Grčke vlasti krenule su skupljati stotine hiljada uginulih riba koje su ove sedmice preplavile grad Volos. Prošle godine su grčku regiju Tesaliju pogodile velike poplave u kojima su mnoge ribe završile izvan jezera i rijeka te su “gurnute” prema moru.
Nakon što su leševi riba prekrile luku, raširio se smrad koji je uznemirio stanovništvo i vlasti. “Prostiru se kilometrima”, rekao je član gradskog savjeta Stelios Limnios.
Uginula riba formirala je neku vrstu prekrivača na površini mora, a lokalne vlasti su požurile da je uklone dok njen neprijatni miris ne doprije do restorana i hotela, prenio je Rojters.
Ribarski brodovi nastoje da mrežama pokupe ribu koju zatim tovare na kamione. Više od 40 tona ribe sakupljeno je u posljednja 24 sata, saopštile su vlasti.
Gradonačelnik Volosa Akileas Beos okrivio je na pres konferenciji vladu što se nije pozabavila problemom dok nije stigao do tog grada.
On je ukazao da riba koja truli može izazvati ekološku katastrofu po druge vrste u toj oblasti. Stručnjaci su naveli da je čitav problem nastao zbog rekordnih poplava prošle godine koje su pogodile Tesalijsku niziju, kao i rijeke i jezera dalje na sjeveru. Tada je riba izbačena iz slatkovodnih staništa, a trebalo je postaviti mrežu na ušće reke koja se uliva u Volos, naveli su eksperti.
Kada je riba stigla do mora, najvjerovatnije je uginula zbog slane vode.
“Oni nisu uradili ono što je očigledno bilo potrebno, a to je da postave zaštitnu mrežu”, kazao je gradonačelnik Beos govoreći o vladinim službama.
Ministarstvo ekologije se nije oglasilo povodom ovih navoda, a lokalni tužioci su naredili istragu.
Najnovija ekološka katastrofa predstavlja posljedicu ekstremnih vremenskih prilika u Grčkoj, koje naučnici povezuju sa klimatskim promjenama, uključujući porast temperatura i ogromne količine kiše što izaziva šumske požare i poplave.