve