Četvrtak, 25 Aprila, 2024

ABA: Plavi ispustili brejk, Zvezda sa 2-0 dolazi u Podgoricu

Danilo Nikolić odigrao je jedan od najboljih mečeva u “plavom” dresu. Utakmicu je završio sa 26 poena (trojke 6/7) i osam skokova

Davidovac i Nikolić, Foto: KK Crvena zvezda mts

Košarkaši Budućnosti poraženi su večeras od Crvene zvezde 85:79, pa Beograđani u finalu plej-ofa ABA lige vode sa 2-0 u pobjedama.

Podgoričani su nakon katastrofalnog početka i minusa od 20 razlike (37:17) početkom druge četvrtine, našli način kako da se suprotstave Zvezde.

“Plavi” su do odlaska na odmor blago smanjili zaostatak (51:37), a onda odigrali najbolju četvrtinu od dolaska trenera Dejana Milojevića.

Treći period Podgoričani su dobili sa 29:8 ponajviše zahvaljujući raspoloženom Danilu Nikoliću koji nije mogao da promaši iz igre.

U 33. minutu Budućnost je imala +9 (74:65), a onda neobjašnjivo stala. Uslijedila je serija Zvezde od 13:0 za novi preorket u dvorani Aleksandar Nikolić, ali Podgoričani se nisu predali.

Trojkom Nikole Ivanovića minut prije kraja ”plavi” su poveli 79:78, ali je odmah na drugoj strani istom mjerom odgovorio Ognjen Dobrić.

Naš šampion do kraja mea nije našao put do koša, pa je tim Dejana Radonjića poenima sa linije za slobodna bacanja ovjerio trijumf i odbranio domaći teren.

Danilo Nikolić odigrao je jedan od najboljih mečeva u ”plavom” dresu. Utakmicu je završio sa 26 poena (trojke 6/7) i osam skokova.

Džastin Kobs je dodao 14, a po 12 Nikola Ivanović i Melvin Edžim.

Kod Zvezde blistao je Ognjen Dobrić sa 27, a istakli su se još Džordan Lojd sa 16 i Lendri Noko sa 15 poena.

Treća utakmica finala igra se u petak u SC Morača.

Crvena zvezda – Budućnost 85:79 (30:17, 25:24, 8:29, 22:9) {2:0}

Tok meča:

IV četvrtina:

40’ – I to je to. Crvena zvezda vodi u seriji 2:0

40’ – Promašaj Nikolića za tri, njegov prvi večeras. ”Plavi” u teškoj situaciji.

40.minut – Lojd je iznudio faul Nikolića. Amerikanac pogađa oba bacanja, Zvezda vodi 83:79. Do kraja 35 sekundi. Tajm-aut Milojevića.

39.minut – Trojka Ivanovića za 79:78, ali nažalost istom mjerom odgovora Dobrić.

38’ – Važni poeni Kobsa nakon prodora, prekidaju “plavi” seriju domaćih. Koš prednosti za Zvezdu (78:76). Loptu imaju Podgoričani.

38’ – Novi preokret u Beogradu, pad u igri Budućnosti, Simonović se ušunjao u reket i pogodio za 76:74. Serija “crveno-bijelih” 11:0, minut odmora traži Milojević.

37’ – Peta lična Edžima i to pri Dobrićevom šutu van linije 6.75m. Krilo Zvezde koristi sva tri bacanja za izjednačenje rezultata (74:74).

36’ – Faul u napadu Rida, serija Zvezde 6:0, ali Budućnost je i dalje u prednosti (74:71. Tajm-aut Milojevića.

34’ – Brutalno kucanje Rida nakon kontranapada, Budućnost drugi put večeras ima +9 (74:65).

III četvrtina:

30’ – Pred finalnih deset minuta, Podgoričani imaju sedam poena viška (70:63). Dominacija “plavih” u trećem kvartalu, potpuno su neutralisali Zvezdin napad. Gosti su treći period dobili rezultatom 29:8. Nikolić ima 24 poena, Kobs i Edžim po 12.

29’ – Izvanredni ”plavi” ne staju. Rid, pa Edžim, sada je 65:61 za Podgoričane.

27’ – Preokret u Beogradu, Budućnost nakon koša Edžima prvi put vodi večeras – 61:59.

26’ – Sva tri bacanja realizovao je Kobs, a potom je Ivanović ukrao loptu i položio za izjednačenje (59:59). Sjajan povratak Budućnosti, koja je početkom druge dionice gubila sa 20 razlike.

24’ – Peta trojka Nikolića, ubjedljivo najraspoloženiji igrač “plavih” večeras. Budućnost je na -5 (57:52).

22’ – Odličan start ”plavih”, serija 5:0, najprije trojka Kobsa uz zvuk sirene, a onda majstorski potez Nikolića. Reaguje Radonjić pri rezultatu 55:46.

II četvrtina:

20’ – Poluvrijeme – Budućnost zaostaje 14 poena na polovini meča (55:41). ”Plavi” su solidno igrali u drugoj dionici, bili na ivici da dođu na jednocifren minus… Nikolić je sa 13 poena najefikasniji u taboru Podgoričana, na drugoj strani 17 Dobrića, 13 Noka, a 10 Lojda.

20’ – Ponovo pad u igri ”plavih”, Noko koristi lošu odbranu Rida i Zvezdi donosi +17 (55:38).

18’ – Prvi poen Kobsa večeras, polovičan sa linije bacanja. Zvezda održava dvocifrenu razliku (47:36).

16’ – Nova trojka Nikolića, večeras je nepogrješiv (3/3). Budućnost je na -10 (43:33).

14’ Najbolji period igre našeg šampiona. Ivanović je pogodio uz faul. Sada ”plavi” zaostaju 11 poena (39:28).

13’ – Mini serija Budućnosti. Trojka Nikolića, njegova druga večeras, a onda koš Edžima. Rezultat je 37:22. Tajm-aut zove Radonjić.

12’ – Raspoložena Zvezda na krilima Lojda dolazi do ogromnih 20 poena prednosti (37:17).

I četvrtina:

10’ – Gotova je prva četvrtina, Budućnost na 13 poena zaostatka. Zvezda od samog starta vodi, a nakon prvih deset minuta rezultat je 30:17.

8’ – Budućnost je brzo izgubila loptu, a Dobrić trojkom donosi Zvezdi prednost od 15 razlike (25:10).

8’ – Ponovo reaguje Milojević. Zvezda lako nalazi put do koša, “plavi” loše brane reket i trenutno zaostaju 12 poena (22:10).

7’ – Prvi put večeras Zvezda ima dvocifrenu prednost (18:8). Dobrić je bio precizan sa linije za bacanja.

5’ – Ivanović poslije prodora daje prvi koš iz igre za našeg šampiona. Zvezda vodi 12:5.

3’ – Slab početak Budućnosti. Zvezda otvara utakmicu vođstvom od 8:1. Tajm-aut zove Milojević. Domaćin bez promašaja iz igre (4/4), “plavi” imaju 0/3.

1’ – Petorka “plavih”: Kobs, Žugić, Šehović, Edžim i Rid. Za Zvezdu počinju Hol, Lojd, Lazić, Simonović i Noko.

Košarkaši Crvene zvezde i Budućnosti večeras u dvorani ”Aleksandar Nikolić” u Beogradu igraju drugi meč finalne serije ABA lige.

Crvena zvezda vodi 1:0, a u prvom duelu slavila je 82:78.

Šampion regionalnog košarkaškog takmičenja biće ekipa, koja prva dođe do tri pobjede.

Postave:

Crvena zvezda:

Budućnost:

Sudijski trio za drugi meč u dvorani ”Aleksandra Nikolića” su Ilija Belošević iz Srbije, Miloš Koljenšić iz Crne Gore i Milan Nedović iz Slovenije.