Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Fijasko vječitih vladara Bavarske – Merkel u problemu

Negdje drugde i za nekog drugog bi rezultat od 37,2 odsto bio odličan. Ali za CSU u Bavarskoj to je istorijski sunovrat. Zeleni su postali druga snaga, spekuliše se da će ući u vladu. U parlamentu pet ili šest partija.

Obojici se ljuljaju fotelje: šef CSU Zehofer i bavarski premijer Zeder

Samo dva puta u posleratnoj istoriji Hrišćansko-socijalna unija (CSU) je morala da deli vlast u Bavarskoj sa nekim koalicionim partnerom, a taj scenario se sada ponavlja. Sa 37,2 odsto glasova – čak 10,5 odsto manje nego 2013. – CSU je dobio strašnu packu od birača u najbogatijoj nemačkoj pokrajini.

U parlament ulaze još Zeleni (17,5 odsto), Slobodni birači (11,6), Alternativa za Nemačku (10,2), Socijaldemokrate (9,7) i Liberali (5,1). Radi se i dalje o preliminarnim rezultatima, ali teško da će se oni značajno menjati. Levica je sa 3,2 odsto ostala daleko ispod crte.

Zehofer i Zeder – ko odlazi?

Analitičari kao razlog posrnuća večitih vladara konzervativne Bavarske navode pre svega ogorčenu unutarstranačku borbu tokom koje je dugogodišnji šef partije Horst Zehofer morao da prepusti mesto pokrajinskog premijera mlađem i popularnijem Markusu Zederu.

Zehofer se evakuisao u Saveznu vladu na mesto ministra unutrašnjih poslova, odakle je nastavio svoje čarke sa Zederom. „Na putu dovde nisam video nijedan plakat na kojem sam ja“, rekao je on za DW pred izbore. U prevodu – ako je neko kriv za fijasko, onda Zeder koji vodi pokrajinu od početka godine.

No već se špekuliše da će upravo Zehofer, upleten u stalni rat sa kancelarkom Angelom Merkel u Berlinu, morati da pokupi prnje i ode u političku penziju. Taj scenario bi podrazumevao da CSU delegira drugog ministra savezne policije, pa je pitanje kako će to uticati na Vladu Angele Merkel. No kao partijski šef, Zehofer i dalje ima dovoljno aduta da prvo obori rivala Zedera.

Kancelarkina stranka Hrišćansko-demokratska unija ne nastupa na izborima u Bavarskoj – tu postoji samo sestrinska CSU. Iako su dve partije vezane koalicijom koja nikada nije do sada nije raskidana, to su potpuno odvojene partije koje su tokom vladavine Angele Merkel često bile u klinču.

Razočarani bavarski konzervativci

Na izborni dan je 81 odsto glasača reklo da je svađa dvojih sestrinskih stranaka uticala na rejting CSU, dok je 49 odsto reklo da je CSU preuzeo sadržaje desničarske Alternative za Nemačku (AfD).

Očito se za CSU nije isplatila konfrontacija prema izbegličkoj politici Angele Merkel i insistiranje na ograničenju migracije te uspostavljanju takozvanih tranzitnih centara iz kojih bi potražioci azila, ako treba, bili brzo proterani. Premda su i Zehofer iz Berlina i Zeder iz Minhena igrali baš na tu kartu, tokom izbornog dana je svega trećina birača CSU rekla da im je ta tema bila veoma važna kod izbora. Kod AfD je taj procenat čak 78 odsto.

„Naravno da danas nije lak dan za CSU“, rekao je premijer Markus Zeder. „Međutim jasno je takođe da je CSU ne samo najjača partija, već je dobio jasan mandat da vlada.“

Koalicija sa Zelenima?

Za razliku od pokrajina prevashodno na istoku Nemačke, u Bavarskoj kajmak koji se skupio nakon slobodnog pada CSU i Socijaldemokratske partije Nemačke (SPD) nije pokupila desničarska Alternativa za Nemačku već Zeleni. Ovoj stranci, koja i u anketama na saveznom nivou sve češće dobacuje do drugog mesta, neki već proriču da će umesto SPD biti nova velika stranka levog centra.

Uspon Zelenih delom je zasluga omaški drugih, a delom jačanjem takozvanog realnog krila unutar partije koje forsira manje ideala, a više praktične politike za veći broj birača. To krilo već dugo koketira sa mogućnošću da sa strankama hrišćanske unije načini koaliciju na saveznom nivou i Bavarska je prilika da se oprobaju u razgovorima sa CSU, tvrđom od dve sestrinske stranke.

Prema anketama su birači Zelenih ipak u fokusu imali tipične teme ove stranke. Čak 73 odsto je reklo da je za njihov glas bila važna zaštita klime i životne sredine, a još su izdvojili zaštitu prirode (68), socijalnu pravdu (60) i stvaranje priuštivog stambenog prostora (58).

Ukoliko se potvrde trenutne prognoze i raspored mandata CSU teoretski može da pregovara i sa Slobodnim biračima što je verovatno nezgodno jer i ta stranka ima regionalni karakter i jaka je samo u Bavarskoj. „Oni moraju nama da se jave, ja nikog neću zvati“, rekao je prvi kandidat ove stranke Hubert Ajvanger samouvereno nakon izbora.

Teoretski je, ako rezultat ne bude odskakao od prognoza, moguća i koalicija sa Socijaldemokratama. Koalicija bez CSU nije ni matematički moguća osim ako u nju ne bude uključena Alternativa za Nemačku – a sa njima svi odbijaju saradnju.

izvor dw.com

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve