Utorak, 19 Marta, 2024
Rubrika:

Koliko novca će biti potrebno za obnovu Ukrajine poslije ruske invazije?

''Rekao sam cifru u iznosu od jednog biliona jer sam vidio brojke koje smatram potpuno nerealnim kada pogledam nivo uništenja u Ukrajini'', rekao je Hojer.

Ukrajini će možda biti potreban čak bilion eura (1.000.000.000.000 eura) spoljne pomoći da sanira štetu koja je izazvana invazijom Rusije, rekao je šef Evropske investicione banke Verner Hojer.

„Rekao sam cifru u iznosu od jednog biliona jer sam vidio brojke koje smatram potpuno nerealnim kada pogledam nivo uništenja u Ukrajini“, rekao je Hojer.

„Evropa će morati da igra najveću ulogu u naporima obnove“, rekao je on na brifingu za novinare u Frankfurtu, prenosi Blumberg.

Ruska invazija na Ukrajinu već je uništila infrastrukturu vrijednu milijarde dolara, blokirala izvoz iz ključnih crnomorskih luka i raselila je više od 12 miliona ljudi. Svjetska banka predviđa da će rat dovesti do smanjenje ukrajinske ekonomije za 45 odsto samo ove godine.

Međutim, rat još nije gotov.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski krajem aprila je istekao da je u njegovoj zemlji uništeno oko 1.500 obrazovnih objekata, 350 medicinskih ustanova, oko 2.400 kilometara puteva i 300 mostova.

“To nije samo statistika. Ovo je Marijupolj, Volnovaha, Oktirka, Černigov, Borodjanka – desetine i desetine naših gradova, naselja i sela”, rekao je Zelenski tada.

Pojedini stručnjaci u svemu vide i priliku za modernizaciju Ukrajine. Veliki dio infrastrukture ove države datira još iz vremena kada je bila dio Sovjetskog Saveza. Gradovi koji su uništeni treba da budu obnovljeni u skladu sa savremenimm standardima, kako bi Ukrajina bila manje ranjiva na ucjene Rusije koje će doći u budućnosti, ističu ekonomisti. Pored velikog broja stanova, treba obnoviti i mrežu javnog prevoza.

Ko će dati novac za obnovu?
Evropska komisija je predložila da se uspostavi međunarodna platforma “Obnova Ukrajine” koja bi omogućila zemljama da doniraju novac za plan rekonstrukcije “koji bi Ukrajina izradila i sprovodila, uz podršku administrativnih kapaciteta i tehničku pomoć EU”.

SAD i nekoliko drugih nacija objavile su da podržavaju sveobuhvatan plan za podršku i obnovu Ukrajine. Neke, sa druge strane, oklijevaju da se obavežu na to jer bi to značilo da guraju svoje građane u dugove. Američki Senat je u maju usvojio paket pomoći Ukrajini od 40 milijardi dolara, a ministarka finansija Dženet Jelen istakla je da će Ukrajini biti potrebna ogromna podrška i privatne investicije za obnovu i oporavak, slično obnovi u Evropi poslije 1945. godine.

Evropska investiciona banka bi mogla da igra centralnu ulogu u usmjeravanju novca iz EU u ratom razorenu zemlju. To je omiljeni kanal njemačke vlade za novac koji se očekuje da će teći iz bloka, izvijestio je Blumberg prošlog mjeseca.

Ono što bi za Ukrajinu bilo loše jeste, kada bi veći dio novca za njenu obnovu bio dat u vidu kredita. Pojedini stručnjaci ističu da zemlja koja je uništena ratom neće uskoro imati kapacitet da otplaćuje zajmove.

Zbog toga određeni ukrajinski zvaničnici smatraju da bi Rusija trebala da plati obnovu njihove zemlje. Iako je prijedlog kontroverzan, milijarde dolara vrijedna imovina ruskih oligarha i rezerve Ruske centralne banke vrijedne oko 300 milijardi dolara bi mogle da budu uzete za realizaciju ove ideje, pišu svjetski mediji.

“Ne mislim da američki, njemački ili bilo koji drugi poreski obveznici u svijetu treba da plaćaju ono što je Rusija uradila. Postoje alternativni načini da se Ukrajina obnovi, a to je da Rusija plati ono što je uradila”, rekao je Dmitro Kuleba, ukrajinski ministar spoljnih poslova.

Kao primjer, naveo je potez na koji se odlučila Kanada.

“Evropska komisija iznijela određene inicijative kako da stvori pravni okvir za to, a Kanada je donijela zakon koji dozvoljava ne samo zaplijenu imovine, već i njen transfer na projekte povezane za oporavak Ukrajine. Neka Rusija plati za to”, rekao je.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve