Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

NATO zabrinut: Albanija postavila osjetljive obavještajne podatke na internet

Vlasti Albanije učinile su neviđeni potez – objavili su na internetu osjetljive informacije o svojim najznačajnijim obavještajnim operativcima. Informacije uključuju detalje o njihovom identitetu, vozilima, operativnim ulogama, kretanju i svakodnevnim navikama, piše britanski list “Indipendent”.

Na sajtu Ministarstva finansija objavljeni su čak i podaci o platama i zaradama, a puno je podataka o državnoj obavještajnoj službi, uključujući informacije o lokaciji terenskih kancelarija, podizanju gotovine, kao i tehnički detalji u vezi sa mehaničarima koje operativci koriste.

Na listi su imena i brojevi ličnih karata agenata u bezbjedonosnoj službi, koja je poznata pod skraćenicom SHISH, a koji djeluju u Albaniji i inostranstvu, uključujući osjetljive pozicije u sjedištu NATO-a u Briselu.

Objavljena su imena, pozicije, plate i troškovi najmanje osam viših tajnih albanskih operativaca, od kojih neki rade pod diplomatskim pokrićem u Belgiji, Grčkoj, u samoproglašnom Kosovu, Italiji, Makedoniji i Srbiji, navodi “Indipendent”.

U NATO je procijenjeno da ovi podaci direktno ugrožavaju bezbjednost Alijanse, pa je zbog toga pokrenuta opsežna istraga.

Independet ne otkriva imena ili druge identifikacione podatke agenata.

Zvaničnici SHISH-a priznali su osjetljivu prirodu informacija.

“Načelo je da sve što naša agencija rada treba da bude skriveno, ali moramo poštovati sva pravila i propise”, rekao je jedan zvaničnik SHISH-a. “Pravila i propisi ne dopuštaju nam da trošimo novac, a da to ne prijavimo.”

Obavještajni stručnjaci su zapanjeni objavljenim podacima koji bi mogli staviti agente u osjetljivu poziciju, a istovremeno sve to može dovesti do toga da se neko neovlašćeno  infiltrira u Zapadnu alijansu.

Bivši opertivac CIA koji poznaje rad SHISH opisao je objavljivanje podataka kao “birokratsku katastrofu koja bi mogla staviti živote agenata u opasnosti”.

„Vaš administrator može vas upropastiti ako se ne obraća pažnju”, rekao je za The Independent pod uslovom anonimnosti, jer ostaje da radi na osjetljivim sigurnosnim pitanjima.

“Možete staviti budžet online. Ali staviti imena i druge detalje agenata – to je ludilo. ”

Portparol NATO-a iz Brisela saopštio je kako ne želi da komentariše obavještajna pitanja.

Šta je SHISH

SHISH je nasljednik u komunističkom periodu ozloglašene organizacije Sigurimi. Sigurimi su, kako se navodi, uvukao u svaki aspekt ličnog života Albanaca tokom četiri i po decenije komunističke diktature u zemlji.

Independent podsjeća da je 2007., američki Stejt Department, kako je objavio WikiLeaks, opisao SHISH kao „profesionalnu, uglavnom apolitičnu obavještajnu službe” koji je „odličan partner” s vladom SAD-a i u depešama je navedeno da imaju „blisku suradnju na svim obavještajnim aktivnostima.”

Direktora SHISH, trenutno je to Helidon Bendo, imenuje premijer, ali djeluje kao samostalan organ van kabineta albanske vlade. Prema dokumentima Ministarstva finansija, zapošljavaju 913 osoba. Jedan strani diplomat prigovara da SHISH djeluje s malo odgovornosti ili kontrole.

Dokumenti koji su objavljeni na internetu su otkrili naznake o poslovima tajne agencije. Independent nije mogao potvrditi da li su imena operativaca u Albaniji bila stvarna ili je riječ o operativom identitetu. Međutim, imena operativaca na spisku odgovaraju identitetima albanskog diplomatskog osoblja koji je angažovan u ambasadama širom Evrope.

Dokumenti takođe otkrivaju potencijalno neugodne detalje o špijunskim aktivnostima SHISH-a, uključujući plaćanja najma za kancelarije u međunarodnoj avio luci Tirana i TVSH-a, državne televizije. Neke od plaćanja državnom emiteru uključuju opise poput “instalacija tehničkih uređaja” i “uređaja unutar državne televizije”.

Albanski zvaničnici su obećali da će ukloniti podatke nakon što je The Independent obavijestio da priprema tekst o ovoj temi.

List podsjeća da je Albanija u martu protjerala dvojicu ruskih diplomata optužujući ih za neovlaštene obavještajne operacije.

“Njihov rad nije odgovarao njihovom diplomatskom statusu,” kazao je tada ministar spoljnih poslova Albanije Ditmir Bushati.

List navodi da je Albanija više puta imala problema sa nedostatkom informacione bezbjednosti  kada je riječ o obavještajnim službama, pa su tako objavljivane lične karte i spisak od od oko 250 imena operativaca koji su služili u vojnoj obavještajnoj jedinici zemlje.

Albanija se navodno trudila da pokaže EU da je iza nje period javne korupcije i vlasti su pokušale da budu transparentnije i odgovorne kako bi dokazale spremnost za članstvo u toj organizaciji.

izvor independent.co.uk

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve