Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Borel: Uspješne sankcije Rusiji, otežavaju Putinu da finansira rat

Šef evropske diplomatije ponovio je da će EU pružati pomoć Ukrajini dok god joj je to potrebno, posebno sa finsiranjem dijela osnovnih potreba za stanovništvo, budući da prema procjenama, izrađenim u saradnji sa Međunarodnim monetarnim fondom, Ukrajini u budžetu nedostaju mjesečno tri do četiri milijarde eura

Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borel ocijenio je da su sankcije protiv Rusije uspješne i zajedno sa političkom, finansijskom i podrškom Ukrajini donose efekte i Rusiji otežavaju da finansira rat, dok ruska privreda gubi sposobnost modernizacije.

„Cilj sankcija jeste da se Putinu smanje mogućnosti da finansira rat. I pogledajmo, Putin nije bio u stanju da nastavi početnu ofanzivu velikih razmjera u Ukrajini i sada je gurnut na istok. Ali, sankcije nisu magični odgovor i same po sebi neće zaustaviti rat. Sankcije su samo jedno od orudja koje koristimo“, kazao je Borel u intervjuu poljskoj državnoj agenciji PAP.

Visoki evropski zvaničnik naveo je da OECD predviđa da će, umjesto rasta, u ruskoj privredi biti zabilježen pad od 5,6 odsto, da preko hiljadu međunarodnih kompanija koje predstavljaju 40 odsto ruskog BDP-a dobrovoljno ograničava svoje poslovanje, a za te kompanije u Rusiji je vezano pet miliona radnih mjesta.

„EU je smanjila uvoz ruske nafte za 90 odsto, smanjili smo uvoz ruskog gasa na rekordni minimum. I ne zaboravimo, nije samo EU uvela sankcije. Tu je 40 zemalja koje su uvele sankcije, a one predstavljaju 50 odsto globalnog BDP-a“, rekao je Borel.

Šef evropske diplomatije ponovio je da će EU pružati pomoć Ukrajini dok god joj je to potrebno, posebno sa finsiranjem dijela osnovnih potreba za stanovništvo, budući da prema procjenama, izrađenim u saradnji sa Međunarodnim monetarnim fondom, Ukrajini u budžetu nedostaju mjesečno tri do četiri milijarde eura.

„Evropska komisija predložila je da se Ukrajini odobri dodatna pomoć od 18 milijardi eura za 2023. godinu, znači 1,5 milijardi mjesečno. Zemlje članice usvojile su predlog, a sada mora još da ga usvoji i Evropski parlament“, kazao je Borel.

Evropski zvaničnik u razgovoru za poljsku agenciju nije isključio da Rusija može da pribjegne i nuklearnom oružju, ali je naglasio da ogromna većina međunarodne zajednice ipak neće dozvoliti da je time Rusija ucjenjuje.

„Očigledno je da ako neko ko lakomisleno krši Povelju OUN i međunarodno pravo ako upadne u očaj kada se stvari ne razvijaju prema njegovim predstavama, neće oklevati da prijeti upotrebom svega što ima u svom arsenalu terora. Ali, mi i ogromni dio međunarodne zajednice vrlo jasno odbijamo neodgovorne nuklearne ucjene Rusije“, kazao je Borel.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve