Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Izvještaj Stejt departmenta: Prigovori SPC

Vjerske zajednice nisu dužne da se registruju, ali to moraju učiniti da bi posjedovale imovinu i imale bankovne račune, navodi Stejt department i podsjeća da je SPC odbila da se registruje.

Američki Stejt department objavio je godišnji Izvještaj o vjerskim slobodama u svijetu 2020. Portal Aktuelno prenosi dio teksta koji je objavio Glas Amerike i dio izvještaja iz odjeljaka koji se bave vjerskim slobodama u Crnoj Gori.

U odeljku izvještaja posvećenog Crnoj Gori, Stejt department navodi da Ustav predviđa slobodu vjeroispovesti kao i pravo na promjenu religije. Utvrđuje da ne postoji državna religija i propisuje jednakost i slobodu za sve vjerske zajednice. Zakonom se zabranjuje vjerska diskriminacija i govor mržnje.

Izvještaj konstatuje da su vjerske grupe, posebno Srpska pravoslavna crkva (SPC), nastavile da tvrde da su zakoni koji uređuju njihov pravni status neadekvatni.

“SPC je organizovala masovne proteste širom zemlje i molitvene marševe protiv zakona o vjeri – i posebno njegovih imovinskih odredbi – koji su stupili na snagu u januaru. Novi zakon zahtjeva od vjerskih grupa da dostave dokaz o vlasništvu nad određenom vjerskom imovinom ili da izgube pravo na nju”, navodi se u izvještaju.

Vjerske zajednice nisu dužne da se registruju, ali to moraju učiniti da bi posjedovale imovinu i imale bankovne račune, navodi Stejt department i podsjeća da je SPC odbila da se registruje.

“Novoizabrani parlament usvojio je 29. decembra amandmane na zakon koji će ukloniti dokaze o vlasništvu imovine i izmjeniti zahtjev da se postojeće vjerske grupe registruju za sticanje pravnog statusa. Do kraja godine izmjena nije postala zakon. Vlasti su u više navrata hapsile i zadržavale sveštenstvo SPC zbog, kako su rekli, kršenja ograničenja uvedenih zbog javnog zdravlja i Kovida 19. Vjerske grupe nastavile su da osporavaju vladino vlasništvo nad vjerskim dobrima i prenos vlasništva nad grobljem na opštine ili druge entitete. SPC je osporila prenose imovine za koje je rekla da ih posjeduju opštinske vlasti Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi (MPC) i privatnim licima. SPC i MPC nastavile su da osporavaju vlasništvo nad 750 pravoslavnih lokacija”, navodi se u izvještaju.

Navodi se i primjer učiteljice iz javne škole u Baru koja je naširoko osuđena i otpuštena zbog poziva učenicima da učestvuju u molitvi u crkvi SPC, te da SPC tvrdi da je Ministarstvo unutrašnjih poslova nastavilo da “uskraćuje vize” njenom sveštenstvu.

U izvještaju se konstatuje da su nakon parlamentarnih izbora u avgustu, zabilježeni slučajevi nasilja nad vjerskim grupama i njihovim članovima, uključujući pucnjavu u domu člana Islamske zajednice Crne Gore (IZCG), razbijanje prozora na objektima IZCG i prijeteće poruke i djela zastrašivanja usmjerena na Bošnjake i druge muslimane u Pljevljima i drugim gradovima sa vjerski raznolikim stanovništvom.

Vjerski i politički lideri širom spektra osudili su napade i uputili izjave podrške napadnutima. Nakon kritike zbog sporog napretka u istrazi slučajeva, policija je uhapsila tri osumnjičena za pisanje antibošnjačkih grafita u napadima na Pljevlja 30. oktobra, navodi Stejt dipartment.

Konstatuje se i da su ambasador SAD i drugi zvaničnici ambasade razgovarali  o zakonu o vjeri i odnosima između verskih grupa i vlade da su se u komunikaciji sa predsjednikom i drugim vladinim i lokalnim zvaničnicima, kao i sa predsetavnicia vjerskih zajednica, zalagali za vjersku toleranciju.

“Nakon napada na muslimansku zajednicu nakon parlamentarnih izbora u avgustu, ambasadorka se sastala sa šefom Islamske zajednice Crne Gore da izrazi svoju zabrinutost i podršku”, zaključuje se u pregledu izvještaja.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
gagi
14.05.2021-19:56 19:56

A ko ce ka prasad iz SPC,sve u dzep i trk kod balonje Vucica,no prasad su gospoda za SPC popove.