Predsjednik Nemačke svečano je otvorio obnovljeni toranj crkve neobične istorije kod Berlina, na teritoriji nekadašnje Istočne Njemačke čije su je vlasti srušile zbog povezanosti s nacistima.
Predsjednik Frank-Valter Štajnmajer je rekao da ta crkva podsjeća na složenu prošlosti njegove zemlje, a i na sadašnji porasta autoritarnih i antidemokratskih stavova.
Obnovljeni barokni toranj Garnizonske crkve (Garnisonkirhe) u centra Potsdama, kod Berlina, ima vidikovac 57 metara iznad tla.
Gradonačelnik Majk Šubert je rekao da se odatle „pruža pogled i na prostranstvo našeg grada i na dubine i ponore naše istorije“.
Nekoliko nedjelja poslije požara u zgradi parlamenta Njemačke – Rajhstaga, u Berlinu, 1933. godine, zbog kojeg su ukinute građanske i političke slobode, odmah pošto je Adolf Hitler postao kancelar poslanici su zasijedali upravo u Garnizonskoj crkvi.
Ispred te crkve Hitler se fotografisao kako se rukuje s nominalnim predsjednikom Njemačke Paulom fon Hindenburgom čime je demonstriran savez „nove“ i „stare“ Njemačke – nacista i konzervativnih tradicionalista.
Crkva je izgrađena 1730-ih da bi služila kraljevskom dvoru i vojsci Prusije. Izgorjela je u bombardovanju neposredno prije kraja Drugog svjetskog rata 1945. godine, a ostaci tornja su srušeni miniranjem pod komunističkom vlašću Istočne Njemačke 1968. godine.
Ambicije da se crkva obnovi i protivljenje tome datiraju iz 1990-ih. Djelimičnu rekonstrukciju je organizovala jedna fondacija koju podržava Protestantska crkva, a 42 miliona eura je mahom dala država.
Kritičari smatraju tu crkvu simbolom militarizma i mjestom koje bi moglo biti bitno za krajnju desnicu. Više od 100 ljudi demonstriralo je danas ispred crkve u protestu koji je organizovala grupa koja se protivila obnovi.
Povodom toga što u Njemačkoj raste zabrinutost zbog jačanja krajnje desnice – partije „Alternativa za Njemačku“ i to baš na bivšem komunističkom istoku Njemačke, predsjednik Štajnmajer je danas rekao da „preziranje demokratije i njenih institucija, fascinacija autoritarizmom i preuveličani nacionalizam, nažalost nisu samo jučerašnja pitanja – ona su alarmantno aktuelna“.