Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Francuska i Njemačka pozivaju na veće ujedinjenje Evropske unije

Pariz i Berlin koji se smatraju centrom ujedinjenja kontinenta nakon Drugog svjetskog rata rekli su da je ‘Konferencija o budućnosti Evrope’ neophodna kako bi EU postala ‘više ujedinjena i suverenija’ u nizu izazova sa kojima se suočava

Francuska i Njemačka sklonile su sa strane svoje bilateralne tenzije kako bi pozvali na preustroj Evropske unije koja je u posljednjoj deceniji pogođena dužničkom krizom u eurozoni, prilivom izbjeglica i migranata te porastom euroskeptičnog populizma i izlaska Velike Britanije, piše Rojters.

Makron i Merkel (Foto: REUTERS/Pool)

Pojedini lideri Evropske unije strahuju da bi regionalni i politički raskoraci mogli rastaviti projekat za kojeg smatraju da donosi mir i prosperitet kontinentu, uključujući i zemlje istočne Evrope nakon raspada Sovjetskog bloka.

Pariz i Berlin koji se smatraju centrom ujedinjenja kontinenta nakon Drugog svjetskog rata rekli su da je ‘Konferencija o budućnosti Evrope’ neophodna kako bi EU postala ‘više ujedinjena i suverenija’ u nizu izazova sa kojima se suočava.

Oni uključuju ulogu Evrope u svijetu te njenu sigurnost, rekli su u dokumentu koji dolazi uslijed sve veće zabrinutosti da je Evropa loše opremljena za suočavanje sa novim sigurnosnim i ekonomskim izazovima, posebno onih koji dolaze iz Kine.

Francusko-njemački dokument na dvije stranice takođe navodi da ostala područja u kojima bi Evropa trebala biti više ujedinjena uključuju bliske susjede, digitalizaciju, klimatske promjene, migracije, borbu protiv nejednakosti ‘socijalnu tržišnu ekonomiju’ i vladavinu prava.

U njemu je takođe rečeno da bi trebalo razmotriti reforme koje bi između ostalog uključivale promovisanje demokratije i funkcionisanje bloka u kojem će se nakon očekivanog izlaska Velike Britanije 31. januara, nalaziti dvadeset i sedam zemalja.

Diplomate smatraju da je dokument šalje poruku uoči samita EU 12. i 13. decembra da zemlje članice moraju biti usko uključene u razmišljanje o budućnosti Evrope.

Nova Evropska komisija, izvršna uprava EU, koja 1. decembra započinje svoj petogodišnji mandat, već je predložila održavanje konferencije 2020-2022.

Ideja iza zajedničkog prijedloga o budućnosti Evrope jeste da se pokaže da saradnja između Francuske i Njemačke nije mrtva, rekao je francuski diplomatski izvor za Rojters. Ove dvije zemlje nalaze se u fokusu u zadnje vrijeme jer su planovi za reformu francuskog predsjednika Emanuela Makrona često nailazili na otpor opreznije njemačke kancelarke Angele Merkel.

IzvorRSE

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve