Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Dan “D”- istorijski događaj kojeg se različito sjećamo

Kada sile pobjednice obilježavaju Dan D, gotovo je prirodno da u tome učestvuju i visoki predstavnici Njemačke

Kada sile pobjednice obilježavaju Dan D, gotovo je prirodno da u tome učestvuju i visoki predstavnici Njemačke. Tako je bilo i danas. Ipak, među saveznicima postoje različite percepcije o toj istorijskoj bici.

foto: Reuters

Prvi njemački kancelar koji prisustvovao manifestaciji obilježavanja  Dana “D” bio je Gerhard Šreder 2004. Bilo je to 60 godina nakon što su savezničke trupe, uz ogromne gubitke, osvojile taj strateški važan punkt i sa svoje strane krenule u oslobađanje kontinenta od njemačkog nacionalsocijalizma. Deset godina kasnije i Angela Merkel je bila na komemoraciji, a prisustvoala je i ovogodišnjoj, 75. godišnjici – ovoga puta ne u Normandiji, već u Portsmutu u Velikoj Britaniji, odakle su savezničke trupe 5. juna počele operaciju.

Kada sile pobjednice obilježavaju poslednju prekretnicu u Drugom svjetskom ratu, gotovo je prirodno da u tome učestvuju visoki predstavnici Njemačke. „Zato za Dan „D“, početak kraja nacističkog režima, u osnovi važi isto ono što važi i za 8. maj 1945. kada je Njemačka kapitulirala. To je Dan oslobođenja“, rekao je 1985, na četrdesetu godišnjicu od okončanja rata, tadašnji njemački predsjednik Rihard fon Vajceker.

Malo ko bi se tome danas usprotivio, pa i u Njemačkoj. Tako misli njemački istoričar Gerd Krumajh: „Pitanje da li smo oslobođeni ili poraženi nestalo je u smeću istorije“. Uprkos tome što istorijski značaj ta dva datuma nije sporan, ne bi trebalo izgubiti iz vida da se oni različito obilježavaju i da im se pridaje različit značaj – u Njemačkoj, Francuskoj, u Evropi i s one strane Atlantika.

Legende o operaciji „Overlord“

Čak se ni saveznici ne slažu oko tumačenja operacije u Normandiji koja je imala tajni vojni kod Overlord, i čiji je cilj bio da nacističku Nemačku uvuče u rat na dva fronta. U SAD se Dan „D“ shvata kao čisto američki herojski podvig, napisao je za Njujorker američki esejista Adam Gopnik povodom 70. godišnjice iskrcavanja u Normandiji.

Kanađani na plaži Jono, Normandija

Gopnik piše da u američkim filmovima vojnici drugih nacija – ako ih uopšte ima – imaju sporedne uloge: Britanci su nekako uvijek na pogrešnom mjestu, Francuzi su dobri za malo lokalnog folklora ili pokoju ljubavnu scenu, dok se Kanađani i ne pojavljuju. Međutim, čak ni Gopnik ne pominje Poljake, Novozelanđane i druge koji su takođe učestvovali u bici za Normandiju.

Takva percepcija bitke prevladava čak i u Njemačkoj, između ostalog baš zbog holivudskih filmova, piše britanski istoričar Džejms Holand. On međutim ukazuje da je to jasno bila akcija saveznika. I još dodaje: ako je iko tu preuzeo vođstvo, to su onda bili Britanci.

Holand tvrdi: „Ako izuzmemo vrhovnog komandanta američkih trupa Dvajta Ajzenhauera, glavni štab se sastojao od Britanaca. Tri četvrtine ratnih brodova i čamaca za iskrcavanje dala je Kraljevska mornarica, a Kraljevsko vazduhoplovstvo dvije trećine aviona koji su učestvovali u operaciji. I broj žrtava je približno isti – uprkos velikim američkim gubicima tokom iskrcavanja na plažu Omaha. Zapravo, britanski i američki vojnici su osvojili po dva dijela te dugačke plaže, a Kanađani su zauzeli peti. Tog 6. juna. 1944. život je izgubilo oko 4.400 savezničkih vojnika.

De Gol nije želio da slavi Dan „D“

Francuski veterani koji su učestvovali u bici u Normandiji, dugo su čekali na priznanje, mada je njihov komandant Filip Kifer još 1945. dobio Legiju časti. Međutim, tek je 1984. godine 177 njegovih drugova dobilo spomenik i to tokom vladavine predsjednika Fransoa Miterana.

Američki vojnici na plažama Omaha

Prvom posleratnom francuskom predsjedniku, generalu Šarlu de Golu, operacija „Overlord“ je cijelog života bila trn u oku. U vrijeme njenog planiranja, on je bio u Londonu i borio se da se njegov komitet „Slobodna Francuska“ prizna kao jedina legitimna vlada u Francuskoj. Većina država je tada međutim priznavala takozvani Višijev režim, koji je sa Hitlerovom Njemačkom dogovorio primirje i koji je De Gola, zbog veleizdaje, u odsustvu osudio na smrt.

Britanski premijer Vinston Čerčill i američki predsjednik Frenklin Ruzvelt bili su skeptični, ali je Čerčill na kraju podržao De Gola. Pa ipak, o predstojećem iskrcavanju u Normandiji obavijestio ga je samo nekoliko dana ranije. Za De Gola je to bila uvreda koju nije prebolio ni do dvadesete godišnjice bitke u Normandiji: „Predsjednik De Gol je odlučio da prisustvuje samo manifestacijama u južnoj Francuskoj u cilju obilježavanja vojne operacije u avgustu 1944. Tamo su učestvovalI francuski vojnici“, objavio je krajem maja 1964. „Njujork tajms“.

Oslobođenje za Francuze

List „Figaro“ tada je pisao da mnoge Francuze boli to što je njihov predsjednik odbio da ukaže čast oslobodiocima. Možda je De Gol to radio jer mu je bila povrijeđena sujeta, a možda je jednostavno previdjeo simboličnu vrijednost takvih manifestacija. Godinu dana ranije De Gol je sa njemačkim kancelarom Konradom Adenauerom potpisao njemačko-francuski sporazum o prijateljstvu.

Šarl De gol i Konrad Adenauer posle potpisivanja Jelisejskog sporazuma, 22. januara 1963.

Istoričar Krumajh stvari posmatra slično kao De Gol: „To je simbolični gest razumijevanja naroda – koji je možda neophodan, ali nema mnogo značaja. Mnogo je važnija kultura sjećanja među ljudima. U Francuskoj je sjećanje na pale i nestale dio porodične tradicije – još od Prvog, i naravno, posebno od Drugog svjetskog rata.“

Njemci i Dan „D“

„D-Day“ na engleskom i „Jour J“ na francuskom jeziku bili su uopšteni sinonimi za početak neke planirane vojne operacije – sve dok nisu postali sinonim za iskrcavanje u Normandiji 6. juna. U Njemačkom je preuzet engleski izraz, ali nije baš poznat, kaže istoričar Krumajh. Kada biste pitali njegove studente o „Danu D“ većina bi vjerovatno brzo počela da traži odgovor na Vikipediji. Za njega je to logično: „Događaj je jednostavno mlađim Njemcima suviše dalek i nije povezan sa direktno doživljenom represijom, porazom, okupacijom.“

Šesti juni je i datum koji označava početak pada Trećeg Rajha, kaže Krumajh: „Ali to nije dovoljan razlog da bi se od toga napravio veliki državni praznik za sve“. On dodaje da se u Evropi zajednički odaje pošta žrtvama nekadašnjih neprijateljstava što se vidi po zajedničkim spomenicima na ratištima Prvog svetskog rata. Kada je riječ o Drugom svjetskom ratu, to je malo teže. Barem za sada.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve