Četvrtak, 18 Aprila, 2024
Rubrika:

Obustavljene isporuke ruskog gasa: Cijena u Evropi viša nego ikad

Cijene električne energije su se širom Evrope popele na alarmantne nivoe uslijed uspona troškova za kupovinu prirodnog gasa i obustavljanja njegovog fizičkog protoka ka Njemačkoj kroz gasovod Jamal-Evropa

Cijene električne energije su se širom Evrope popele na alarmantne nivoe uslijed uspona troškova za kupovinu prirodnog gasa i obustavljanja njegovog fizičkog protoka ka Njemačkoj kroz gasovod Jamal-Evropa.

Cijena gasa je skočila nakon što je operator za transport gasa „Gaskejd“ saopštio da su počele rezerzne isporuke gasa preko gasovoda „Jamal-Evropa“ iz Njemačke u Poljsku nakon što je „Gasprom“ odbio da rezerviše za danas kapacitete za pumpanje gasa.

Cijene gasa su značajno porasle prošlog četvrtka, sa minimalnih 1.450 dolara na iznad 1.700 dolara za hiljadu kubnih metara. Danas je već skočila prvi put u istoriji na više od 2.000 dolara za 1.000 kubnih metara, javlja agencija Tass.

Cijena gasa za januarsku isporuku na TTF tržištu u Holandiji skočili su na 2.004 dolara za 1.000 kubika, odnosno na 172,52 eura po MWh, prema podacima sa londonske ICE berze.

Takav skok mogao bi biti povezan sa izjavama čelnika njemačke Federalne mrežne agencije Johena Homana da odluka o sertifikaciji gasovoda „Sjeverni tok 2“ vjerovatno neće biti donijeta u prvoj polovini sljedeće godine.

Cijene na nacionalnim berzama energenata i evropskoj platformi EEX dostigle su rekordne nivoe. Troškovi za sjutrašnju isporuku su prešli 400 eura za Francusku, Njemačku, Holandiju, Belgiju, Švajcarsku, Austriju, Sloveniju, Hrvatsku, Mađarsku, Italiju i Slovačku.

Što se tiče Bugarske i Grčke, cijena je 342 eura i to je najniži nivo među tržištima. Cijena za Srbiju je 396 eura, a za Rumuniju 395 eura po megavat-satu.

Primarni faktor u skoku cijena struje je prirodni gas. Njemu se pripisuje 80 procenata povećanja, a ostatak porastu troškova na ime ispuštanja ugljen-dioksida, što ukazuje na važnost količina gasa u podzemnim skladištima u Evropi.

Ona nije dovoljno dopunjena tokom ljetnje sezone i iskorišćenost kapaciteta je 1. decembra bila 67,5 odsto. Sad je već ispod 60 procenata, do koliko se rezerve obično isprazne tek u januaru. Ukoliko zima bude neuobičajeno hladna, nivo bi do kritičnih nivoa mogao da padne u februaru ili martu

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve