Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Evropska komisija i Fon der Lajen na udaru kritika zbog ograničenja izvoza vakcina

Zbog odluke da iskoristi vanredne mjere po sporazumu o Bregzitu za blokadu isporuka COVID-19 vakcina u Veliku Britaniju preko irske granice, EU se našla pod oštrim kritikama iz Velike Britanije, Irske i Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), piše Njujok tajms, ukazujući da su Evropska komisija i njena predsjednica već pod pritiskom zbog spore distribucije vakcina, posebno u poređenju sa SAD i Velikom Britanijom

Usred nezadovoljstva sporom imunizacijom stanovništva u Evropskoj uniji (EU) na koronavirus, Evropska komisija i njena šefica Ursula fon der Lajen (von der Leyen) suočili su se i sa snažnim kritikama zbog ograničenje izvoza vakcina, a posebno zbog u međuvremenu napuštenog plana za suspenziju dogovora o Bregzitu u vezi sa Sjevernom Irskom kojim bi se onemogućile isporuke doza u Veliku Britaniju, pišu svjetski mediji.

Ponižavajući zaokret

Zbog odluke da iskoristi vanredne mjere po sporazumu o Bregzitu za blokadu isporuka COVID-19 vakcina u Veliku Britaniju preko irske granice, EU se našla pod oštrim kritikama iz Velike Britanije, Irske i Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), piše Njujok tajms (The New York Times), ukazujući da su Evropska komisija i njena predsjednica već pod pritiskom zbog spore distribucije vakcina, posebno u poređenju sa SAD i Velikom Britanijom.

EU je rano u subotu, 30. januara, kako piše američki list, napravila “nagli i ponižavajući zaokret” odustajući od ograničenja izvoza vakcina u Veliku Britaniju preko Sjeverne Irske.

Drama u Briselu se odvijala kako su se raspadali planovi EU da do ljeta vakciniše 70 odsto stanovništva. Već spora u naručivanju i isporučivanju vakcina, EU je doživjela razoran udarac kada je Astrazeneka (AstraZeneca) najavila da će smanjiti isporuke vakcina zbog problema u proizvodnji.

Pokretanje vanrednih mjera po sporazumu o Bregzitu tako brzo pošto je Velika Britanija izašla krajem 2020. čini se da dovodi u pitanje iskrenost EU u sprovođenju dogovora o Irskoj, što je bila jedna od najvećih prepreka za postizanje dogovora, ocjenjuje list, dodajući da su fon der Lajen i Komisija brzo odustali, insistirajući da je napravljena greška i da sporazum o Bregzitu, koji jamči da neće biti novih graničnih provjera između Irske i Sjeverne Irske, neće biti ugrožen.

EU i dalje namjerava da spriječi izvoz vakcina u zemlje van Unije, ali bez uključivanja Sjeverne Irske, navodi Njujork tajms, dodajući da se kritikama EU zbog kontrole izvoza vakcina pridružila SZO koja je navela da takve mjere rizikuju produženje pandemije. Generalni direktor organizacije Tedros Adhanom Gebrejesus rekao je u petak da bi “nacionalizam vakcina” mogao dovesti do “dužeg oporavka”.

‘Fijasko’ u Sjevernoj Irskoj kao simptom

Evropska komisija je zbog “fijaska” sa suspenzijom dijela Bregzit dogovora o Sjevernoj Irskoj i pod pritiskom iz same EU, ukazuje BBC, dodajući da se od insajdera u EU mogu čuti riječi poput “loša procjena”, “loše upravljanje”, “nesmotrenost”, ali i daleko snažnije riječi.

Predstavnici članica s kojima je razgovarao BBC kažu da su bili zatečeni potezom Evropske komisije, a što je još gore s obzirom na ogromnu osjetljivost sjevernoirskog poglavlja sporazuma o Bregzitu, ni Irska nije bila konsultovana pa čak ni obaviještena o namjeri Komisije. BBC ističe da je EU držala lekcije Londonu o značaju mira u Sjevernoj Irskoj, ali da je u petak ostavila utisak da se te zabrinutosti mogu odbaciti u trenutku.

“Kako sada izgledamo? To je bila katastrofa. To ide na ruku onima koji mrze EU i protivnicima dogovora o Bregzitu u Velikoj Britaniji”, rekao je za BBC predstavnik istaknute članice Unije.

Ipak, “fijasko u Sjevernoj Irskoj” nema istaknuto mjesto u medijima u EU, ukazuje britanski servis i ističe da su političari iz EU sve više iznervirani, kako djeluje, nesposobnošću na najvišim nivoima Komisije – haos prošle nedjelje oko dijela Bregzit dogovora o Sjevernoj Irskoj opisuje se kao “simptom” lošeg vođenja šireg programa vakcinisanja.

Pored gnijeva širom EU usmjerenog na farmaceutske kompanije, a posebno na Astrazeneku, zbog odlaganja isporuka vakcina, vlade članica Unije – kada vide koliko su u vakcinisanju napredovali Velika Britanija i SAD – krivicu svaljuju na fon der Lajen, dok, ističe BBC, neki u EU privatno kažu da bi mogla biti pod pritiskom da podnese ostavku.

EU kao SSSR

Centralizovani pristup Evropske komisije trebalo je da podvuče evropsku solidarnost, ali je imao suprotan efekat, ističe urednik ekonomije u Gardijanu (The Guardian) Leri Eliot (Larry Eliott) uz ocjenu da je EU napravila opštu papazjaniju u nabavci vakcina zbog čega su centri za imunizaciju ostali bez zaliha, dok traje potraga za žrtvenim jarcima.

Protekcionističkim planom za zabranu izvoza vakcina i sada napuštenim planom zatvaranja granice između Sjeverne Irske i Irske, EU je pokazala da je nesposobna, što nikakva nasilnička taktika ne može da sakrije, navodi se u tekstu i ukazuje da je u Velikoj Britaniji vakcinisano oko 12 odsto ljudi naspram dva odsto u EU.

Njemački list Cajt (Die Zeit) je rezimirao je gnijev jednostavnom izjavom “Najbolja reklama za Bregzit”, što je popriličan zaokret od opisa Velike Britanije kao “ostrva kuge” prije nekoliko nedjelja, ali je i razumljivo, ističe Eliot, s obzirom na način na koji je Evropska komisija stvorila neku vrstu centralizovanog plana koja miriše na Sovjetski Savezu u njegovim posljednjim godinama, sve do aparatčika koji jure menadžere fabrika koje bi okrivili za fijasko koji su sami napravili.

To se, ipak, nije očekivalo, navodi urednik ekonomije u Gardijanu, ukazujući i da je u samom tom listu iznošene kritike britanske vlade zbog odluke da ne učestvuje u kolektivnom planu EU za nabavku vakcina, dok se pretpostavljalo da će Brisel moći da sklopi bolje poslove kupovinom vakcina na veliko. Međutim, zapravo nije bila važna cijena već brzina i širina ponude.

Britanski pristup je bio da se rano potpišu ugovori s više farmaceutskih kompanija u nadi da će neke od njih imati efikasne vakcine, ukazuje Eliot, dodajući da bi to bila opcija i drugih evropskih zemalja da su bile prepuštene same sebi, ali da su se članice EU oslonile na Brisel u kolektivnom poduhvatu koji je odložio naručivanje vakcine od Astrazeneke za tri mjeseca.

EU je vakcine Fajzer-Biontek (Pfizer-BioNTech) naručila tek jesenas, a još kasnije od Moderne. Prošle nedjelje kompanija Novavaks (Novavax) je saopštila da ima efikasnu vakcinu za COVID-19 – Velika Britanija je naručila 60 miliona doza, a EU nijednu.

Globalne kritike

EU se suočava sa globalnim kritikama zbog ograničavanja izvoza vakcina, piše Fajnenšl tajms (The Financial Times), ukazujući da su Kanada i Japan izrazili zabrinutost zbog novih pravila Brisela koja nalažu da proizvođači dobiju dozvolu prije nego što vakcine za COVID-19 isporuče u zemlje izvan Unije.

Kontrole izvoza su odgovor na neuspjeh Astrazeneke da ispuni svoj plan isporuka vakcina u EU, za šta ta kompanija insistira da nije obavezujući. Ograničenje je, kako biše britanski list, uvedeno u nedjelji u kojoj je raslo nezadovoljstvo u evropskim prijestonicama i na najvišim nivoima Komisije zbog posrnule distribucije vakcina. I Fajzer i Moderna su nedavno smanjile isporuke u EU.

U mjere ograničenja izvoza EU nisu uključene evropske zemlje van Unije, kao i države širom Bliskog Istoka i sjeverne Afrike i 92 države s niskim i nižim srednjim dohotkom. Iz mjera nisu izuzete bogate zemlje poput Velike Britanije, Japana, SAD, Južne Koreje, Kanade, Singapura, Australije, Novog Zelanda i zalivskih država, kao i mnoge države sa srednjim prihodima, uključujući Brazil, Meksiko, Južnu Afriku i Tursku.

Evropska komisija je naručila do 2,3 milijarde doza vakcina, što je preko dva puta više od potrebnih za 446 miliona stanovnika. Fon der Lajen je sugerisala da će EU podijeliti vakcine koje joj ne budu potrebne, dok je zvaničnik EU insistirao da će veliki broj izvoza vakcina na kraju biti izuzet iz mehanizma, imajući u vidu dogovore drugih zemalja s proizvođačima.

Kanadska ministarka trgovine Mari Ng (Mary Ng) u razgovoru s komesarom EU za trgovinu Valdisom Dombrovskisom naglasila je da je od ključnog značaja da lanci isporuka zdravstvenih i medicinskih proizvoda ostanu otvoreni, dok je japanski ministar zadužen za pandemiju Taro Kono rekao da je zabrinut da bi EU mogla pokušati da blokira izvoz vakcina i upozorio na nacionalizam zbog vakcina.

Južnokorejska ministarka spoljnih poslova Kang Kjung-hva postavila je pitanje zašto neke vlade nastoje da obezbede zalihe vakcina koje daleko nadmašuju potrebe svog stanovništva, upozoravajući da bi to moglo podstaći “globalno nejedinstvo”.

IzvorRSE

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve