Utorak, 16 Aprila, 2024
Rubrika:

Okončala se gužva u Sueckom kanalu, pomorski transport normalizovan

''Prošli su svi brodovi koji su čekali u kanalu od nasukavanja panamskog broda'', rekao je predsjedavajući Uprave Sueckog kanala (SCA), admiral Osama Rabie, u saopštenju za novinare

Okončala se ogromna gužva u pomorskom saobraćaju nastala na oba kraja Sueckog kanala, kada se 23. marta nasukao ogroman brod za prevoz kontejnera i skoro nedjelju dana blokirao put ključan za svjetski trgovinu. Pomorski transport je normalizovan, saopštila je uprava kanala.

Saobraćaj kroz kanal, na koji se oslanja više od 10 odsto svjetske trgovine, nastavljen je u ponedjeljak uveče, pošto „Ever Given“, kapaciteta 200.000 tona, odsukan uz pomoć međunarodnih stručnjaka.

„Prošli su svi brodovi koji su čekali u kanalu od nasukavanja panamskog broda“, rekao je predsjedavajući Uprave Sueckog kanala (SCA), admiral Osama Rabie, u saopštenju za novinare.

Brod pod panamskom zastavom, kojim upravlja tajvanski brodovlasnik „Evergreen Marine Corporation“, dugačak gotovo kao četiri fudbalska terena, ponovo je zaplovio u ponedjeljak, 29. marta. Remorkeri su ga odvukli na inspekciju u Velikom Gorkom jezeru – između dva dijela Sueckog kanala, i saobraćaj kroz kanal između Sredozemnog i Crvenog mora je počeo već iste večeri.

Nečuven po veličini nastalih problema, taj slučaj je zaustavio saobraćaj na toj ključnoj pomorskoj ruti koja povezuje Aziju i Evropu: 422 broda sa 26 miliona tona tereta, navela je SCA, čekala su sjeverno i južno od kanala, stvarajući gigantska uska grla.

Posljednji 61. brod od onih koji su čekali, danas je prošao kanalom, kao i još 24 broda, navodi se u saopštenju.

Gotovo 200 ljudi iz tehničkih timova Uprave kanala, kojima je posebno doprinijela holandska kompanija „Smit Salvage“, specijalizovana za pomoć brodovima, uspjelo je u ponedjeljak da pokrene ogroman brod, izvukavši ispod njega 30.000 kubnih metara pijeska i koristeći desetak tegljača. Među objašnjenjima uzroka nasukavanja prvo su bili krivi jak vjetar i pješčana oluja, a potom je Uprava kanala progovorila o mogućnosti „grešaka – ljudskih ili tehničkih“.

Insistirajući na važnosti tog plovnog puta „za čitav svijet“, egipatski predsjednik Abdel Fatah al-Sisi u utorak je obećao da će njegova zemlja nabaviti prikladniju opremu koja će biti spremna u slučaju sličnih problema.

Po kompaniji za osiguranje „Allianz“, svaki dan zastoja izazvao je gubitak između šest i 10 milijardi dolara.

Ukupna vrijednost tereta – industrijske robe, nafte, stoke i drugog na brdovima koji su morali da plove zaobilaznim putem, oko cijele Afrike, razlikuje se u procjenama – od tri do više od devet milijardi dolara.

Prošle nedjelje, „Ever Given“ je izazvao i privremeni rast cijena nafte u svijetu.

Po podacima SCA, Egipat je gubio 12 do 15 miliona dolara dnevno, jer je bio zatvoren kanal kroz koji je 2020. godine prošlo 19.000 plovila, u prosjeku 51,5 brod dnevno. Jedan od njegovih glavnih izvora prihoda, kanal je Egiptu doneo 5,7 milijardi dolara 2019-2020.

Dio Sueckog kanala je 2014. i 2015. godine bio kolosalno gradilište radi dogradnje, ali je tada predsjednik Egipta Sisi odbacio ideju proširenja uskog južnog dijela kanala, gdje se sada bio nasukao i prepriječio veliki brod.

„Ekonomski nije korisno proširiti i taj dio Sueckog kanala“, izjavio je tada predsjednik, nagovještavajući „druge projekte za povezivanja Crvenog mora sa Sredozemnim“.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve