Evropski parlament ukazao je na pogoršanje situacije u Poljskoj i Mađarskoj po pitanju poštovanja vrijednosti pravne države, i izrazio žaljenje što nije dovoljno povezan sa razmatranjem te teme u Evropskoj komisiji u Briselu.
Evroposlanici u Strazburu usvojili su sa 446 glasova za, 178 protiv i 41 uzdržanim tekst u kome izražavaju žaljenje što saslušanja još nijesu donijela značajan napredak u te dvije zemlje članice kada je riječ o ispravljanju očiglednih rizika za teška kršenja vrijednosti pravne države (kao što su nezavisno sudstvo, sloboda izražavanja, borba protiv korupcije, prava manjina).
Evropski parlament je u septembru 2018. aktivirao protiv Mađarske premijera Viktora Orbana kaznenu proceduru zbog kršenja demokratskih vrijednosti Evropske unije po Članu sedam osnovnog Ugovora EU po kojoj bi zemlja mogla da ostane bez prava glasa u Uniji. Ta ista procedura je pokrenuta u decembru 2017. protiv Poljske, ovog puta na inicijativu Evropske komisije.
Procedura po članu sedam protiv Mađarske i Poljske je u preliminarnoj fazi sa održavanjem saslušanja iza zatvorenih vrata pred drugim zemljama članicama, koja, po ocijeni Evropskog paralmenta, “nijesu organizovana na redovan, strukturisan i otvoren” način.
Prilikom posljednjeg zabilježenog saslušanja u decembru mađarska vlada suprotstavila se EU i označila proceduru kao farsu i lov na vještice.
Druga faza koja bi mogla da dovede do ukidanja prava glasa neke zemlje članice, zahtjeva da je sve druge zemlje jednoglasno usvoje, što je malo vjerovatno da se dogodi pošto su Budimpešta i Varšava najavile da će se ujediniti da spriječe moguće sankcije.
Venecijanska komisija Savjeta Evrope, panevropska organizacija za odbranu ljudskih prava, ocijenila je da bi sporni nacrt zakona u Poljskoj, koji omogućuje kažnjavanje sudija, mogao još više da smanji nezavisnost sudstva u zemlji.