Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Njemačkoj privredi prijete gubici od više stotina milijardi eura

Institut Ifo, koji djeluje pri Univerzitetu u Minhenu, objavio je danas računicu o uticaju pandemije na ekonomiju, prema kojoj će recesija njemačke privrede, u zavisnosti od scenarija, iznositi od 7,2 do 20,6 procentnih poena, što preračunato iznosi 255 do 729 milijardi eura

Poguban uticaj pandemije korona virusa na proizvodnju, tržište rada i budžet koštaće najveću evropsku privredu, Njemačku, više stotina milijardi eura, pokazala je najnovija analiza minhenskog Instituta za ekonomska istraživanja Ifo.

Foto: FELIX VON DER OSTEN / DER SPIEGEL

Institut Ifo, koji djeluje pri Univerzitetu u Minhenu, objavio je danas računicu o uticaju pandemije na ekonomiju, prema kojoj će recesija njemačke privrede, u zavisnosti od scenarija, iznositi od 7,2 do 20,6 procentnih poena, što preračunato iznosi 255 do 729 milijardi eura.

Preciznije, ako djelimični zastoj njemačke privrede potraje dva mjeseca, gubici će biti između 255 i 495 milijardi eura.

U slučaju tromjesečne paralize, popeli bi se na 354 do 729 milijardi evra, procijenio je Ifo.

Predsjednikovog iInstituta Klemes Fist ocijenio je da će “troškovi vjerovatno nadmašiti sve što je u Njemačkoj zbog ekonomskih kriza ili prirodnih katastrofa viđeno u posljednjim decenijama”.

On smatra da su upravo zato izdaci države “poželjni i nužni” i da je potrebno da se ; “bukvalno svaki zamislivi iznos iskoristi za zdravstvenu politiku” kako bi se savladala pandemija i skratila paraliza privrede.

Prema Fistovim riječima, najvažniji faktor za izračunavanje ekonomske štete je vrijeme. Što se brže ponovo bude uspostavio potrošački ciklus, utoliko će manji biti i gubici.

On to pojašnjava podatkom da svaka nedjelja blokade privrede sa sobom nosi gubitke od 25 do 57 milijardi eura, odnosno privrednu recesiju od 0,7 do 1,6 procentnih poena.

U pogledu tržišta rada, Ifo upozorava da će ono što slijedi “zasijeniti situaciju koja je vladala na vrhuncu finansijske krize”.

Prema različitim scenarijima Instituta Ifo, moglo bi da dođe do gubitka i do 1,8 miliona radnih mjesta sa obaveznim socijalnim osiguranjem (odnosno 1,4 miliona radnih mjesta sa punim radnim vremenom).

Više od šest miliona njemačkih radnika moglo bi da računa na skraćeno radno vrijeme.

Ministar finansija, socijaldemokrata Olaf Šolc već je najavio da je takozvana “crna nula” u budžetu u ovakvoj situaciji neodrživa.

Crnom nulom se u njemačkom političkom žargonu označava izbalansirani budžet i pravilo da se zemlja ne zadužuje čak ni kada povoljno može da pozajmi novac.

Institut Ifo je procijenio da će u Njemačkoj iz budžeta na različitim nivoima morati da bude potrošeno dodatnih barem 200 milijardi eura.

U to nijesu uračunati eventualni mehanizmi pomoći Evropske unije.

IzvorRSE

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve