Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

London: Džulijan Asanž uhapšen po nalogu SAD (VIDEO)

Sud u Londonu proglasio ga je krivim zbog kršenja uslova kaucije

Osnivač Wikileaksa Džulijan Asanž je uhapšen. Policija je saopštila da je uhapsila Asanža nakon što ga je ambasador pozvao u ambasadu pošto mu je vlada Ekvadora ukinula azil.

Poster ispred ekvadorske ambasade, nakon što je Asanž uhapšen/AP/Matt Dunham

Objavljen snimak hapšenja

Na snimku se čuje kako Asanž, dok ga ubacuju u kombi, uzvikuje:

“Morate da se oduprete! Možete da se oduprete! Velika Britanija mora da se odupre!”.

Vidi se i kako nekoliko muškaraca drži Asanža i ugurava ga u kombi, dok on na sebi ima lisice, a u rukama drži neki predmet, koji izgleda kao knjiga. Zapravo, u pitanju je Gore Vidal i knjiga “Istorija nacionalne bezbjednosti države”, tačnije njegovi intervjui.

Uhapšen po američkom nalogu za izručenje

Nakon što je uhapšen u ambasadi Ekvadora u Londonu, osnivač WikiLeaksa Asanž proglašen je krivim na sudu za prekršaje zbog kršenja uslova kaucije, nepojavljivanja na sudu 2012. godine. Kraljevski sud, koji može da donosi kazne do 12 mjeseci, će odlučiti sa kojom kaznom će se Asanž suočiti jer nije poštovao uslove kaucije.

Asanž će 2. maja imati saslušanje putem video linka a sudija je takođe rekao da će o slučaju izručenja biti procesuiran 12. juna.

Asanž je na sudu za prekršaje u Londonu ranije rekao da se ne osjeća krivim zbog nepojavljivanja na sudu i kršenja uslova kaucije. Asanžeov advokat rekao je da je njegov klijent imao validan razlog zbog koje je prekršio te uslove, ali da osnivač Wikileaksa neće ponuditi dokaze za to. Sudija Snow rekao je da su ti argumenti sebični.

Britanska policija saopštila je da je Asanž dodatno uhapšen u ime vlasti Sjedinjenih Država na osnovu zahtjeva o izručenju.

Četrdesedtsedmogodišnji Assange uhapšen je na osnovu naloga koji je izdao sud za prekršaje u Westministeru 29. juna 2012. godine kada se Assange nije pojavio na sudu, navodi britanski Guardian.

WikiLeaks navodi da Assange nije “izašao iz ambasade”, već da je ambasador Ekvadora pozvao britansku policiju koja ga je potom uhapsila. Ekvador je Assangeu suspendovao i državljanstvo koje su mu dodijelili.

Američko Ministarstvo pravosuđa objavilo je zašto je uhapšen Asanž, odnosno za šta ga tačno terete i zašto su tražili nalog za njegovo izručenje.

“U optužnici se navodi da je u martu 2010. Asanž učestvovao u zavjeri s Čelsi Mening, bivšom obavještajnom analitičarkom u američkoj vojsci, kako bi joj pomogao u “razbijanju lozinki” na računarskim sistemima Ministarstva obrane SAD-a”, stoji u saopštenju Ministarstva pravosuđa.

Foto: EPA

U ambasadi od 2012. godine

Osnivač WikiLeaksa u ekvadorskoj ambasadi u Londonu nalazio se od 2012. godine.

Asanž se sklonio u ambasadu 2012. godine kako bi izbjegao hapšenje i izručenje u Švedsku gdje je optužen za silovanje.

Švedsko pravosuđe u međuvremenu je odbacilo prijavu, no britanske vlasti cijelo vrijeme napominju kako će uhapsiti Australijanca kada napusti ambasadu jer krši svoj uslovnu slobodu bježanjem.

Asanž je u više navrata kazao da strahuje od izručenja Sjedinjenim Državama gdje bi mogao biti optužen za objavu hakovanih vladinih dokumenata oko ratova u Avganistanu i Iraku.

Njegov odnos s ambasadom pogoršao se u posljednjih nekoliko godina, a Ekvador mu je prošle godine ukinuo internet.

Komentari nakon hapšenja Asanža

Iz Wikileaksa kažu da je Ekvador nezakonito ukinuo Asanžov politički azil.

Britanski ministar unutrašnjih poslova Sajid Javid o hapšenju se izjasnio na Twitteru.

“Sedam godina nakon što je ušao u ekvadorsku ambasadu mogu potvrditi da je Asanž u pritvoru”, napisao je zahvalivši Ekvadoru na saradnji. Sudiće mu se u Britaniji.

Ekvadorski predsjednik objavio je na Twitteru da je “Ekvador povukao status o azilu Džulijanu Asanžu nakon ponavljanih kršenja međunarodnih konvencija i dnevnih protokola. Moreno je takođe saopštio da je primio britansku garanciju da Asanž “neće biti izručen u zemlju u kojoj bi mogao dobiti smrtnu kaznu”, prenosi Reuters. To se, po svemu sudeći, odnosi na SAD, gdje je smrtna kazna legalna, ali i gdje bi Asanž mogao biti optužen za teška kaznena djela zbog curenja povjerljivih vojnih i državnih dokumenata.

Evropski transnacionalni pokret DiEM25 objavio je takođe na Twitteru da je hapšenje Asanža direktan napad na zviždače, i pozvao na potpisivanje peticije.

https://twitter.com/DiEM_25/status/1116280391885893632

I Edvard Snouden je izrazio podršku.

Asanž je pripremio video izjavu za javnost koja će biti objavljena na internetu kasnije tokom dana.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve