Četvrtak, 18 Aprila, 2024
Rubrika:

Bajden i “nepokolebljivi partner” Makron o podršci Ukrajini i zakonu o klimi

Makron je prvi zvaničnik kome je priređena državna večera u Bijeloj kući od kako je Bajden postao predsjednik. Dvojica lidera u četvrtak su se sastala u Ovalnoj kancelariji, a na vrhu dnevnog reda bio je rat u Ukrajini koji traje već devet mjeseci

Predsjednik Džo Bajden u Bijeloj kući je juče dočekao francuskog predsjednika Emanuela Makrona, kako bi obilježili više od 200 godina američko-francuskih odnosa i novo savezništvo u suprostavljanju ruskoj invaziji na Ukrajinu.

Makron je prvi zvaničnik kome je priređena državna večera u Bijeloj kući od kako je Bajden postao predsjednik. Dvojica lidera u četvrtak su se sastala u Ovalnoj kancelariji, a na vrhu dnevnog reda bio je rat u Ukrajini koji traje već devet mjeseci. Bajden i Makron nastoje da očuvaju jedinstvo u SAD i Evropi kako bi se nastavila ekonomska i vojna pomoć Kijevu dok se odupire ruskim snagama.

Bajden je u svom uvodnom obraćanju pozdravio Francusku kao američkog “najstarijeg saveznika i nepokolebljivog partnera u borbi za slobodu”.

“Francuska i SAD se sada suočavaju sa osvajačkim ambicijama Vladimira Putina i ruskim brutalnim ratom protiv Ukrajine, koji je razorio mir na evropskom kontinentu”, rekao je američki lider.

Francuski predsjednik Makron je izjavio da dvije zemlje ponovo treba da budu “braća po oružju” zbog ruske invazije na Ukrajinu i da imaju zajedničku odgovornost da zaštite demokratije sa obje strane okeana, koje su “uzdrmane sumnjama”.

Francuske primjedbe na američki zakon o klimi

Predsjednik Bajden je priznao da u američkom zakonu o čistoj energiji, koji je izazvao zabrinutost u Evropi, postoje stvari koje treba popraviti, dodajući da su te ispravke moguće da bi se zadovoljili saveznici. Na zajedničkoj konferenciji za novinare rekao je da je sa Makronom “dugo” razgovarao o evropskim primjedbama na zakon o borbi protiv klimatskih promjena.

“Sjedinjene Države se ne izvinjavaju. I ja se neću izvinjavati jer sam ja pisao zakon o kome razgovaramo”, rekao je Bajden iako je priznao da su potrebne promjene velikog paketa zakona koji je potpisao u avgustu.

Makron je jasno stavio na znanje da su on i drugi evropski lideri zabrinuti zbog subvencija unutar novog zakona, poznatog kao Zakon o smanjenju inflacije, koje favoritizuju američku klimatsku tehnologiju, uključujući i električne automobile. Makron je rekao da, dok pozdravlja pokušaje Bajdenove administracije da suzbiju klimatske promjene, subvencije predstavljaju značajan udarac za evropske kompanije.

“Možemo da uspijemo zajedno, a ne jedni protiv drugih”, rekao je Makron. On je dodao da SAD i Francuska treba da “ponovo sinhronizuju” svoje aktivnosti u domenu čiste energije da bi se postarali da nema “domino efekta” koji će podriti projekte čiste energije u Evropi.

Ceremonija, zagrljaji i komplimenti

Pored bračnog para Bajden, Makrona i njegovu suprugu u Bijeloj kući je dočekala počasna garda, u kojoj su bili pripadnici svih rodova vojske. Ispaljena je počasna paljba – 21 plotun. Dvojica lidera su se rukovala, grlila i razmjenjivala komplimente tokom cijelog dana, što je pokazalo da su Vašington i Pariz “zakopali ratne sjekire” poslije prošlogodišnjeg konflikta nakon što se Australija povukla iz sporazuma o kupovini francuskih podmornica kako bi, umjesto toga, kupila savremenije američke nuklearne podmornice.

Inače, Makron i njegova supruga doputovali su u SAD sa poklonima koji su pažljivo prilagođeni ukusu američkih domaćina, među kojima su LP ploča i CD originalnog saundtreka za film iz 1966. “Jedan čovjek i jedna žena”, koji su Bajdenovi gledali na svom prvom izlasku, saopšteno je iz Jelisejske palate. Među poklonima koje su Džo i Džil Bajden uručili Makronovima je ogledalo u ramu od drveta iz dvorišta Bijele kuće, koje je izradio jedan američki stolar.

Makron se u prethodno, u srijedu, sastao sa potpredsjednicom Kamalom Haris u sjedištu NASA u Vašingtonu, dok su obje strane želele da istaknu američko-francusku saradnju u svemiru. U junu, Francuska je potpisala sporazume Artemis, skup principa pod vodstvom NASA koji se koriste za upravljanje međunarodnom civilnom upotrebom svemira. Istog mjeseca, SAD su ispunile obećanje da će se pridružiti Opservatoriji Svemir za klimu koju predvodi Francuska, a koja treba da prati klimatske promjene i izrađuje modele klime. Makron je takođe u srijedu obišao Arlingtonsko groblje a on i njegova supruga Brižit su imali privatnu večeru u vašingtonskom kvartu Džordžtaun.

Državna večera za Makronove biće banket kakav nije viđen u američkoj prijestonici od kada je pandemija kovida 19 zaustavila društvenu scenu Vašingtona. Na večeri nastupa američki muzičar i dobitnik Gremija Džon Batist, a na jelovniku su jastog iz Mejna, kavijar i ravioli sa povrćem.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve