Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

I INDIJA KUPUJE RAFALEE OD FRANCUZA: Izbio korupcijski skandal, istražuju i Macrona

Macron i hrvatski premijer Andrej Plenković potpisali su juče u Zagrebu ugovor o kupoprodaji 12 polovnih višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron doputovao je u srijedu veče u prvi službenu posjetu nekog šefa francuske države Hrvatskoj.

Macron i hrvatski premijer Andrej Plenković potpisali su juče u Zagrebu ugovor o kupoprodaji 12 polovnih višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

S obzirom na skandal zbog kojeg je propala hrvatska nabavka američkih lovaca F-16 od Izraela početkom 2019. godine te na povećanje cijene Rafalea s 999 miliona na 1.1 milijardu eura, što Ministarstvo odbrane RH objašnjava obračunavanjem PDV-a koji će državni budžet očito uplatiti sam sebi, zanimljivo je podsjetiti na aferu oko nedavne indijske kupoprodaje Rafalea, koja se još istražuje i u kojoj se spominje i jučerašnji Plenkovićev gost, piše Index.hr.

Istraga pokrenuta zbog ugovora Francuske i Indije vrijednog više milijardi eura

U julu ove godine pokrenuta je službena istraga oko više milijardi eura vrijednog ugovora između Francuske i Indije, za koji se već duže vrijeme smatra da je opterećen korupcijom, favorizovanjem i uplitanjem visokih zvaničnika dviju zemalja. Indijsko ministarstvo odbrane je 2016. godine sklopilo ugovor s francuskim Dassault Aviationom o kupovini 36 višenamjenskih lovaca za 7.87 milijardi eura, a u okviru većeg MMRCA konkursa za nabavku 126 višenamjenskih aviona za Indijsko ratno vazduhoplovstvo (IAF), prenio je tada turski TRT World.

U julu 2018. godine indijski Vrhovni sud je potvrdio dogovor o kupoprodaji Rafalea, navodeći kako nisu pronađene nepravilnosti ili korupcija. Konačna i pravosnažna presuda, kojom su odbijeni svi zahtjevi za reviziju, datira od 14. novembra 2019. godine. Međutim, sada je u Francuskoj pokrenuta nezavisna istraga zbog sumnji u korupciju i favorizovanje, a 14. juna javni finansijski tužitelj imenovao je i sudiju koji će voditi istragu.

Na meti istražitelja i sam Macron

Sudija će istraživati visoka francuska državna tijela uključena u odobravanje ugovora i preispitivati postupke bivšeg francuskog predsjednika Francoisa Hollandea, koji je bio na dužnosti kada je ugovor potpisan, sadašnjeg francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, koji je u to vrijeme bio ministar ekonomije i finansija, te tadašnjeg ministra odbrane Jean-Yvesa Le Driana, koji je sada Macronov ministar vanjskih poslova.

Istraga u Francuskoj pokrenuta je nakon niza medijskih izvještaja početkom 2021. godine u kojima se osim mogućih finansijskih malverzacija otkriva i uloga posrednika po imenu Sushen Gupta, koji je u Indiji pod istragom zbog povezanosti s drugim ugovorom o kupovini naoružanja. Navodno su Dassault Aviation i Thales, kompanija za odbrambenu elektroniku, Gupti platili nekoliko miliona eura tajnih provizija na offshore račune kako bi uticali na dogovor oko Rafalea.

U svojim istragama o finansijskim tokovima, indijska uprava za borbu protiv pranja novca (ED) otkrila je da je Gupta primio novac kako bi uticao na ishod odbrambenih ugovora poput kupovine Rafalea. Te su isplate bile odvojene od dodatnih milion eura “poklona” Dassaulta indijskoj kompaniji za izradu 50 replika Rafalea, modela čije postojanje Dassault nije uspio dokazati tokom revizije od strane francuske agencije za borbu protiv korupcije (AFA).

Pomenuta indijska kompanija, Defsys Solutions, jedna je od Dassaultovih kooperanata u Indiji i povezana je s Guptom, koji je fakturu poslao u roku od šest mjeseci od potpisivanja ugovora 2016. godine. U martu 2019. godine ED je uhapsio Guptu zbog prevare u aferi Choppergate, koja se temeljila na indijskom ugovoru vrijednom 550 miliona eura za kupoprodaju helikoptera od  italijansko-britanske kompanije AgustaWestland. Uprkos tome što je bio svjestan otkrića vezanih za Rafalee, ED je odlučio da neće istraživati dalje. Kao ni francuski finansijski tužilac u to vrijeme.

Francuska antikorupcijska organizacija podnijela pritužbu pariškom sudu

To što je ED imao informacije o navodnim koruptivnim radnjama vezanim za Rafalee posebno je relevantno u svjetlu izvještaja indijskih medija iz 2019. godine, koji su otkrili da su standardne antikorupcijske klauzule vezane za nabavku, koje kažnjavaju kompanije za angažovanje agenata ili posrednika, odbačene od strane vlade po Dassaultovom zahtjevu prije nego što je sporazum finalizovan.

Nakon otkrića francuskih medija u aprilu, francuska antikorupcijska nevladina organizacija Sherpa podnijela je pritužbu pariškom sudu navodeći da je dogovor opterećen korupcijom, pranjem novca, prodajom uticaja, favorizovanjem i neopravdanim oslobađanjem od poreza. Sherpina pritužba pokrenula je kancelariju finansijskog tužioca da sudiji naloži istragu navodnih prestupa.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve