Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Brisel poslije sastanka EU-Zapadni Balkan: Rat u Ukrajini proširenje stavio u prvi plan

Dodao je da proces integracija treba da bude ojačan, i to tako da se ponude konkretni socio-ekonomski benefiti partnerima na Zapadnom Balkanu već tokom pristupnih pregovora, da se postepeno integrišu u rad EU, kako bi primijenili pravne tekovine EU u svakoj oblasti i dovršavanjem procesa vizne liberalizacije za region.

Lideri EU i Zapadnog Balkana imali su skoro četvoročasovnu sveobuhvatnu raspravu na sastanku u Briselu, na kojem je, kako se navodi, “jasno i nedvosmisleno ponovljena evropska perspektiva Zapadnog Balkana i budućnost regiona u EU”. Prema riječima neimenovanog zvaničnika EU, “rat u Ukrajini je proširenje EU stavio u prvi plan i centar”.

„Prvo, to znači napredovanje u procesu pristupanja. Napretkom kada se radi o reformama, posebno onima koje se odnose na vladavinu prava, pravosuđe i borbu protiv korupcije“, naveo je neimenovani zvaničnik EU.

Dodao je da proces integracija treba da bude ojačan, i to tako da se ponude konkretni socio-ekonomski benefiti partnerima na Zapadnom Balkanu već tokom pristupnih pregovora, da se postepeno integrišu u rad EU, kako bi primijenili pravne tekovine EU u svakoj oblasti i dovršavanjem procesa vizne liberalizacije za region.

Ukazuje da je od hitne važnosti da se napreduje u bilateralnim i regionalnim sporovima, među kojima je normalizacija odnosa Kosova i Srbije, kroz dijalog Beograda i Prištine, nadogradnja političkog dogovora lidera u BiH od prije nekoliko sedmica u Briseli, kako bi se pomoglo zemlji da napreduje na putu ka EU ka statusu kandidata.

Ističe se i da pristupni pregovori sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom treba da počnu bez odlaganja – “to je apsolutni prioritet”.

“Nastavlja se rad na traženju obostrano prihvatljivog rješenja za preostala bilateralna pitanja između Bugarske i Sjeverne Makedonije, sa osjećajem ekstremne hitnosti”, navodi se.

Na sastanku su lideri Zapadnog Balkana razgovarali i o inicijativi evropske političke zajednice za stvaranje političke platforme na kojoj bi učesnici širom evropskog kontinenta mogli da vrše razmjenu kao dopunu, a ne alternativu procesu proširenja, dodaje se.

“EU će nastaviti da pruža podršku regionu, uključujući i da mu pomogne da se suoči sa izazovima koji proizilaze iz rata u Ukrajini, na primjer povezujući ih sa inicijativama EU za bezbjednost hrane i energije, podržavajući ih u jačanju sajber bezbjednosti, rješavanju hibridnih prijetnji i dezinformacija”, navodi se.

Podsjeća se da će ekonomski i investicioni plan EU za Zapadni Balkan obezbijediti do 30 milijardi eura investicija za pomoć regionu u ekonomskom oporavku i približavanju EU, za podršku strateškim projektima koji poboljšavaju povezanost i otpornost regiona. Prvi paket od 21 projekta, vrijedan preko tri milijarde eura, već je pokrenut ranije ove godine.

U Briselu je danas održan sastanak EU i lidera sa Zapadnog Balkana, uoči samita Evropskog savjeta, na kojem učestvuju lideri EU i šefovi država ili vlada njenih članica. Lideri Srbije, Albanije i Sjeverne Makedonije, Aleksandar Vučić, Edi Rama i Dimitar Kovačevski održali su zajedničku konferenciju za novinare, dok je konferencija za novinare lidera EU otkazana.

Šarl Mišel: Evropskoj uniji treba Zapadni Balkan i obrnuto

Predsjednik Evropskog savjeta napisao je poslije sastanka na Tviteru da “Evropskoj uniji treba Zapadni Balkan i Zapadnom Balkanu treba EU”.

“Snažna podrška ponovnom pokretanju procesa integracija i napretku pristupnog procesa”, napisao je on.

Dodao je da kada se radi o Sjevernoj Makedoniji, “nastavlja se rad ka brzom pronalaženju obostrano prihvatljivog rješenja”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve