Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Brexit: Tri glasanja, a o ucjeni da i ne govorimo

Trebalo je da to bude dan kada parlament preuzima kontrolu nad Bregzitom, ali je Terezi Mej uspjelo da pod haotičnim uslovima izbjegne poraz. Uzvratila je udarac i najavljuje još jedno glasanje o sporazumu o izlasku iz Evropske unije, koji je prethodnog dana velikom većinom odbijen.

Nakon pravog haosa, britanski parlament glasao je protiv izlaska iz Evropske unije bez sporazuma. Premijerka Tereza Mej doživjela je još jedan poraz, ali ipak želi još jedno, treće glasanje o sporazumu o Bregzitu.

    

 

Trebalo je da to bude dan kada parlament preuzima kontrolu nad Bregzitom, ali je Terezi Mej uspjelo da pod haotičnim uslovima izbjegne poraz. Uzvratila je udarac i najavljuje još jedno glasanje o sporazumu o izlasku iz Evropske unije, koji je prethodnog dana velikom većinom odbijen.

Premijerka je u svakom slučaju istrajna. Njeni protivnici već dugo to opisuju kao tvrdoglavost.

Haos u Vestminsteru

Veče je bilo toliko nepredvidljivo i haotično da su se čak i iskusni parlamentarni posmatrači hvatali za glavu. Vlada je pokazala da je potpuno izgubila kontrolu nad procedurama, disciplinom glasanja i dnevnim redom.

Moglo je da se glasa za dva predloga protiv tvrdog, odnosno Bregzita bez sporazuma. Postojala je jedna oštrija verzija konzervativne poslanice Kerolin Spelman i jedna blaža, koju je podnela vlada. Taj drugi predlog bi imao veću pravnu težinu.

Međutim, Tereza Mej je shvatila da joj predlog Spelmanove previše vezuje ruke. Zato je pokušala da u posljednjem trenutku spriječi glasanje. To je međutim krenulo naopako i završilo se tako što je premijerka na kraju zabranila svojoj partiji da glasa za vladin predlog, samo da bi uspešnoj prvoj verziji uskratila pravnu osnovu.

Na kraju se sve završilo tako što je i sama Tereza Mej glasala protiv sopstvenog predloga. Taj apsurdni teatar u parlamentu samo je još jednom pokazao destruktivnost Bregzita u političkom sistemu Velike Britanije.

Ali i taj pokušaj krenuo je naopako. Nekoliko članova vlade ignorisalo je činjenicu da su bili prisiljeni da glasaju, pa su bili uzdržani ili su glasali protiv premijerke. Većinom od 43 glasa zaključeno je da Britanija ni pod kojim okolnostima ne bi trebalo da napusti Evropsku uniju bez ugovora.

Bilo je lijepo glasati, pa zato ‘ajmo još jednom

Tereza Mej je izgubila sinoć i posljednju kontrolu nad svojim kabinetom, nad svojom strankom i nad Bregzitom. Izgubila je takođe i posljednju mrvicu vjerodostojnosti. Pa ipak, ona ne odustaje. Još uvijek ništa nije riješeno, podsjetila je premijerka poslanike. Jer Ujedinjeno Kraljevstvo će 29. marta automatski izaći iz EU ako to ne bude aktivno zaustavljeno.

A za to su neophodni produžeci koji bi mogli da potraju dva do tri mjeseca, kako bi se riješili tehnički problemi izlaska. Osnova za to jeste da parlament u trećem pokušaju konačno glasa za sporazum o izlasku.

Ili – nekakva duža konferencija o Bregzitu u vrijeme novih izbora, ili – drugi referendum ili – nešto treće. Premijerka je jasno pokušala da ucjeni one koji su za tvrdi Bregzit. Šta vam je draže, pitaju se jastrebovi među Torijevcima – vrabac u ruci, odnosno Bregzit sa sporazumom ili golub na grani, odnosno neki drugi odnosno nikakav Bregzit i dugo kašnjenje.

Već sljedeće srijede poslanici bi trebalo da u trećoj rundi ponovo glasaju o istom sporazumu o Bregzitu. Stiv Bejker, portparol zagovornika tvrdog Bregzita, reagovao je čvrsto: „Mi ćemo uvijek glasati protiv (sporazuma), koliko god on puta bio predlagan.“ Džejkob Res-Modž, s druge strane, jedan od najistaknutijih jastrebova, naglasio je da bi bio spreman da promijeni svoje mišljenje, kada bi sjevernoirska Demokratska unionistička partija (DUP) bila istog mišljenja.

Titanik i ledeni brijeg

Evropska unija nije impresionirana britanskim haosom zbog Bregzita. Jedan diplomata je u šali tu situaciju uporedio sa situacijom u kojoj se našla posada Titanika kada je trebalo izbjegne ledenu santu. Drugim riječima, tvrdi Bregzit se neće istopiti samo zbog toga što ga neko ne želi, tu se mora načiniti više koraka.

Zbog toga parlament želi da ovog četvrtka prisili vladu da zamoli Evropsku uniju za produženje roka. U tom slučaju bi bar rok do 29. marta bio sklonjen sa stola.

Samo, da li su članovi parlamenta time već preuzeli kontrolu nad Bregzitom? Tereza Mej i dalje drži prst na obaraču, sve dok može da ih prisili na glasanje o sporazumu. Pritom nije isključeno ni to da će poslanici nizom pojedinačnih glasanja pokušati da utvrde da li i za koju verziju Bregzita je većina: blaži oblik sa carinskom unijom i ostankom u unutrašnjem tržištu, ponovni referendum ili novi izbori? Na toj osnovi moglo bi od EU da se zatraži neophodno produženje roka.

A kad smo već kod novih izbora, evo i jednog novog trača: zagovornici Bregzita glasaće iduće sedmice za sporazum, ali samo u slučaju da Tereza Mej ponudi ostavku. Bilo bi to zaista nevjerovatno – da premijerka spasi sporazum o Bregzitu, ali da izgubi glavu. Pitanje je ipak da li bi Tereza Mej zaista na to pristala. Zagovornici Bregzita baš mnogo pričaju jer je dan dug. A Tereza Mej je do sad uspjela da preživi svaki udarac.

Izvordw

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve