Utorak, 16 Aprila, 2024

Kvalifikacije za SP: Sokoli na krilima Jovetića slavili u Rigi

Sa dva fantastična gola Stevana Jovetića, Crna Gora je pobijedila u Letoniji 2:1 na početku kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

Debi novog selektora Miodraga Radulovića pamtićemo po tri boda, ali i odličnoj igri, naročito u drugom poluvremenu.

Fudbaler Monaka je bio čovjek odluke, ko zna koji put u dresu sa državnim grbom. Najprije je samo 60 sekundi nakon šokantnog vođstva Letonije izjednačio rezultat u finišu prvog dijela, da bi u 83. minutu kompletirao preokret nakon potpune dominacije “sokola” u drugih 45 minuta.

Fenomenalno je sa 18 metara zakucao loptu pod prečku gola Letonaca, koji su dotad odolijevali, uz izuzetno grubu igru.

U dva navrata je sudija propustio priliku da možda i isključi igrače domaćih. Jednom je žrtva bio Đurđević, koji je dobio lakat u glavu, a potom je pregrub start pretrpio Radunović.

Crna Gora je u prvom dijelu najbolju šansu imala tri minuta prije gola Letonaca, kada Đurđević, a onda i Ivanović nisu uspjeli da pošalju loptu u mrežu.

Kazna je stigla u trenutku kada je Ikanuieks savladao Mijatovića, ali je srećom brzo Jovetić izjednačio i dao šansu Crnoj Gori da u nastavku osvoji tri boda.

Poslije odmora ređale su se šanse, u nekoliko navrata pokušavao je Jovetić, jednom Đurđević, jednom Šćekić, ali su odolijevali Letonci sve do pomenutog 83. minuta i golčine asa Monaka.

Crna Gora je ispunila plan u Rigi, sada na miru može da se priprema za nastavak kvalifikacija.

U subotu ne bi trebalo da bude problema protiv Gibraltara pod Goricom, dok u utorak čeka naše momke još jedan veliki ispit, duel sa Norveškom pod Goricom.

Skandinavci su večeras lako slavili na terenu Gibraltara 3:0.

Letonija – Crna Gora 1:2 (Ikaunijeks 40’ – Jovetić 41’ 83’)

90+4’ – I to je to. Crna Gora je na sjajan način započela mundijalske kvalifikacije.

90+1’ – Aleksandar Boljević ulazi umjesto Seada Hakšabanovića.

87’ – Stevan Jovetić je izašao iz igre. Umjesto njega na terenu je Fatos Bećiraj.

83’ – GOOOLLLL! Kakva majstorija Stevana Jovetića!!! Sa ivice kaznenog prostora pod prečku gola Letonaca. Konačno pogodak poslije totalne dominacije u nastavku. Naši su blizu pobjede!

79’ – Još jedna prilika za Jovetića, ali lopta odlazi pored gola. Sa druge žuti karton za Karklinša.

75’ – Ulazimo u finiš utakmice i prva promjena u reprezentaciji Crne Gore. Vladimir Jovović umjesto Igora Ivanovića.

69’ – Šansa za Letoniju. Nakon udarca Ikaunijeksa, Mijatoviću je ispala lopta i došla do Uldrikisa, koji je pogodio stativu.

65’ – Jovetić je šutirao, a Salvanijeks sa gol linije otklonio opasnost. Crna Gora napada, ima inicijativu, stvara šanse, ali drugog gola još nema.

61’ – Jovetić je imao veliku priliku. Lopta odlazi pored gola.

59’ – Šansa za Vujačića. Šutirao je glavom pored gola. Najbolja prilika za Crnu Goru u drugom dijelu.

53’ – Černomordijs je laktom udario Đurđevića i dobio žuti karton. Letonac je dobro prošao, jer je morao da dobije crveni karton. Letonija od početka utakmice igra grubo.

46’ – Počelo je drugo poluvrijeme u Rigi.

Nakon 45 minuta 1:1 u Rigi. Poveli su domaći pogotkom Ikanuieksa, ali je Jovetić odmah po kretanju sa centra izjednačio. Naši momci bili su bolji, veliku šansu propustio je Ivanović, nakon što je golman Letonije odbranio udarac Đurđeviću. Utisak je da “sokoli” mogu do preokreta u drugom dijelu.

45’ – Žuti karton za Vujačića.

41. minut – GOOOLL!!! Stevan Jovetić! Izjednačenje u Rigi. Asistirao je Kosović.

40’ – Letonija je povela, pogodio je Janis Ikaunijeks. Kamešs je krenuo u napad, došao do šesnaesterca, potom centrirao na drugu stranu gfdje je sam bio Ikaunijeks, koji je matirao Mijatovića.

36’ – Najbolja šansa za Crnu Goru. Jovetić je izbacio Đurđevića, čiji je šut odbranio Štejnbors. Potom je na loptu naletio Ivanović, ali se spetljao. Velika prilika je to bila.

35’ – Gužva u šesnaestercu Letonije, mogla je to da bude dobra prilika – kombinovali su Đurđević i Jovetić, lopta je došla do Ivanovića, koji nije najbolje reagovao, pa su Letonci otklonili opasnost.

32’ – Hakšabanović je najaktivniji u napadu, ali je mreža Letonije i dalje netaknuta.

28’ – Prva prilika za Đurđevića. Jovetić je centrirao, ali je lopta nakon Đurđevićevog šuta zakačila jednog igrača Letonije i završila preko gola. Potom je korner izveo Hakšabanović, ali su Letonci otklonili opasnost.

26’ – Jovetić je šutirao sa 20-ak metara. Štejnbors je odbranio.

24’ – Pokušao je Jurkovskis, ali Mijatović siguran.

19’ –  Pokušali su i Letonci, ali je udarac Ošsa zaustavio Mijatović. Domaća selekcija nastavlja sa grubom igrom.

17’ – Hakšabanović je imao još jednu šansu, ali je šutirao pored gola.

10’ – Letonci igraju prilično grubo na startu. Žuti karton dobio je Kamešs nakon starta nad Kosovićem.

5’- Prva akcija ”sokola”. Solidan udarac Hakšabanovića sa 20 metara, brani golman Letonije.

1’ – Počeo je meč u Rigi!!!

Radulovićevi puleni igraju prvi zvanični međunarodni susret s večerašnjim rivalom, nakon što su prethodno odigrali dva prijateljska susreta u Podgorici. Prvi susret koji je odigran 2012. godine pripao je našim momcima 2:0, dok je prošlogodišnji susret završen neriješeno 1:1.

Podsjetimo se, Crna Gora igra u grupi G i pored Letonije u grupi su takođe Turska, Norveška, Holandija i Gibraltar.

Dobre vijesti za selektora Radulovića je što će igrati Stevan Jovetić i Stefan Savić, dok Stevan Mugoša neće biti dostupan zbog obaveznog karantina u Južnoj Koreji za prevenciju koronavirusa.

Postave:

Letonija: Šteinbors – Ošs, Černomordijs, Jurkovskis, Šavaliniks – Zjuzins, Tobers, Ikajuniks, Ciganiks, Kamešs – Uldrikis

Crna Gora: Mijatović – Vujačić, Savić, Radunović, Marušić – Kosović, Šćekić – Jovetić, Hakšabanović, Ivanović – Đurđević

Glavni arbitar meča na Skonto stadionu je Alain Durieks iz Luksemburga.