Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Bajden u prednosti nad Trampom 17 odsto

Prema posljednjem istraživanju javnog mnjenja

Kandidat Demokratske stranke za predsjednika SAD Džo Bajden (Joe Biden) u ubjedljivoj je prednosti nad aktuelnim američkim predsjednikom Donaldom Trampom (Trump) prema posljednjem istraživanju javnog mnjenja i to čak 17 posto.

Bajden

Prema istraživanju Opinium Research-a (Istraživanje mišljenja) za The Guardian, koje su objavili 21 dan uoči istorijskih američkih izbora 3.novembra, oko 57 posto onih koji će glasati reklo je da će podržati Bajdena, dok je 40 posto birača navelo da će glasati za Trampa.

Ovakav rezultat istraživanja pokazuje još veću prednost bivšeg američkog potpredsjednika nego što je to pokazalo istraživanje CNN-a sa početka mjeseca, prema kojem je ta razlika iznosila 57 prema 41 posto.

Kako podsjeća britanski The Guradian, riječ je o neznatno manjoj prednosti nego što je 1984. godine imao republikanac, Ronald Regan (Reagan), kada je ubjedljivo pobijedio demokratskog predsjednika Džimija Kartera (Jimmy Carter). No takođe podsjećaju i da je četiri godine kasnije nekadašnji demokratski kandidat Majkl Dukakis (Michael) imao takođe 17 procenata prednosti u odnosu na Džordža Buša starijeg (George HW Bush) koji uspio da nadoknadi tu prednost i pobijedi Dukakisa, ali naglašavaju da je tih 17 posto prednosti tadašnji kandidat demokrata imao u julu, i da je Buš do novembra imao dosta vremena da nadoknadi prednost.

Rezulatati istraživanja koju je Opinium uradio za The Guardian pokazuju da su zahuktali događaji proteklog mjeseca u kojem je umrla ikonička liberalana sutkinja Vrhovnog suda Rut Bedar Ginsburg (Ruth Bader), zatim užasan Trampov performans tokom prve i vjerovatno jedine debate u ovom izbornom krugu, te izbijanje epidemije koronavirusa u samoj Bijeloj kući u kojoj je osim američkog predsjednika oboljelo još preko 30 osoba, kao i značajan broj republikanskih članova Kongresa, gurnuli klatno odlučno u korist demokrata.

Samo tri sedmice uoči izbora, kada su već milioni ljudi glasali i svakodnevno glasaju, čekajući strpljivo u nepreglednim redovima ali i putem pošte, neki republikanci plaše se ishoda izbora ne samo za predsjednika već i za Predstavnički dom i Senat.

Ed Rolins (Rollins) savjetnik u pro-Trampovom super komitetu za političku akciju (super political action committee), rekao je The New York Times-u (NYT) sljedeće:” Predsjednikovo političko okruženje je užasno. To je teška bitka.”

Upitan da li još uvijek ima izgleda da Tramp preokrene stvari, Rolins je odgovorio: “To je već gotovo”.

No činjenica je da sa druge strane republikanci čine sve da preokrenu stvari. U toku je saslušanje pred Kogresom sutkinje Emi Koni Baret (Amy Coney Barrett) trećeg kandidata kojeg će Tramp, po svemu sudeći uspjeti da naimenuje u Vrhovni sud SAD, i time tu instituciju stavi u potpunosti pod kontrolu konzervativaca.

Američki predsjednik, čija se strategija već dugo svodi na pokušaje diskreditacije izbornog procesa tvrdnjama da demokrate pokušavaju da pokradu izbore, naročito glasanjem putem pošte, ne krije da u slučaju bilo kakve dileme povodom ishoda izbora računa na Vrhovni sud.

Sa druge strane, tu su i tradicionalni i u posljednje vrijeme dobro dokumentovani pokušaji Republikanske stranke da suzbiju izlazak velikog broj glasača, naročito u saveznim državama koje kontrolišu.

Posljednji takav primjer je Teksas, gdje je savezni apelacionu sud podržao naredbu guvernera Teksasa Grega Abota (Abbott) kojom se ograničava upotreba glasačkih kutija u odsutnosti na jedno mjesto po okrugu, bez obzira na broj stanovnika. Grupe za ljudska prava i demokrate žalile su se na tu naredbu jer može odvratiti glasače od izlaska na izbore.

Osim toga republikanci su, nakon što predsjednik Tramp nije uspio da dobije podršku, odnosno potvrdu svojih neutemeljenih tvrdnji o pokušajima izborne prevare od službi bezbjednosti, sami krenuli u čak otvorene izborne manipulacije.

Kako su objavili američki mediji, The New York Times kao i Slate, Republikanska stranka sama u Kaliforniji učestvuje u izbornoj prevari. Kako navodi Slate, republikanski operativci su sami postavili kutije za ostavljanje glasova -ali sa lažnim “službenim” oznakama. To je prema zakonu nelegalno.

NYT navodi i da kalifornijski vladini zvaničnici kažu da su kutije za glasanje ilegalne i da bi mogle dovesti do prevare glasača u tradicionalno demokratskoj Kaliforniji, ali Republikanska stranka kaže da će nastaviti sa tom praksom. Kutije postavljaju u blizini crkva i prodavnica oružja, dakle na dohvat ruke njihovog tradicionalnog biračkog tijela.

Državni tužilac Kalifornije i državni sekretar su Republikanskoj stranci poslali u ponedjeljak naredbu da ukone nelegalne glasačke kutije.

“Zavaravanje birača je pogrešno, bez obzira ko to radi”, rekao je državni sekretar Kalifornije Aleks Padilja (Alex Padilla), dodajući da postavljanje kutije “nije dozvoljeno prema zakonu”.

Takođe, Tramp se već uveliko vratio na predizborne skupove uživo iako njegovi ljekari nijesu zvanično saopštili da je “covid free”.

U takvoj atmosferi Džo Bajden je uspio da od početka septembra do sada poveća svoju prednost čak pet posto. Iako su stabilno, samo nešto oko 30 posto birača rekli da glasaju za Bajdena jer ga preferiraju, a svi ostali protiv Trampa, povećao se broj onih koji će vjerovatno izaći da glasaju za demokratskog kandadata sa 75 posto u septembru, na 82 posto u oktobru.

Trampove odane pristalice su mu apsolutno lojalne i još uvijek se pojavljuju na njegovim obnovljenim predizbornim skupovima, ali ima dokaza da se neki od tih Amerikanaca okreću protiv njega čak i u državama u kojima se zahvaljući američkom elektorskom sistemu “electoral collage” odlučuju izbori (battleground ili swing states), kao što su Mičigen, Pensilvanija i Viskonsin.

Skoro dva od tri (62 posto) Trampova bivša glasača, koji su glasali za njega 2016. ali neće ove godine, kažu da je način na koji se ponaša tokom panedmije koronavirusa razlog zbog kojeg su promijenili glas. Osim toga skoro polovina bivših glasača sadašnjeg američkog predsjednika (47 odsto) kažu da su njegova ličnost i ponašanje doprinijeli toj promjeni.

No, Opinium je u istraživanju za The Guardian otkrio da se Bajdenovo vođstvo oslanja na uspjeh glasanja poštom, vjerovatno na rekordnom nivou usljed pandemije. Otprilike 55 posto glasača namjerava glasati izlaskom na biračko mjesto za Trampa, dok 42 posto namjerava glasati za Bajedna. Ali, što se tiče birača koji šalju glas poštom, 75 odsto njih namjerava glasati za Bajdena, a samo 22 procenta za Trampa.

Kao rezultat toga, Amerika može svjedočiti takozvanoj “crvenoj fatamorgani” u kojoj bi se moglo učiniti da Tramp pobjeđuje na temelju ranog prebrojavanja direktnih glasova, da bi ga, nakon nekoliko sati ili dan kansije, pretekli Bajdenovi glasački listići. Samo 30 posto birača očekuje da će se pobjednik znati u izbornoj noći.

Strahuje se stoga da će Trump to vrijeme iskoristiti za širenje teorija zavjere i proglašenje pobjede. Polovina (50 posto) birača zabrinuto je da ako predsjednik izgubi na izborima, ishod neće priznati. On sam je u nekoliko navrata u posljednje vrijeme odbio da se obaveže na miran prijenos vlasti, iako su njegovi republikanci jednoglasno sa demokratama izglasali Rezoluciju o obavezujećem mirnom prenosu vlasti prije 20-tak dana u Kongresu. Osim toga, kod republikanskog biračkog tijela postoji podjela: dvije trećine (66 procenata) Trampovih glasača plaši se da će izbori biti namješteni.

Demokrate su, zato, sve karte bacile na što masovniji izalazak, jer je neupitna pobjeda najsigurniji način da se izbjegnu dugotrajni pravni sporovi koji bi se čak mogli preliti i na ulično nasilje.

U kampanji, stoga, učestvuju svi, od omiljene bivše prve dame, Mišel Obama (Michelle) i predsjednika Baraka (Barack), koji od sljedeće sedmice počinje da učestvuje na Bajednovim predizbornim skupovima, preko slavne Opre Vinfri (Oprah Winfrey), milijadera Majka Blumberga (Mike Bloomberg), senatora Bernia Sandersa, do LeBrona Dzejmsa (James), medija i ostalih poznatih i uticajnih koji su uložili vrijeme, energiju i novac da motivišu građane da glasaju i da Trampa izbace iz Bijele kuće, odnosno da ga, kako glasi popularni slogan ovih dana- “vote him out”.

No i pored toga i zbog svega nevedenog, oprezna kolumnistkinja The Guardiana Suzan Mur (Suzanne Moore), koja Trampa zove “il duce” juče se upitala: “Da li je neodgovorno nadati se da bi Tramp zapravo mogao biti poražen?” te je dodala:”Neprekidno zamišljam o danu nakon izbora. Ako pobijedi, da li će iko biti u stanju da ustane iz kreveta?”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve