Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Mond: U francuskim Alpima otkrivena tajna baza “ruskih špijuna“ specijalizovanih za ciljana ubistva

List pominje i Vladimira Popova, koji je krajem 2016. godine sarađivao s još jednim agentom jedinice, Eduardom Chichmakovom, aliasom Eduardom Chirokovom, u operaciji protiv Crne Gore, jer je ta država namjeravala da postane član NATO saveza

autor: Jacques Follorou

Osveta je jelo koje se servira hladno, posebno u svijetu špijunaže. Prema informacijama francuskog nedjeljnika Le Monda, u akciji, koju su u proljeće 2018. pokrenule britanske, francuske i švajcarske obavještajne službe, i njihovi partneri, posebno u Sjedinjenim Državama, omogućila je sastavljanje liste petnaest ruskih vojnih obavještajnih službenika ( GRU). Ti pripadnici iste jedinice, specijalizovani za ubistva i atentate, kretali su se Evropom od 2014. do kraja 2018. godine, navodi ugledni francuski nedjeljnik.

foto AFP JEAN-PIERRE CLATOT / AFP)

Sve ove tajne službe mobilizovale su se nakon napada Novičokom – nervnog agensa neurotoksika sovjetske ere – 4. marta 2018. godine u Salisburyju, na jugu Engleske, kada su dvojica službenika GRU-a, pokušali da otruju Sergeja Skripala, bivšeg kolegu koji je pobjegao u Veliku Britaniju.

Baza i logistika

Ovaj ogromni “lov na ubice” kojem je snažni doprinos dala Generalna uprave za državnu bezbjednost (DGSI) pokazao je da je petnaestak službenika GRU-a u tom periodu proputovalo i boravilo u Francuskoj. Neki su imali više putovanja, drugi jednom ili dvaput. Došli su iz Londona, Moskve, Španije ili Švajcarske.

Ti agenti redovno su boravili u istom području, u regiji Goranja Savoja – francuski dio Alpi, u gradovima poput Annemasse, Evian ili Chamonix i u drugim izolovanijim mjestima. Prije toga često su boravili u Roissy ili Lyon, jednom u Nici, noćili u hotelu u Kanu (Alpes-Maritimes), a mnogo puta u Ženevi. Oni su rentirali automobile za odlazak u Gornju Savoju.

Iako još uvijek ostaje mnogo pitanja, ovo granično područje sa Švajcarskom, prema francuskoj kontraobavještajnoj službi, poslužilo je kao rezervna i logistička baza za ovu akcijsku službu GRU-a za akcije koje se sprovode širom Evrope.

Do danas nije otkriven trag “poslovanja” ove jedinice GRU-a. Funkcija “baznog logora” ovog odjeljenja mogla bi objasniti izbor ruskih službi da ne privlače pažnju lokalnih vlasti radeći na francuskom tlu.

Atentati i sabotaže

Ovih petnaest službenika priključeno je jedinici 29155 161. posebnog centra za obuku GRU-a. Ova je institucija u vrijeme hladnog rata formirala kadrove komunističkih gerilaca u Aziji, Africi ili Centralnoj Americi.

Od pada Berlinskog zida ova je jedinica pretvorena u tajnu službu za akcije, a sada je angažovana u atentatima, sabotažama ili opskurnijim zadacima poput “sandučića s mrtvim slovima” i raznim drugim načinima. Njihov način rada, prilično atipičan u svijetu špijunaže, objašnjava udruživanje napora u potrazi za tim ljudima.

Jer, ako pokušaj trovanja Skripala u marta 2018. nije uspio, to je odjeknulo za London i njegove saveznike kao čin hemijskog ratovanja i ozbiljne provokacije. Vrlo opasni otrovni proizvod bačen je u park nakon njegove upotrebe, što je uzrokovalo, nekoliko sedmica kasnije, smrt žene, i prisililo hospitalizaciju nekoliko ljudi.

To je ujedno bila i prva upotreba hemijskog oružja u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. Praksa, opasna za širu javnost, koja ilustruje ekstremnu agresivnost Rusije i kršenje pravila.

Operacija protiv Crne Gore

Tajne službe engleski, francuski, švajcarski i njihovi partneri, posebno američki, uspjeli su identifikovati ovih petnaest agenata GRU-a od 2018. godine, nakon što su “ponovo sastavili” sva njihova putovanja.

Imena nekih službenika na ovoj listi već su objavljena kao rezultat novinarskih istraga. U jesen 2018. godine engleska istražna stranica Bellingcat i njen ruski partner The Insider otkrili su dvojicu autora pokušaja trovanja Novičokom: Aleksandra Michkinea, alias Aleksandra Petrov, i pukovnika Anatolija Tchepiga, aliasa Ruslana Bachirova. Sredinom februara Bellingcat je dao ime trećeg čovjeka, koordinatora operacije Salisbury, generala-Denisa Sergejeva, zvanog Sergej Fedotov, iz Ruske vojne diplomatske akademije.

Fedotov je primijećen i u Bugarskoj. 28. aprila 2015. godine, navodno je otišao sa namjerom da otruje Emiliana Gebreva, proizvođača oružja za kojeg je smatrano da je neprijateljski raspoložen za interese Kremlja u regiji.

Gebrev se srušio na prijemu u Sofiji. Njegov sin i visoki direktor njegove kompanije takođe su bili mete napada. Ipak, oni su preživjeli. Bugarsko javno tužilaštvo potvrdilo je sumnju da je “agent GRU-a” po imenu Fedotov u to vrijeme tri puta posjetio Bugarsku.

Krajem novembra 2019. godine, dok su nastavili svoj rad na neuspješnoj operaciji u Bugarskoj, Bellingcat, The Insider i njemački časopis Der Spiegel otkrili su pseudonim šestorice pripadnika jedinice 29155: Vladimira Popova, Nikolaja Koninikhina, Ivana Lebedeva, Danila Stepanov, Sergej Pavlov i Georgije Gorškov, koji su bili odgovorni za sigurnost i logistiku.

Te su medijske kuće takođe dokazale su da su agenti učestvovali u drugim misijama, posebno 2014. godine, tokom aneksije Krima i tokom kampanje destabilizacije Moldavije. Vladimir Popov, krajem 2016. godine sarađivao s još jednim agentom jedinice, Eduardom Chichmakovom, aliasom Eduardom Chirokovom, u operaciji protiv Crne Gore, jer je ta država namjeravala da postane član NATO saveza.

Zahtjev za uzajamnu pravnu pomoć

Prema istrazi Monda, jednog od tih agenata, Sergeja Pavlova, britanske obavještajne službe su, 2017. godine, primijetile i na njihovom tlu. On je takođe bio povezan s pokušajem trovanja Sergeja Skripala. To je bio  trio koji čine Aleksandar Petrov, Ruslan Baširov i Sergej Fedotov.

U slučaju Skripal, Francuska je bila predmet zahtjeva za uzajamnom pravnom pomoći od Velike Britanije da se pronađu dvije francuske porodice koje su boravile u hotelskoj sobi koja su tek napustila dvojicu ruskih agenata. Vlasti su htjele da budu sigurne da ostaci nervnog agensa u sobi nisu možda štetni za njihovo zdravlje. Ipak, francuske porodice nijesu imale nikakve posljedice.

Istrživanje Monda, koje su potvrdili obavještajni izvori, otkrilo je imena pet ostalih pripadnika Jedinice 29155, navedenih u petnaestak ubica GRU-a. Poznati po svojim jedinim pseudonimima su Aleksandar Kulaguine, Evgeny Larine, Timur Nuzirov, Naman Yusupov i Guennadi Chvets. Kao i ostali pripadnici ove jedinice, prošli su kroz Francusku i Gornju Savoju.

Fedotov, koordinator operacija Salisbury u 2018. i Sofija 2015., nalazi se u Parizu 12. novembra 2014. U Francuskoj ostaje do 1. decembra iste godine. U aprilu 2016. godine putuje između Londona i Lyona.

Novi podaci Monda, govore da 9. septembra 2017. u Pariz iz Moskve stižu Petrov i Baširov, dvojica agenata koji su učestvovali u akciji “Novitčok” u Salisbury. Oni će nakon dvije sedmice krenuti drugim putem. U međuvremenu su otišli u Gornju Savoju. Oni su boravili u Parizu, 25. oktobra 2017., a zatim se vratili u Gornju Savoju, prije nego što je 4. novembra iz Ženeve poletio avion za Moskvu. I dalje će obavljati slična putovanja u decembru 2017. i januaru 2018. godine.

Diskretno mjesto koje posjećuju Rusi

Francuzi, Britanci i Švajcarci do danas u Francuskoj nijesu pronašli opremu, oružja ili eventualne lokalne stanovnike kao saučesnike. Ipak su mogli identifikovati mjesta gdje su agenti boravili, pa čak i mjesta gdje su kupovali odjeću ili druge predmete.

Trgovci, koje su nekoliko puta posjećivali određeni agenti iz GRU-a, detaljno su provjereni, ali nijesu pronađeni dokazi.

Na kraju 2019. godine još uvijek ostaje “najvjerovatnija” hipoteza, koju je saopštio visoki francuski obavještajni zvaničnik , “Gornja Savoja je adnja baza za sve tajne operacije jedinice 29155 u Evropi”. To mjesto ima lagan pristup, granica sa Švajcarskom. Ta regija je diskretno mjesto koje posjećuju Rusi, poput grada poput Megeve.

Tokom boravka u Francuskoj, pripadnici jedinice 29155 ne bi imali kontakta s drugim ćelijama GRU-a, poput one koja je bila odgovorna za vojnu cyber špijunažu (jedinica 26165), čiji su pripadnici takođe prošli kroz Švajcarsku i Gornju -Savoju, i gradove Annemasse i Evian.

Francuska špijunaža istakla je uključenost ove druge jedinice GRU-a krajem 2016. i 2017. tokom operacija hakovanja računara usmjerenih protiv Švajcarske, gdje je sjedište Svjetske antidoping agenciji (WADA). Slično tome, agenti ubice GRU-a navodno su se suzdržali od bilo kakve komunikacije s ruskim špijunima koji su se bili pod diplomatskom zaštitom u konzulatima ili u ruskoj Ambasadi u Francuskoj.

Posljednji boravak u regiji u Alpima pripadnika jedinice 29155 sa liste petnaest ubica GRU-a bio je u septembru 2018., sedam mjeseci nakon afere Skripal. Francuski obavještajci kasnije ih više neće videti.

U isto vrijeme, imena nekih bila su, istina, objavljena u štampi. Najvažnije je to što su evropski nalozi za hapšenje izdati 2018. godine u kontekstu slučaja Skripal protiv Aleksandra Petrov, Ruslana Bashirov, Sergej Fedotov i Sergej Pavlov.

IzvorMond

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve