Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Od svih izgubljenih remek-djela koja su nacisti ukrali OVO JE NAJVAŽNIJE (FOTO)

“Portret mladića” je Rafaelova slika iz 1514. godine koju je kupio i u Poljsku donio knez Adam Ježi Čartorijski krajem XVIII vijeka. Nacisti su je ukrali tokom Drugog svjetskog rata, a početkom 1945. godine gubi joj se svaki trag. Procjena je da bi danas vredjela preko 100 miliona dolara

“Portret mladića”, Rafaelova slika koju su nacisti ukrali u Poljskoj tokom Drugog svjetskog rata a koja nikada nije nađena. Foto: Wikimedia Commons/mkidn.gov.pl

“Portret mladića” je uljana slika italijanskog renesansnog umjetnika Rafaela Santina iz Urbina, široj javnosti bolje poznatog jednostavno pod svojim ličnim imenom: Rafaelo. Ovaj stari majstor, jedan od najznačajnijih slikara svog i svakog drugog doba, izradio je pomenuto djelo 1513-1514. godine.

Identitet mladića na ovoj slici nikada nije utvrđen, ali se vjeruje da je u pitanju autoportret, na bazi jedinog nesumnjivog njegovog autoportreta koji se može naći na fresci “Atinska škola” izrađenoj 1510-1511. godine na zidu sobe koja se danas zove Rafaelova soba, u Apostolskoj palati u Rimu; da je na toj fresci zaista Rafaelo tvrdio je još otac istorije umjetnosti Đorđo Vazari još u XVI vijeku.

Mladić samopouzdanog držanja obučen je u skupocjenu odjeću, a oslikan je u manirističkom stilu koji se jugom Italije proširio tek nakon njegove smrti. Zid okrečen u boju kože, krzno od samurovine i talasasta tamna kosa odaju utisak neoklasičnog, senzitivnog balansa između ljudskosti i prirode.

Gest rukom koja se nalazi blizu srca, a koji je prethodno viđan samo na portretima žena, prikazuje humanistu i svjetskog putnika ali ujedno i emotivnog čovjeka. Stručnjaci u kontrastu između čisto bijele košulje i samurovine vide harmoniju između Nebesa i Zemlje.

Uglavnom, sliku “Portret mladića” kupio je i donio sa sobom u Poljsku, zajedno sa Da Vinčijevom “Damom sa hermelinom”, knez Adam Ježi Čartorijski nakon svog putovanja po Italiji 1798. godine.

Njegov potomak, knez Avgustin Jozef Čartorijski, neposredno prije početka njemačke najezde na Poljsku septembra 1939. godine, sakrio je u palati u Šenjavi brojna remek-djela koja su se u tom trenutku nalazila u Muzeju kneževa Čartorijskih u Krakovu, između ostalog pomenutu “Damu sa hermelinom”, “Portret mladića” i jednu Rembrantovu sliku.

Nakratko su tu bila sigurna, ali ih je Gestapo naposljetku otkrio. Jedno vrijeme su krasila rezidenciju Hansa Franka, načelnika Generalnog gubernatorstva u okupiranoj Poljskoj tokom Drugog svjetskog rata, da bi potom bila poslata za Berlin i Drezden.

1940. godine Frankov zahtjev za povraćaj “Dame sa hermelinom je uvažen” i ona se ponovo našla u Krakovu. Januara 1945. godine Hans Frans vraća u Krakov i “Portret mladića” i postavlja ga u Vavelski zamak u koji se smjestio u međuvremenu. Ovdje je ta slika viđena posljednji put.

Već krajem tog mjeseca Njemci u panici bježe pred nastupajućom Crvenom armijom; Frank nosi slike sa sobom u Njemačku i smješta ih u svoju privatnu vilu. Amerikanci ga hapse 3. maja, sude mu, i naredne godine ga pogubljuju zbog brojnih ratnih zločina.

“Dama sa hermelinom”, slika Leonarda Da Vinčija koju su Njemci ukrali u Poljskoj i koja je nakon rata vraćena Muzeju kneževa Čartorijskih u Krakovu. Foto: Wikimedia Commons/ncm.com

“Dama sa hermelinom” i mnoga druga djela koja je ukrao pronađena su i vraćena Muzeju kneževa Čartorijskih u Krakovu (mnogim poljskim muzejima i vlasnicima vraćena su brojna umjetnička blaga, mada je u pitanju samo djelić onoga što je ukradeno jer je procjena da je mučena Poljska tokom Drugog svjetskog rata izgubila 75 odsto ukupnog kulturnog nasljeđa; Njemci su dosta toga i uništili, a dosta su uništili i Rusi nakon “oslobođenja”).

Ne i “Portret mladića”.

Istoričari umjetnosti smatraju da je od svih slika koje su nacisti ukrali tokom Drugog svjetskog rata a koja nisu pronađena, upravo ta najvažnija s umjetničke tačke gledišta. Procjena je da bi, kada bi se sada pojavila i našla na tržištu umjetnina, vredjela preko 100 miliona dolara. Razumije se da ne bi bila na prodaju već bi bila vraćena svom matičnom muzeju, ali svejedno, ovaj cjenovni okvir pruža uvid u njenu vrijednost.

Gdje se nalazi, misterija je. Poljsko ministarstvo spoljnih poslova tvrdi da se već dugi niz godina zna da je slika preživjela rat, ali ne govori ništa o lokaciji. Možda je u privatnom posjedu nekoga kome ni jedna država na svijetu ne može ništa, možda je sakrivena u nekom tajnom podrumu ili sefu, ko zna.

U međuvremenu, našla je svoje mjesto u popularnoj kulturi. U jednoj epizodi Simpsonovih, u holivudskom filmu “The Monuments Men” koji se bavi upravo tematikom nacističke pljačke umjetničkih djela, i tako dalje.

Izvor: Telegraf.rs

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve